adapter na lcd panel
ahojte - pokazil sa mi adapter na lcd monitore. bol to F1650K 12V/3.5A. pozeral som aj na nete ale nenasiel som ze by to ziaden nas dodavatel dodaval...
takze som zobral iny adapter s rovnakym konektorom a ten ide v pohode... jediny problem, je ze tento adapter ma vyst. napatie 15-17V, prud je ok. Viem ze tieto polovodice su pekne nadimenzovane takze moj laciky (podporeny par rokmi elektro skoly ) nazor je, ze by to malo byt ok. Ale radsej sa chcem uistit. Myslite si ze to tomu monitoru (je to uz starsi kusok z 2001, tak co uz) moc znizi zivotnost ked ho budem prevadzkovat na vyssom napati ako si pyta?
dalo by sa to riesit aj tym ze preletovat konektor na iny adapter so spravnymi parametrami, ale naco si robit pracu )
dik
je to v poriadku nemusis sa bat. monitor si zoberie tolko kolko potrebuje
To platí o proudu, nikoliv o napětí. 15-17V monitor pravděpodobně nijak nepoškodí (otázka je, jaký je reálný rozdíl při zatížení), ale ideální to zrovna není. Hlavně aby náhradní zdroj dával alespoň těch 3.5A.
no... 3.5A to ma (pise ze ma) tak to by malo byt ok... a co tym myslis - "rozdil pri zatizeni" ide mi skor o to ze ci tieto lcdcka zvyknu mat bezne nejaky obvod na vstupe proti vyssiemu napatiu a fakt si vezmu kolko len treba (uz len to ze ten adapter je 15-17V napoveda, ze nejak si s tym vyrobcovia hlavu nerobia a vsetko pasuje na vsetko )
je to 25-40% nad, ale viem ze tieto mrsky elektronicke daco znesu - ale chcem sa radsej uistit :) Lebo ja budem ten co povie - hej pojde to :) a mna zdrbu ked im to po par dnoch odide )))))))))))
dik za odpovede vam obom...
Přiznám se, že na to, jak jsou zařízení tohoto typu dnes konstruována proti přepětí, neznám odpověď. Osobně bych ale takový zdroj nepoužil, čistě z opatrnosti.
Rozdílem při zatížení myslím to, jaké napětí dával zdroj původní oproti současnému při zapnutém LCD... To je totiž teprve relevantní údaj.
IMHO (j.) tu jde akorat o "tvrdost" zdroje - patricnou stabilizaci by mel mit moncl v sobe. Zdroj by proste mel dodavat potrebne napeti pri (zjistenem? zmerenem?) odberu panelu...
Neviem odkial beries to "mrsky elektronicke daco znesu", pises ze si studoval elektrotechniku? to kde???
Casto sa u analogovych zapojeni uvazuje o tom ze napajacie napatie je presne a zavisia od neho pracovne body analogovych zapojeni atd., a odchylka 40% napajania co tam momentalne prevadzkujes (ak by ten monitor nemal stabilizatory alebo DC-DC menice na vstupe) by celkom urcite nieco znefunkcnila alebo odpalila. Ak to ma na vstupe linearny stabilizator tak sa to sice hned neodpali ale hrozi jeho prehriatie a znicenie, zavisi ako to dimenzoval vyrobca co ty nevies, DC-DC menic by sa tiez mohol znicit za urcitych okolnosti (tiez zavisi ako to je navrhnute).
Kedysi boli na napajanie velmi chulostive napr. TTL obvody, tie mali povolene napajanie 5V plusminus len 0.25V a hranicu znicenia tusim na 7V ci kolko uz ani neviem. Relativne odolne su CMOS digitalne obvody zavisi od konkretneho obvodu.
Zasadne by som odporucal pouzivat zdroj len ekvivalentny originalu, t.j. ak bol original 12V stabilizovany 3.5A tak pouzivat len 12V stabilizovany (resp. impulzny), na 3.5A alebo vyssie (na prude nezalezi presne len aby bol >3.5A, moze byt aj na 10A je to jedno), to co popisujes pouzivat zasadne neodporucam.
tak si pradie uz asi 3ti den na vyssom napati, tak asi to nebude take kriticke. ak sa daco podzube budem hlasit :)