
Wifi zariadenia
Dobry den rozsirujem domacu internetovu siet. Poteboval by som vybrat vhodne zariadenie ktore bude sluzit ako wifi/switch. Schema siete je nasledovna. Router - Wifi - jednotlive PC, pripadne este jeden switch. Zatial budu pripojene 2 PC + moznost pripojit sa kedykolvek z notebookom bezdratovo. Mam skusenosti iba z metalickymi sietami, takze sa v znackach podobnych zariadeni prilis neorientujem. Pojmom Wifi a router rozumiem ale AP uz moc nie. Vybral som zatial tieto:
asus-rt-n10-d143777.htm
http://www.alza.sk/getnet-gr-724w-d155693.htm#popi s
http://www.alza.sk/bezdratovy-wifi-router-d-link-d ir-300-d89390.htm#popis
Okrem Asusu mi tie znacky moc nehovoria, sam by som si asi vybral ten getnet. Ktory z nich by bol podla vas najvhodneji pripadne mi poradte alternativu, rad by som sa vtesnal do 30 euro. dakujem...
dlink jsi vybral starý krám, asusák umí "lite-n", getnet full "n" ale zas je to spíš sračková firma.
"n" wifi = 802.11n, až teoretických 300mbit, prakticky 1/2-1/3. měly by to umět novější notebuky.
navíc pokud dáváš přednost velmi rychlému propojení v domácí lan, gigabit neumí žádný z nich (ale tato možnost obvykle leze do peněz).
tak si naplánuj čemu dáváš přednost.
O rychlom internete nemoze byt rec, byvam na dedine, download mam 1536 kb/s takze tak. Ide my iba o to aby som nekupil smejd, ktory zacne po mesiaci vypadavat. A aka znacka je podla teba dobra?
rychlost internetu: nerozumíme si.
mi nejde o rychlost na wan straně routeru, tam nebývá co řešit. jen pro nejvyšší programy kabelových operátorů je nutné volit modernější routery kvůli průchodnosti wan->lan. (když vynechám vyšší n-normu wifi, kterou obvykle umí)
poznámka o gigabitové verzi se týká lan rozhraní routeru - jde o rychlou výměnu dat mezi pc v domácí síti za routerem, při sdílení souborů = tj desítky megabyte/s proti 9-10 megabyte u běžných 100mb verzí. má to samozřejmě smysl jen pro přetahování filmů mezi pc.
značka:
není to úplně tak přímočaré, většinu problémů s domácími routery mají na svědomí jejich napájecí adaptéry, to jsou neskutečné shity. pokud výrobce přibaluje transformátorové adaptéry "kostky", jsou kvůli úspoře materiálu přesycené, to znamená že se trvale přehřívají a nejpozději do dvou let odejdou.
placaté spínané elektronické adaptéry tím netrpí, a v pohodě přežijí léta - jen pokud zrovna nemáš smůlu že bydlíš v kopci do kterého občas jebne blesk. zvýšené poruchové napětí elektronika nevydrží - ale proti bouřce se prodávají prodlužovačky s vypínačem, pro dražší elektroniku se vyplatí i s vn/vf ochranou.
vyhýbám se jen totálně nejlevnějším značkám nebo jejich úplně nejlevnějším modelům, to je špatně vždycky. přesto jde najít kompromis za nízkou cenu, bezproblémově fungující, s normálním zdrojem, s wifi lite-n: wr741nd. akorát v poslední době změnili dyzajn, jsem z něho poněkud rozpačit.
"mají na svědomí jejich napájecí adaptéry" To sa da obyst nie? staci ucvaknut napajaci kabel a spojit ho z vlastnym napajacim zdrojom. K tej LAN to by som moc neriesil, na moje ucely to postaci. Pozrel som sa na Alzu znovu podla vasich rad, asi pojdem do toho zyxelu...
http://www.alza.sk/zyxel-nbg-417n-wifi-access-poin t-bridge-d135962.htm#popis
asus-rt-n10-d143777.htm
http://www.alza.sk/msi-rg300ex-lite-d135884.htm#po pis
w306r-d139065.htm
případný náhradní zdroj má milión koncovek a volitelných napětí, něco bude pasovat.
- Zyxel NBG-417N umí lite-n
- Asus RT-N10+ budiž, taky umí lite-n
- msi je shit firma
- tenda je kategorie nejlevnější krám, kterému se zásadně vyhýbám
To nie, ja som mal skor na mysli vlastnorucne vyrobeny zdroj. A z toho vyvedena dvoj-linka tahana v trubkach spolocne s FTP vodicmi, ktora by pokrivala vsetky sietove prvky (za predpokladu ze budu mat rovnake napatie). Zdroj by bol pasivne chladeny (co ja viem nejaky hlinnik) a samozrejme spolocne s PC by bol chraneni prepatovou ochranou (nie ta v predlzovacke ale aj priamo pri isticoch). Diky moc vsetkym, problem je vyrieseny
netahají se extra dráty, řeší se to poe napájením přes nevyužité vodiče 100mbit kabelu. router/ap na konci buď poe umí, nebo potřebuješ sadu s párem rozdvojek:
Pasivní injektor pro napájení PoE sada: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400 06000000PR5
Pasivní PoE injektor (krabička): http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400 06000000PPU
ale když se ti chce bastlit vlastní, vynalézavosti se meze nekladou. můžeš mít tím pádem silnější drát.