Jak zapnout notebook bez orig. zdroje?
Zdravím,
dostal se mi do ruky oldschool notebook AcerNote 760I. Bohuzel k nemu neni original zdroj a baterka jaksi taky nefunguje.
Tady je stitek, co je ze zadu NB:
Konektor pro zdroj vypada takhle:
Potrebuju pouze vyzkouset, zda je ten NB funkcni. Predem diky za odpovedi.
MaSo
Dnes jsem neco podobneho resil.. dosel jsem do jedne prodejny kde (predem po tel. dohode) meli multifunkcni trafo (konektory na vse mozne s menicem napeti)
Bál bych se toho konektoru, možná jde do ntb víc napětí tím by asi odpadl ten univerzální napáječ. Pokud bych ho nesehnal nebo nabitou baterku tak bych zkusil buď přímo místo baterier připojit dobrý stabilizovaný zdroj (stejné napětí pozor na polaritu) nebo bych ntb rozdělal a zjistitl jak je to s napětíma připojil zdroj přžímo za konektor.Chtělo by to vědět parametry orig. zdroje.
edit
Teď sem si pořádně prohlédl ten štítek twenj ntb potřebuje dvě napětí jednou 5v a potom 8.8 (jesdtli dobře vidím)jestli to dobře čtu oboje stejnosměrné a zřejmě stabilizované.Nejjednodušší pokud bys věděl zapojení toho konektoru by bylo nasimulovat to pomocí dvojitého laboratorního zdroje.
Nejspíš bych to pro obtížnost odpískal..
Zdroj stojí 2275,- Dostupnost: v zásobě. Tak třeba by se s nima dalo domluvit a otestovat na místě...?
http://www.laptopovebaterie.cz/cz1/m/acer/acernote- 760i.html
budes potrebovat min dva zdroje (ake to sa da precitat aj na stitku) takze mutlifunkcne trafo ti nepomoze. priznam sa takyto konektor vidim prvy krat.
Diky za odpovedi. Kupovat zdroj za 2275 je asi blbost, vzhledem k tomu, jak stary je ten NB. Takze asi zkusim ten zdroj (respektive dva zdroje) vyrobit sam. Z LM338 by to mohlo jit, ze?
staci obycejna 7805, odpurkem do GND trosku potahnes napeti na 5.5V a tranzistorem ho posilis tak, aby daval patricny proud.
Stejne tak s tim druhym napetim.
I kdybys sehnal konektor tak nejspis zase nebudes vedet, co je na kterem pinu. Asi nezbyva nez ten ntb rozdelat a omrknout vnitrni casti...
To prepana preco ma robit takto ked to ide rovno tym LM338.
ja vim, ale dva plonkovni LM338 nemusi mit po ruce... ale nejaka 7805 a nejaky vykonovejsi tranzistor, to snad ma doma kazdy bastlir, tak by to mel zadarmo.
Teda beru to podle sebe. Jinak samozrejme LM338 je snadnejsi reseni
Ano jasne, ja len ze ked uz pojde kupovat tak nie 7805ku
No hej ale na tom LM338 bude dost velka tepelna strata (zavisi od vstupneho napatia), takze budes musiet pouzit dost velky chladic - ak napr. pouzijes zdroj z normalneho PC 12V vetvu, tak budes potrebovat dva LM338, a budes ich musiet od chladica izolovat, ptz. na puzdre maju Vout (vystupne napatie ktore je u oboch rozne) a tepelna strata na 8.8V bude max. (12-8.8)*2.75 = 12.2W a na tom 5.5V bude strata max. (12-5.5)*3.5 = 22.75W, t.j. dohromady obe tepelna strata ca. 25W a to je uz dost musel by si mat slusne velky pasiv.
