
Proč jsou sakra elektromobily tak drahý?
Chtěl bych si zkrátit cestováno do práce. Místo objíždení vlakem 12 km je to 6km po silnici (navíc přestup, takže časově o dost náročnější). Na takové využití elektromobil má naprosto jednoznačné a nevyvratitelné výhody. Jenže, proč i ty nejmenší elektromobily stojí přes 400 tisíc? Vždyť konstrukčně i materiálově je to méně náročné, než spalovací motor? To jak počítám tak počítám, tak do konce životnosti se mi úsporami kupní cena nezaplatí. Elektrokolo nebo elektroskutr je trošlu lepší, ale není to rozhodně na celoroční provoz a dost závislé na počasí. No a klasické kolo taktéž. Klidně tu vzdálenost i odšlapu, ale chráněn před počasím a s možností jezdit i v zimě. Malé dopravní prostředky jsou navíc více náchylné ke zcizení.
Jak projíždím internet, tak to vypadá, že tak do roka by se tu mohly objevit i cenově zajímavé alternativy (do 150000,-), tak zatím vyčkám.
Trošku mi svítá naděje s přicházející krizí automobilového průmyslu. Lidi šetří a cena pohonných hmot jde nahoru. Koupí nového vozu se utratí jen peníze navíc, snížení spotřeby není tak razantní, aby koupě nového auta měla smysl. Hybridní a alternativní řešení, na kterých se dá skutečně ušetřit (provozní náklady) jsou tak drahé, že si je kupují jen nadšenci. Takže automobilky by mohly donutit lidi koupit si nové auto jen v případě, že nabídnou cenově srovnatelné řešení, které bude mít provozní náklady výrazně (tím nemyslím snížení spotřeby z 5,5 na 4,5) nižší. To by ovšem znamenalo hodit celý ropný průmysl v relativně krátkém obodbí postupně přes palubu. Snad se taková alternativa do roka/dvou skutečně objeví.
Kdo z vás denně najezdí do práce, respektive k dopravnímu prostředku hromadné dopravy více než 40km denně (80 oběma směry)? Na to současná technologie naplno dostačuje. Tím prostředkem hromadné dopravy myslím možnost dojíždět do práce na delší vzdálenost a dojet si na nádraží dálkové linky autem. V západních zemích je překvapivě dojíždění hromadnou dopravou naprosto běžné i například pro manažery.
Vlastníci ropy bojkotují a budou bojkotovat jakékoli pokusy o jiné pohony, než z toho jejich, aby nepřišli o živobytí. A mají drápky hodně dlouhé. Jinak už bychom dávno jezdili třeba na vodu. Spalovací motor na produkty z ropy byl vymyšlen už hodně dávno.
<taktrochuOT>
Je to podobné, jako když před třiceti lety vymysleli dva Švýcaři pračku, která se dala do prádla ve vaně a byl to podobný princip praní, jako třeba čištění brýlí ultrazvukem. Výrobci praček a pracích prostředků výrobě zabránili, protože by se na jejich krámy každý vybodnul. A neprošlo ani "kombinované", že by se tak pralo v pračce, která by to pak vyždímala/usušila, jelikož výrobci jedů by neměli co vyrábět.
A citace z článku psaného v roce 2009
</taktrochuOT>
Ano, drapky maji dlouhe. Ale jedine, co nemuzou je lidi donutit. Koupit si nove auto, nebo projizdet denne litry cim dal drazsiho benzinu. Lidi musi motivovat. V dobe krize motivace zvysujici se cenou a cenou (podle me od prvopocatku silne predrazeneho) automobilu asi neni uplne to prave.
Otazka, co bude silnejsi. Vidina vlastniho krachu nebo tlak ropnych spolecnosti? Poptavka tu je, verejny tlak se stupnuje, tomu proste nedokazou odolavat ani tak mocna lobby.
Ještě dlouho vydrží a když nepůjdou "ropná auta" na odbyt, dostanou zase od státu šrotovné (proč nebylo třeba chlebovné?).
Když je třeba na solární energii celá kosmická stanice, věřím tomu, že by už dávno byla i kvalitní solární auta, jen kdyby tomu ropáci nebránili.
K solarnej energii - suhlasim, aj ked v realnom case to nestaci a Slnko vzdy nesvieti, tak by sa pocas statia na parkovisku v praci alebo doma, co je mozno 95% dna ak nepocitam noc, mohlo nabijat, tam kde maju kryte parkoviska, mohli by dat solarne panely na strechu.
K tomu co moze pomoct, urcite su to dotacie od statu a EU - ta sa niekedy stara o ekologiu az privelmi, ale v tomto smere je to slabe (preco asi), dalej poplatky za auta, poistky a vsetky dalsie povinne poplatky, ktore nie su male, by sa mohli znizit alebo odpustit pre elektromobily a hned by bolo viac dovodov pre kupu.
Muj posledni prispevek v tomhle threadu, slibuju :)
Precti si neco o solarni konstante. Ber v uvahu realnou hodnotu ucinnosti soucasnych solarnich clanku a odhadni, jak velkou plochu bys asi potreboval, abys pres den nabil auto tak, abys s nim dojel do prace a zpatky - nebo naopak, jak dlouho by to auto muselo stat na parkovisti, aby se ti dobilo na cestu domu. Nezapomen, ze solarni konstanta bere v uvahu veskere elmag. zareni, a merena plocha je KOLMO k paprskum - v realu bys mel na strese auta ohromnej naklonenej solarni panel, tocici se za sluncem jako slunecnice :)
Pro porovnani, Tesla Roadster ma kapacitu akumulatoru 53kWh (kdyz je novy), a ujede s nim opatrnou jizdou asi 400km. V Top Gearu to osolili a museli ho tlacit zpatky do garaze, protoze baterka klekla uz po 90km.
Ohledne dotaci - uvedomte si, ze EU zadne penize nevytvari, ale bere je clenskym statum (tedy z dani jejich obcanu), cast spotrebuje pro sebe, a zbytek prerozdeli podle toho, jak kterej clenskej stat leze komisi do riti (viz Madarsko, nebo i nas ted nedavno).
Teraz si mi dobre nahral na smec, prave teraz pozeram TA3 a tam, ze Obama ide dat dotaciu pol miliardy dolarov podporu na tazby roby.
Ak by isli tieto peniaze ludi inde, vyzerali by ceny benzinu a tiez ceny elektromobilov a ich dojazd inak. S tymto co pises teda suhlasim, zalezi ako sa prerozdelia peniaze ludi do technologii a opat sme pri "lobingu" ropnych spolocnosti a teda presnejsie korupcii. Podla mna, ta tu bude vzdy a realny posun nastane, az ked sa ropa minie.