Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak rozvest pripojeni k internetu na vice PC

Mám doma na PC internet přes WIFI a chtěl bych ho i na druhé PC co mám doma, ale aby to bylo na sobě nezávislé tj. abych si mohl zapnout jedno nebo druhé PC a jít na internet bez toho aby to první nebo druhé muselo být kvůli tomu zapnuté. Mám na střeše anténu a signál koaxen do počítače.

[mod]Zmena predmetu. Bylo: Wifi (rh)[/mod]

Moznosti jsou v podstate 2.

1) Tvuj ISP ti prideli vice IP adres. Pak budes potrebovat zarizeni zvane switch.
2) Budes mit pouze jednu IP adresu od ISP. Pak budes potrebovat router.

Pak pripojis internet do jednoho z techto zarizeni a k nemu pripojis sve 2 PC.

Ja mám takúto otázku. Moderátori napríklad vedia zistiť moju vonkajšiu aj vnútornú IP. Ale teraz k veci. Keby si dám ešte jeden router s IP, ktorú mám teraz v počítač a na router pripojím viac počítačov, tak ktorú z týchto IP mi zistia ako vnútornú?

- počítač (najvnútornejšia IP)
- router (ďalšia IP)
- proxy (vonkajšia IP)

Nie že by som to chcel urobiť (nemám dôvod), ale chodí mi po rozume, že aká IP vlastne bude viditeľná ako vnútorná (napr. www.azet.sk vypisuje aj vnútornú IP z ktorej som sa logoval, ktorú vnútornú by vypísal v tomto prípade?).

budeš potřebovat: 1x WIFI klienta (např. OvisLink WL-5450) - toho strčíš na půdu k anténě, nebo vedle PC a přepíchneš do něj ten "koax" a nastavíš jej do režimu "klient".

A dále máš víceméně 2 varianty jak postupovat dál:

Varianta a)
Seženeš si router verzi do WL-5450 (dělají nějací Poláci; ve standardu se wl5450 chová jako bridge). Protože WL5450 má 2 ether porty, na 2 PC ti to bude stačit, případně si později dokoupíš switch

Varianta b)
Koupíš si nějaký standardní router (tj. 1x ether WAN, typicky 4x ether LAN) . Podle chutí a financí můžeš koupit cokoliv od 1000Kč za nějakou SMC Baricadu (nic moc, pomalá) až po Asus WL-500GX (cca necelé 3000, supernadupaný router zvládající routovat až skoro 100Mbps) na kterém si můžeš rozjet po připojení USB disku (buď flash nebo HDD s redukcí) vlastní servery (web, samba - sdílení souborů v LAN, videoserver s USB kamerou apod.) - je v tom (skoro) standardní Linux s veškerými možnostmi, které tato platforma nabízí.

Koax od antény je signálový a vede do PCI karty v počítači. Takže jestli to dobře chápu tak si mám pořídit router. To je taková krabička s malou anténkou? Místo ní dát kabel od mé venkovná antény a potom klasickým síťovým kabelem do každého počítače?

Taky žiju už 2 roky s wifi routerem Asus,sice jen s "béčkovým" tedy do 11Mbit, ale nedám na něj dopustit. Žena má notebook s wifi a ta přenositelnost je kouzelná. Jen chci upozornit že pro mě jako pro laika co se sítí týče to byl dobrý porod, pochopit o co jde, jak funguje vnitřní síť, jak nastavit firewall a sdílení dat mezi sebou, nemluvě o nastavování tcp udp protokolů kvůli DC++, eMuli, Azureusu či hraní her po síti, fakt docela síla :-/
Všechno v angličtině a navíc výrazy které jsem nikdy nepotřeboval znát, neměl kdo poradit, no ještě že už to mám za sebou, na sítě musí být člověk rozený, je to kategorie sama o sobě a kdo se tím neživí vesměs neví o čem je řeč, myslím že mi dáte za pravdu.
Takže pokud chce někdo aktivně stahovat či hrát po síti a moc se v tom nevyzná doporučuji se routerům vyhnout, pokud potřebuje net na dvou a více PC hold se s tím bude muset poprat, ten komfort pak ale stojí za to, připojit i 4 PC a surfovat na všech s jednou IP, hrát hry mezi sebou nebo jen přesouvat data bez nutnosti pořád je přetahovat pomocí flashky...

NE!

Ty máš dva problémy:

1. "Převod wifi na ethernet" - to teď dělá tvé PC s PCI WIFI kartou a navrhnul jsem ti využít Ovis WL5450
2. "Vytvoření routované LAN sítě" - na to potřebuješ router a navrhnul jsem ti použít Asus WL500

Obojí lze vyřešit jednou "krabičkou" - buď ten Ovislink nebo to zvládá i Asus WL500, nicméně v obou případech si MUSÍŠ obstarat upravený firmware, protože ani jedna z výše zmiňovaných krabiček to standardně neumí (Ovis neumí routovat a Asus zase neumí režim Wifi klient). Proto jsem ti navrhnul dvě varianty, jednu levnější, ale náročnější (musí se flashovat a složitěji konfigurovat) a druhou dražší, ale jednodušší (a i spolehlivější a s velkou přidanou hodnotou)

no, tohle (router s wifi klientem) moc "normální" není. Tato zařízení se objevují až v poslední době. Osobně jsem tenhle model ještě neviděl-netestoval, takže si ho neodvážím doporučit. Ale z webového interface to vypadá jako nějaký klon toho Asusu.

edit: tak není to Broadcom, ale Realtek chipset (CPU prakticky totožné, rozdíl je v ethernetech a wifi části)

Já ho mám doma už několik měsíců a neměl jsem s ním dosud jedinný problém. Navíc má konfiguraci v češtině, takže by to mohl zvládnout nastavit i nepříliš zkušený uživatel. Jinak tím "normální" jsem myslel takový, který nebude muset nijak flashovat/jinak upravovat, prstě si to jenom nastaví a pojede mu to.

WRT-311 obsahuje Realtek 8186 (architektura MIPS), jako OS je tam Linux a je to docela univerzální věcička. Máme jich v komunitní síti nejméně 20 a to jako klienty i jako routery.
V principu lze i upravovat firmware, ale výrobce se toho trochu obává a neposkytuje tomu podporu - zato na druhou stranu celkem pružně vyvýjí firmware sám, což je fajn.
Oproti ASUSu WL-500b/g/gx to např. nemá USB port a neumožňuje moc instalaci jiných distribucí Linuxu, ale web-rozhraní se mi u WRT-311 líbí víc.

Jinak nastavení domácí sítě se dá také zadat někomu, kdo to umí - sice to samozřejmě bude něco stát, ale je možné, že to pro nováčka bude levnější. Ten, kdo to už mnohokrát nastavoval, to bude mít rychle hotové - záleží pak na ceně času.

Tom