To zní poměrně komplikovaně.
Doteď jsem žil v přesvědčení, že práce programátora funguje tak, že je například oddělení, takový subtým, který se stará například o vykreslování grafiky. Mají za úkol se tedy postarat o všechnu geometrii ve hře, vykreslování 3D (např. vlastní engine a propojení s knihovnami), apod... v tom by bylo obsaženo samozřejmě řešení klasických problémů jako shadery, antialiasing, apod...
Taktéž jsem měl jaksi propojené to, že programátor nejen analyzuje, jak daný problém vyřešit, ale že ho zároveň přepisuje do "strojového kódu", takže se vlastně právě programátor dorozumívá s počítačem.
Podle toho co čtu je programátor jen "řešitel hádanky" a vytváří plán, který pak někdo přepíše do počítačové řeči.
Jinak, četl jsem kdysi menší práci, ve které se zdůrazňovala také psychická vytíženost programátorů. Mnoho různých detailů, těch "syntaktických formalit", různých hračiček a vychytávek, které se mezi programátory tradují a hlavně - týmová spolupráce. Dá se říct, že programátor (a hlavně vedoucí programátor) musí být tak trochu i psycholog, aby s ostatními vydržel spolupracovat a práce neupadala do stereotypu (čímž by ztrácela i na kvalitě).
Každopádně mockrát děkuji za odpověď :)