
formátování disku ve windows 7
Zdravím,
při instalaci windows 7 jsem si klasický vytvořil nový oddíl a jal se ho naformátovat systémem NTFS. Formátování disku 320 GB trvalo asi 5 sekund? To snad není technicky proveditelné? Ale systém funguje a disk je funkční. Je to normální? ve Windows XP trvalo formátování systémem NTFS přibližně 30-40 minut. Díky
Je to normální.
Ak si použil rýchly formát:
potom je to možné aj za 5 sekúnd...
Aha, dělal jsem čistou instalaci z disku DVD, v tom menu nebylo nic na výběr mezi druhy formátování. Ale data se musely smazat všechny, protože jsem současný oddíl odstranil a vytvořil si 2 nové. Tak se mi to zdá divné.
Je rozdíl mezi smazáním dat a přepisem dat.
Smazání dat je obvykle provedeno tak, že se smaže údaj o uložení souboru na disku a jeho původní destinace se označí jako volné místo, avšak samotný soubor na disku furt je, jen není vidět a tváří se, jako by tam nebyl. Toto se děje při rychlým formátování disku.
Přepis dat znamená, že je soubor nejen vymazán tak jak jsem popsal, ale i fyzicky přepsány datové údaje na disku, tedy ze souboru nezbyde ani bit. Toto se děje při kompletním formátování disku.
Je mi to jasné, chtěl jsem celkové(pomalé) formátování a proto jsem teď znechucen že sem to tam nenašel, ve spuštěných win z disku tato možnost už je(standartně je zaškrtnuto rychlé) jenže mi už je teď logicky naprd formátovat celkově a vše si zase smazat po pracných instalacích.
Nechápu, co ti na tom vadí. Z pohledu uživatele je to jedno, ty soubory pro tebe neexistují, rozdíl nijak nepoznáš.
Kompletní (dlouhý) formát disku má význam tehdy, když prodáváš harddisk a nechceš, aby si někdo mohl obnovit data, který jsi tam měl.
Vadí mi na tom jen to, že po úplném(dlouhém) formátování je pc jako po očistci. Rychlejší, svižnější, uzdravenej a navíc jak říkáš jsou všechna data nenávratně pryč. Což po tom rychlým se říct nedá, ten rozdíl je prostě znát.
To by na to nemělo mít vliv.
Tvoje citace, Pme, je hrubě zavádějící až nesmyslná. Ohledně smazání dat NENÍ mezi rychlým a tzv. normálním formátováním rozdíl. Rozdíl je jenom v tom, že při normálním formátování se provádí jakýsi pseudo-test povrchu, ale data se nesmažou.
Tedy i já se mýlím? Kruci, to žiju celou dobu v bludu?
Ano, mýlíš
. Při "pomalém" formátu se pouze navíc kontroluje povrch (a realokují vadné sektory). U nového disku je dobré toto podstoupit, protože na rozdíl od "rychlého" formátu (pouhé založení alokační tabulky) máš jakous takous šanci, že odhalíš potenciální chorý chlíveček hned v zárodku.
Prepáč a ospravedlňujem sa, ale moja citácia bola priamo zo stránok MS...
A čo sa týka rozdielu:
1. Rýchly formát - zmaže sa MFT - záznamy o fyzickom uložení súborov na disku
2. Testuje sa aj povrch disku - preto je pomalejší
Podobně jsem koukal já- disk 500 GB, použil jsem myslím gparted z Ubuntu..omylem jsem za 5s naformátoval na linuxovej ext3, tak jsem kliknul na nabídku, vybral NTFS a on se prakticky okamžitě změnil..pak normálně instalace Windows už bez formátování...