
totální OT: lano namočené do hořlaviny - jak vypočítat rychlost šíření ohně?
ahoj, přemejšlím, jak vypočítat, jakou rychlostí by se šířil oheň po laně nemočeném do hořlaviny, např benzín, a za jak dlouho by bylo celé lano zapáleno a za jak dlouho by shořelo na popel? na netu jsem použitelnej vzoreček kupodivu nenašla.
zkoušet se mně to nechce, pouze teoretická otázka.
při teoretickém výpočtu bych věděla: vlastnosti lana (délku, průměr, materiál), vlastnosti hořlaviny. ale jak to dat do kupy, a jde to vůbec? co všechno je třeba uvažovat?
pomohl by mi někdo poskládat vzoreček?
P.S: úkol do školy to fakt není.
kazda horlavina ma rychlost horeni (viz. google) benzin ma 20-40m/s, dale zalezi na materialu lana a jeho prurezu, z cehos vypliva, ze musis provest test na meritelnem vzorku a z techto mereni muzes pro dany pripad yvodit vzorce
jak jsem psala výše, zkoušet to nebudu, šlo mi čistě o teorii - přece to musí jít nějak spočítat.
kdyby se uvažovala rychlost hoření benzínu, průřez lana (samozřejmě by byl brán jako dokonalý kruh, materiál např. konopí, bez spletených a stočených pramenů), délka lana; tak část "veličin" k výpočtu máme. napadlo mne do toho zakomponovat i to, jak "moc" lano nasákne. na stránkách výrobců lan jsem nasákavost ale nenašla! budiž, na nasákavost kašlu, snad by ve výsledku nebyl tak horentní rozdíl. ale jak dál? měřitelný vzorek nemám...
Spočítat by se to dalo ale záleží na spouště věcech. Například na samotném lanu, množství a druhu akcelerátoru hoření, teplotě požáru a okolního vzduchu, intenzitě výměny plynů a tak dále a tak dále...
ano, ale jak to narvat do vzorce?
nijak, toto proste nevypočítaš. Musíš použiť rovnaký postup ako keď chceš spočítať steblá trávy na futbalovom ihrisku.
trvám na tom, že by to spočítat šlo... ale asi z toho nic nebude, mno.
teda tvoje starosti bych chtěl mít.
muselo by se vzít v úvahu i sklon lana- třeba sirka hoří rychlejc, když je nakloněna.
toto číst jan hus z cimrmanova českého nebe, tak se namístě posere.
nojo, konec školy a já nemám co dělat...
jinak dík za tip, ale lano bych uvažovala rovně položené na vodorovné ploše.
To je trochu málo. Ještě tam zahrň velikost místnosti, způsob větrání, teplotu okolí a asi sto dalších proměnných. Když budeš ten pokus provádět opakovaně, může být překročena dolní mez výbušnosti, takže místo ohně uvidíš výbuch. Na všechno prostě rovnice nejsou, viz Azorovy pokusy o sblížení se samičkou.
jó, proměnnejch by tam byla kupa, ale i tak by z toho šel udělat univerzální vzorec...
pokus provádět nebudu, ke kýženému výsledku bych nedošla tou cestou, kterou se snažím překonat.
no já ti fandím. na stáří o tom sepiš knihu.
ano, ano, spoustu lidí to bude určitě zajímat!

raději mi pomož sestavit vzorec!
to nejde- je to jak píše kája proměnných, že by se z toho jeden zbláznil.
vždyť si vezmi jen to lano- to je milión materiálů- konopí, nylon, hedvábí... vše hoří/nehoří jinak. vlhkost vzduchu... normálně vycucni otcovi nádrž, šlohni lano a stopkuj.
mým záměrem bylo vyzjistit, co všechno potřebuju pro výpočet a pak to nějakým způsobem zjistit a dosadit do jakéhosi vzorce... jó, experimentem jsem to právě zjišťovat nechtěla.![]:(](https://static.poradna.net/images/smiley/evilworry.gif)
Aby se dal sestavit ten vzorec tak by se muselo udělat spousta a spousta pokusu. Tak můžeš začít a budeš mít na několik let o zábavu postaráno.
i kdyby... myslíš, že za prázdniny bych to nestihla?
pokusovat nebudu, nejspíš se budu muset smířit s tím, že pouze matematicky to nevyřeším...
sluníčko, zkus si změřit jak rychle hoří bavlna - nebo vata. podle toho jak je stlačená se bude výsledek lišit řádově. co na tom chceš cpát do vzorce?
čili jak moc máš normalizovaný svůj provaz? máš celé prázdniny na pokusy, v září tu očekávám graf.
Ohořelé mrtvoly grafy nekreslí...
ona stejně neví že v prosinci dojdou ip adresy, tak ji necháme vyblbnout.
medvídku, jak jsem psala hned na začátku, chtěla jsem to bez pokusů.![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
normalizovaný provaz? hm, na stránkách výrobců lan jsem žádné bližší informace, než že je určité lano extra pevné a některá se dokonce vznáší nad vodou, nenašla. pokud myslíš toto.
do vzorce jsem chtěla nasázet potřebný veličiny a dojít relevantnímu výsledku! proto otravuju tady.
Benzin nehori. Hori len zmes benzinu so vzduchom. Takze ta uplne najzakladnejsia premenna v tvojom vzorci bude ten vzduch. Napr. ked to namocene lano strcis do buzirky z umelej hmoty tak sa nebude sirit nic :) Este stale chces vzorec? :)
P.S> a hlavne odpoved na tvoju otazku bude zavisiet aj od toho ze kolko toho benzinu sa uz stihlo vyparit do okoliteho vzduchu predtym ako bol jeden koniec zapaleny. BTW. odporucam vobec neexperimentovat s benzinom a otvorenym ohnem ptz evidentne nemas ani zakladne znalosti a koncentrovane benzinove pary a zapalka ta mozu skaredo zmrzacit alebo aj zabit.
tak chtěla bych ho, žejo, ale když to nejde...
souhlas, proto jsem se přišla optat sem, jak na to.
Pozeram, ze vacsina ludi ide na to zle. Pokial namocis do horlaviny lano, tak nebude horiet lano, ale horlavina na jeho povrchu (lano zacne horiet samotne az neskor.
Vypocitat sa to neda, pretoze na to nie je ziaden vzorec. To co tu odznelo a to rychlost horenia benzinu je tiez blbost. Pokial si spominate na Smrtonostnu pascu 2, kde BW zapalil letecke palivo, ktore lietadlu vytekalo pri starte a ten ohen ho dopadol tak to je blbost. Benzin vyliaty na zem hori ovela pomalsie a v ziadnom pripade by nedobehol startujuce lietadlo, dokonca ani auto nie.
Obcas treba pozerat take zabavno naucne relacie ako su napriklad Myth busters na Discovery channel, pretoze sa tam tym zaoberali a zistili pokusmi rozne prekvapive veci.
CIze odpoved je, ze vypocitat sa to da len empiricky a rychlost horenia bude prekvapivo nizka.
dík za podrobnou odpověď.
ano, to jsem právě chtěla zjistit.
mno... nechám to bejt.