Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vysvětlení principu CRT obrazovky

Na netu lze najít spousty vysvětlení funkce CRT obrazovky. V podstatě se z nich nedovím nic moc nového. Základní princip funkce obrazovky znám už asi 10 let..
Nikde se však nemůžu dočíst, jakto že vysoké napětí z VN trafa je přivedeno kdesi do středu obrazovky.. Spíš si myslím, že to VN má napájet ty elektronové děla - proč se ale potom to VN přivádí tak divně kdesi u středu obrazovky? Tam vevnitř je zase nějaký drátek který vede do zádi obrazovky k těm dělům? Nebo snad to VN z té "jakoby přísavky" jde na vnitřní kostru té obrazovky?

Pri blizsim pohledu na ten sklenenej demizon je videt, ze VN kablik s prisavkou je strcenej do takovy skleneny pruchodky, ktera ho spojuje s pokovenou vrstvou uvnitr. Pokoveni je ale jenom na kuzelove casti baňky a s čelní plochou s lumiforem spojená není. Co se teda stane s tim elektronem, kdyz nedopadne anodu ale na stinitko:?: Musi se prece nejak dostat zpatky do obehu.

No vpredu sa teda bude vytvarat zaporny naboj a ten treba nejako odviest aby nam tam neskakali iskry :-), a to sa robi podla wikipedie hlinikovou vrstvou z vnutornej strany luminoforov ::)
The internal side of the phosphor layer is often covered with a layer of aluminium. The phosphors are usually poor electrical conductors, which leads to deposition of residual charge on the screen, effectively decreasing the energy of the impacting electrons due to electrostatic repulsion (an effect known as "sticking"). The aluminium layer is connected to the conductive layer inside the tube, disposing of this charge. It also reflects the phosphor light in the desired direction towards the viewer, and protects the phosphor from ion bombardment.

OK, takže už to víme jak to je. Děkuji za odpovědi. Ještě by mě zajímalo jak ta Anoda vypadá. Na obrazovce je takový ďolík kam se připne ta "přísavka" a vevnitřku z druhé strany má ta anoda jakoup podobu? Nějaký plíšek? (a jak velký?) nebo to je nějaký drátek ovinutý po obvodu vnitřku té obrazovky?

No myslím, že si udělám ještě jednu střední školu obor mechanik elektronik, tam se podobné věci učí tak to budu ve svojem živlu.

No co s tebou ;-)... Pokud si dobre pamatuju, je anoda tvorena vnitrnim vodicem (v celem tubusu /z konicke strany/) tvorenym 0,4 - 0,7 mikronovym povlakem hliniku (naparovano ve vakuu). Z konicke strany plynule prechazi na vnitrni povrch stinitka (masku), ktera je bodovana na zapustene cepy v konusu. Z pruchodky (to je ta vase "prisavka" :-D ) je spoj podporen "maznutim" grafitu 30 - 80 mm do naparene vodive vrstvy (a stejne tak pro spoj posledni fokusacni elektrody v krku, kde prechazi v konus). Uf...

PS: tohle platilo jeste pred patnacti lety, snad se technologie moc (extremne) nezmenila... ;-)

Poddotaz:
Kolik činí přibližně "doba odezvy" u CRT monitoru? Bod se rozvítí okamžitě, ale určitě ještě nějakou milisekundu svítí i po tom co už měl být zhasnut.. Viz třeba pokud se dívám na kurzor na černém pozadí (a pokud možno pokud je v místnosti tma) tak vidíme za kurzorem jistou šmouhu.. Nebo je to jen setrvačnost oka? To spíš asi ne. Nikde se o přibližném čase nepíše, jen jsem se dočetl že staré obrazovky měly velkou perzistenci - bod svítí ještě docela dlouhou dobu po tom co na něj dopadl elektronový paprsek.

Doba dosvitu (persistence) u v soucasnosti pouzivanych luminoforu se pohybuje od 10.-5 az 10.-3 s (kategorie "fosforescence"). Jedna se o dobu, za kterou jas bunky poklesne na 10% jasu plne excitovane bunky. O radarovych luminoforech vim prd...