zmena napajacieho napatia a prudu v nb
vcera mi defintivne odisiel konektor na napajani nb. kedze nemam iny a zohant taky isty bude problem zobral som napajanie zo stareho nb a pouzivam to (zatial na dobijanie ale uz som na tom aj robil).
povodne napajanie je 19V (3.42A) nove napajanie ma 20V (6A). myslim ze tolerancia napajacieho napatia je este v pohode skor ma zaujima co spravi s tym ten zvyseny prud. nb ma na doske podla napatovy stabilizator ale nemoze ten zvyseny prud poskodit nb nejakym sposobom?
Nechce se mi věřit, že si neděláš srandu
Napětí, proud a rezistance (vnitřní odpor spotřebiče) jsou ve vzájemné vazbě dané Ohmovým zákonem U=I*R ..... takže pokud se ti nezměnil vnitřní odpor ntb (což zajisté ne) a napětí se změnilo pouze o 1 V, tak odběr proude ze zdroje bude téměř stekný jako v předchozím případě
Ten údaj 6A udává maximální možný odběr ze zdroje .... prostě co zdroj utáhne.
srandu som si nerobil. ohmov zakon poznam akurat ze som nevedel ze 6A je maximalny mozny odber a nie staly. to ej odpor nb bude konstantny som mal vediet odkial? mohol tam byt kludne nejaky rezistor alebo sa mohlo znizit napatie (ale to by zase nesiel nb)...no neviem ked tak nad tym premyslam tiez som to zrovna nemusel pisat.
mam sice dve skusky z elektriky ale zo skoly som uz par rokov vonku tak ma hned nekamenujte;o)
Můžu trochu polemizovat? "Odpor" notebooku (ať už to má být cokoliv) stejný rozhodně není, protože se mění spotřeba jednotlivých částí notebooku při běžné práci s ním (jas monitoru; intenzivní práce s diskem; vypalování CD; wifi síťovka atd.). Prostě proudovej odběr notebooku nebude během práce s ním konstantní ani náhodou.
Pavel
On nepisal ze bude konstantny behom prace, ale ze bude temer rovnaky ako v predch. pripade (v pripade predch. zdroja), co je vpodstate spravne.
Spominat "odpor" u NB je samozrejme trochu divne (meni sa v case), ale ohmov zakon plati stale.
Pokud je to myšleno takhle, tak souhlasím.
Pavel
Příště, prosím, přesněji. Původně jsem myslel, že konektor v NB.
Co se týče alternativního zdroje, tak - pokud údaje souhlasí - to bude bez problému. Vysvětlení již podal StanB, tak se nebudu opakovat.
da sa tak povedat, ze cim prudovo silnejsi zdroj tym lepsie (tvrdsi zdroj), notebook a ine spotrebice si "beru" tolko kolko potrebuju..
tj zdroj môže dodať max. aj 6A ale book bude odoberat 3A a dalsie 3A budes mat rezervu ;)
Řekl bych, že posouzení měkký/tvrdý zdroj (napětí) se dělá podle vztahu vnitřního odporu zdroje a odporu zátěže (Ri<<Rz - tvrdý zdroj, Ri>>Rz - měkký zdroj). Pojem tvrdý proudový zdroj slyším poprvé, neříkám že neexistuje, jen jsem to nikdy neslyšel.
Ale nezdá se mi ta myšlenka: "tvrdej zdroj proudu" je dobrej, když zdroj do obvodu "tlačí" 6A a zátěž "si řekne" o 3A, to mi fakt moc nesedí. Spíš bych to chápal radši jako napěťovej zdroj s proudovým omezením.
Nebo je to jinak?
Pavel
Obecně se bavit o "odporu" notebooku, odporu stabilizovaného /pravděpoodbně navíc spínaného/ zdroje je dost nešikovné. to se používá možná tak u transformátorů a svářeček
njn.. len ja som pojmy tvrdy a makky zdroj napätia pretransformoval na t/m zdroj prudu :)
hehe první údaj je napětáí zdroje a druhý je jeho proud. Proud u zdroje značí maximální možný proud /něco jako maximální rychlost auta/. Pokud je zdroj silnější nevadí když pojede na měnší "rychlost" -výkon.