Lepsie riesenie by bol nejaky zdroj ktory by uz bol schopny dat stabilizovanych 8.8V a bol by na nich schopny dodat 6A, potom by stacil jeden LM338, na ktorom by bola strata (8.8-5.5)*3.5 = 11.55W, to by sa aj dalo uchladit, ale tiez by musel byt chladic relativne velky.
Najlepsie je mat dva stabilizovane impulzne zdroje 8.8V a 5.5V, t.j. original zdroj
nemate nieco o impulznych zdrojoch. potrebujem to do skoly ako projekt
http://www.google.cz/search?q=impulzn%C3%AD+zdroje& ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:cs:official & client=firefox-a
Nestačí?
PS: A prosím nespamovat, můj starý thread o zapnutí NTB...
nemam, ale poradim ti skus hladat (www.google.com) toto:
spinane zdroje
napr. http://hw.cz/Teorie-a-praxe/ART1876-Spinane-zdroje. html
Někdo tady psal o použítí pc zdroje a jeho 12v větv. Na vyzkoušení to není špatný nápad!!.
Zkusil bych udělat ten zdroj na 8.8voltů /teoreticky stačí vhodný potenciometr a výkonový tranzistor v darlingtonu/. Vhodný je například potencionmetr 1kilo a k němu mezi potenziometr a zem odpor 1kilo a mezi bežec potenciometru a výkonový tranzistor odpor cca 2k2. Pak by se s tím potenciometrem mělo dát nastavit napětí 5-11v na výstupu. Samozřejmě se to musí proměřit jak voltmetrem tak při zatížení žárovkou /např automobilová 45w/ jestli to napětí není měkké-pokud by bylo přidat další tranzistor jako "předzesilovač".Tranzistor na chladič.
Místo 5.5v bych použil normálně 5v z pc zdroje. Zdroj by chtělo pro jistotu zatížit nějakou zátěží /stará cdrom nebo floppy/.PC zdroj se zapne jednoduše spojením dvou kontaktů vypínačem /myslím číslo 13 a 14/
Ano dobry napad, ak mas darlington tak je prudove zosilenie niekde radovo na tisicoch az desattisicoch, takze u Ice=3A do bazy potrebuje urcite menej ako 3mA, takze ak pouzije na bazu napr. radovo 100ohm odpor tak to s darlingtonom makke nebude. Tranzistor zapoji napr. ako emitorovy sledovac, darlington bude mat ubytok B-E asi 1V-1.2V, takze nastavit odpormi 9.8V-10V na bazu toho darlingtonu (t.j. napr. delic: 100ohm z bazy tranzistora na 12V a 470 ohm z bazy tranzistora na zem), kolektor tranzistora na 12V, na emitore bude mat tych ca. 8.8V.
Ak nema darlington tranzistor, tak si moze zapojit 2tranzistory (jeden bezny a jeden vykonovy) do darlington zapojenia.
Ci bude stacit 5V namiesto 5.5V musi vyskusat, obavam sa ze tam v NB drbli diodu preto to potrebuje 5.5V aby za diodou bolo 5V, ak pouzije 5V bude to pre komponenty dost malo (4.5V namiesto 5V to uz sa podaktore aj vypinaju), ale skusit to moze, mozna ma akurat AT zdroj ktory ma na 5V vetve nejakych 5.2V
P.S. ATX zdroj sa zapina spojenim zeleneho dratu na niektory cierny drat (zem), nemusi potom pocitat piny
P.S.2. nezabudnut na ten tranzistor dat nejaky chladic (aspon par cm krat par cm s vela rebrami), uplne bez chladica sa imho ten tranzistor behom sekundy roztavi a spolu s nim aj cely notebook (kedze tranzistor sa moze tepelne znicit tak ze bude priechodny a vrazi do NB 12V namiesto 8.8V)
Aha, to zni dobre. Mohlo by to byt teda nejak takhle?
Mam stary AT zdroj a na 5V vetvi mi voltmetr nameril 5,64V. Takze by to melo byt ok.
