Jak vystopovat PC podle MAC adresy?
Modelová situace:
mám vybudovanou malou síť ve vesnici. Přípojka poskytovatele končí v RB2011. K tomuto routerboardu mám připojeny dvě antény se zařízením Rocket M5 v režimu Bridge. K jedné anténě je připojeno pár klientů Nanostation Loco, taktéž v režimu Bridge. Ke druhé anténě je připojena retranslačka s jedním klientem NS Loco, propojeným s vysílací anténou opět Rocket M5 v režimu Bridge. k této anténě je opět připojeno pár klientů NS Loco v režimu Bridge. Celé se to chová, jako by k zákazníkům byly natažené dráty mezi mým RB2011 a jejich PC.
A teď otázka:
je možné, pokud znám MAC adresu konkrétního PC, vysledovat konkrétní trasu, kterou se mi na RB připojuje? Myslím tím - PC je připojeno k NS s adresou 10.0.0.2, NS je navázáno na anténu s adresou 10.0.0.3 (to je ta retranslačka), která je přes NS s adresou 10.0.0.4 navázána na anténu s adresou 10.0.0.5 a ta končí v RB2011. Dík za rady.
Tam, kde poskytuješ IP adresy (DHCP) bys měl vidět IP i MAC
někdy se DHCP leasy nelogují v čitelné formě, ale hlavně pochopil-li jsem správně, tak má jednu velkou LAN s jedinou IP sítí - a v takovém případě je určení fyzické lokace docela problém, nemá-li dojít na intruzivní "test" (tj. vypnout/restartovat část infrastruktury a testovat, zda se odmlčel i daný stroj)
možné to je. Opingáš si všechny stroje z rozsahu, který je u tebe možný - jakýmkoli skriptem, scan programem, můžeš myslím použít i ping na broadcast (10.0.0.255 například u sítě 10.0.0.0/24). Následně si pomocí příkazu arp -a | find "mac-ad-re-sa" najdeš IP adresu a pomocí tracert protrasuješ.
Pokud máš všechny bezdrátové klienty v jedné neroutované síti, pak to je trochu složitější - v takovém případě budeš muset projít všechna AP a podívat se, na kterém je daná MAC adresa naasociovaná.
No a pokud to máš tak, že umožňuješ klientům dát si doma switch (a připojit se přes bridge drátově), tak potom snad jedině postupně restartovat jejich klienty a sledovat jejich ARP tabulku, kde se objeví první - což ale bude pakárna, protože při prvním broadcastu se zaplní ARP tabulky i ostatních zařízení.
P.S.: z mého pohledu je vhodné a výhodné oddělit klienty routováním (klidně bez NATu), abys na páteři omezil objem broadcastů a případné problémy z toho plynoucí.
Je aj nie je, RB ti mac adresy sice ukaze, ale konkretnu jubicka uz nie, cize nebudes vediet odkial ta mac prisla.
Respektive mozes to skusit, cez ssh sa naloguj do jubiki a napis cat /proc/net/arp.
jenže, a to bude ten problém, pokud má jednu kolizní doménu (což podle IP adres asi má), tak ARP tabulky všech zařízení budou prakticky totožné.
Jasne, ze budu, ale ten cat mu vypise na akom rozhrani je dana mac registrovana, cize sa dokaze dopatrat odkial prisla. Jemu pravdepodobne podla popisu ide o to, ze chce vediet, ktore jubicko sprostredkovalo spojenie pre danu mac ako prve.
Tu vidim, ze mi dana mac adresa prisla z br0, cize z ethernetovej strany.
Edit: Vlastne mas pravdu, kedze zariadenie je v bridge tak si to vsetko nahadzuje do br0, takze nevidim nic lebo tam su vsetky rozhrania. Takze zo zistovania nic nebude;o).
Přesně tak. Jedná se mi o traceroute MAC adresy. Pokud dám normální traceroute, tak mi vyskočí jedna jediná IP a nic dalšího nezjistím.
Bohuzial nie, jubiki maju vsetko zapisane do br0, cize zbridgovane vsetky rozhrania, cize nezistis, z ktoreho to prislo. Takze bud prejst na routing alebo skusit narvat do jubiki nejaky skript, co bude vediet zapisovat...napadol ma napriklad l2 firewall nejaky. Ale nie som si isty, ci by to na 100% fungovalo, podla mna by malo.
myslíš ebtables? To si fakt nemyslím, že to ty krabičky budou mít..
Treba Ubiquiti UNIFI je má Tím je limitovaná rychlost a přesměrovávaní na hotspot už na úrovni APčka , i když je v bridge.
v tom případě ti nezbývá než neustále pingat danou IP adresu a vždy jedno zařízení restartovat. je to blbé, ale nic víc s tím nesvedeš. Bridge je na tohle fakt blbý inštrument.
Bohužel, musíš prolézt všechny ubuqi, jinak to nezjistíš. Může ti k tomu pomoct například nástroj AirControl od UBNT, tam sice nevidíš klienty (snad to bude v nové verzi), ale můžeš z něj přímo přistupovat na jednotlivá rozhraní zařízení. Aniž bys musel naťukávat adresy. (i když téhož dosáhneš ze záložek v prohlížeči).