Ano, ak nemas poruke vykonovy darlington a mas poruke vykonovy NPN (ale aby zvladal tych 3.5A ci kolko treba na 8.8V - vid datasheet z webu vyrobcu tranzistora) a obycajny NPN mozes pouzit jeden obycajny NPN a jeden vykonovy NPN zapojene do darlington zapojenia (Darlington_transistor), na zataz pojde samozrejme ten vykonovy.
Ak uz pojdes kupovat a ak ten LM338 nie je moc drahy (neviem kolko stoji) tak je lepsi ten LM338 - lepsie to stabilizuje, ptz. toto zapojenie s emitor sledovacom co si nakreslil moze totiz pri plnej zatazi klesnut napatie na nejakych 8.6V apod. (cim vyssie prudove zosilenie ma ten darlington tym menej bude klesat napatie pri zatazi.
Namiesto odporoveho delica by tam sla dat na bazu namiesto toho 480ohm odporu zenerova dioda na 10V, alebo namiesto toho 100ohm odporu dve obycajne diody v priepustnom smere (urobia ubytok ca 1.8V), aby to stabilizovalo lepsie, ale najpresnejsie stabilizovane to budes mat so stabilizatorom...
P.S. ale nebal by som sa toho, ten NB urcite nepotrebuje 8.8V presne na chlp, ale bude OK aj keby tam bolo 8.7V alebo 8.9V apod., AT zdroj aj tak neda na 12V presne 12V ale trochu viac, takze to bude asi akurat pri zatazi OK aj to co si nakreslil.
P.S.2. ten 470ohm odpor by som dal radsej 0.5Wattovy, bude na nom strata ca. 0.25W, tak nech sa obycajny stvrtwattovy odpor zbytocne moc nezohrieva, alebo zvysit hodnoty odporov napr. na 150ohm a 750ohm a pouzit obycajne stvrtwattove odpory - to by bol asi najidealnejsi kompromis.
Jo přesně.Rozhodně bych to napětí ale zkusil změřit multimetrem (tolerance odporů a podobně)nejlépe bez i se zátěží /třeba ta žárovka/
Pro jistotu se jeste zeptam: Mohl bych pouzit tranzistor TIP122? TIP120.pdf
měl by stačit, osobně bych se snažit sehnat výkonnější /větší proud-větší rezerva-kvůli startu a špičkám/ ale kdybych měl v šuplíku tenhle a obchod daleko tak bych ho tam dal. přidej do obvodu pojistku asi tavnou 3,5a kdyby byl vevnitř ntb zkratlej ať nám neshodíš elektrárny
Potrebujes dve napatia: 5.5V a 8.8V, t.j. ak chces pouzit nejaky univerzalny zdroj tak musis mat dva. 5.5V musi byt schopny dodat 3.5A, 8.8V musi byt schopny dodat 2.75A, mas to napisane na stitku.
Ktory pin konektora je ktore napatie a ktory pin na konektore je zem vie asi len Acer, ak to nie je vedla konektora nakreslene/napisane. Acer zrejme zvolil takyto konektor aby tam nikto necpal nejake nezmysly , ale pozri si katalog conrad sekciu konektory, ci tam nenajdes taky konektor, podla mna to bude nejaky speci-standard . Ale bolo by to aj tak na dlhsie bastlenie, a hlavne zistit ktory pin konektora je co (mozno by sa dal najst na www.eserviceinfo.com servisny manual kde by boli piny konektora popisane).
Najlepsie je zohnat si original zdroj k tomu.
Takze nootebook jsem pomoci vyse uvedeneho udelatka zapnul. Jeste jednou dekuji vsem za rady. Hlavne MM_Tankovi a MM.. Moje radost je dvonasobna, protoze jsem zjistil, ze NB je funkcni. Takze se muzu dat do stavby nejakeho vic serious zdroje.
show_item.php
...není to moje aukce, jen jsem si vzpomněl...