
Jak zprovoznit druhou wi-fi síť
Prosím o pomoc se zprovozněním druhé wifi sítě a nebo propojením dvou routerů pro rozšíření té stávající.
Na půdě mám AP od místního ISP, k němu jsem si zapojil switch a ze switche dva routery (každý na opačném konci domu). Mám tedy dva wifi routery. Na tom původním Asus WL-520GU běhá internet bez potíží. Pokud ale na druhém konci domu zapojím druhý router TP-LINK TL-WR543G, tak mi internet jde jen různě dlouhou chvíli a pak mi notebook hlásí, že na dotyčné síti nemá přístup k internetu. Mám to nakonfigurované jako dvě různé sítě, částečně se překrývají. Na Asusu jsem nastavil port 6, na TP-LINKu port 11. TP-LINK umí běhat ve dvou módech - "AP Client Router: WISP Client Router" a nebo "AP Router: Wireless Broadband Router". V tom prvním je možné zapojit "Bridges" a pak se connectnout na Asus router, ale v praxi jsem nedocílil ničeho jiného, než že jsem pak v notebooku viděl jen jednu síť jakoby ze starého routeru, nikoliv z nového (tudíž pokud jsem blízko TP-LINKu, stejně jsem měl slaboučký signál jen z Asusu). Zkoušel jsem už všechny možné kombinace, ale vše bez úspěchu. Preferoval bych jednu síť v celém domě, ale i za dvě funkční nezávislé bych byl vděčný.
Děkuji.
kolik ip adres ti přiděluje tvůj provider, jaké ip nastavuješ wan vstupům těch dvou routerů?
škoda že přesný typ je tajný. kdyby to mělo uvniř router, měl bys svůj problém vyřešen. jinak se musí změnit zapojení (vyhodit switch na nesprávném místě).
IP adresu na WAN mám jen jednu - 192.168.5.12. Když vyhodím switch, tak jak zapojím kabely? Jeden mi od switche vede zdí o Asusu a druhý stropem k TP-LINKu. Tudíž s kabely už nehnu.
Medvidek Ti to napisal jasne. Mozes pripojit len tolko zariadeni, kolko mas zakupenych IP-adres od providera.
Alebo druha moznost pouzit router. Router vytvori novu domacu (separatnu) siet s inym rozsahom IP-adres a vsetky pripojene zariadenia routruje na IP-adresu providera (NAT).
Je dolezite vediet, ci "AP od místního ISP" vie routrovat (obsahuje NAT), alebo ci mas od providera dve alebo viac IP-adres.
Takze ked "AP od místního ISP" nevie routrovat (alebo neni zapnuty NAT) a mas od providera len JEDNU IP-adresu, tak nemozes za AP-cko zapojit switch a z neho tahat dve, alebo viac zariadeni.
Ked chces vyriesit problem, musis jednoznacne odpovedat na otazky"
1. kolko IP-adres mas kupenych od providera (zmluva o pripojeni)?
2. "AP od místního ISP" vie routrovat? (zisti si sam, alebo napis presne typ AP-cka)
Okrem toho mas dva (mozno tri) routre, teda vytvaras dve (tri) oddelene siete v jednej domacnosti.
Na co, preboha. Nevidis pocitace pripojene na router_1 z pocitacov pripojenych na router_2.
Potrebujes len jeden router a teda jeden DHCP server (dva, tri kohuti na smetisku neni dobry napad). Dalsi router(e) ponizit na switch a AP-cko (vypnut NAT a DHCP).
Domnívam se, že si v omylu:
Nemáš na půdě AP od místního ISP. Máš tam klienta, zároveň je vysoce pravdepodobné, že umí routovat. Když by prípadne neumel, požádej o výmenu za typ která umí. Kdo nežáda, nedostane.
Pripadne, když budeš opakovane odmítnut dodej vlastní.
Cos udelal dál, je to, žeš zamotal do nejasnosti které máš, udelal jsi polofunkční konfiguraci. Vše špatne.
Tak typ AP jsem zatím nezjistil, není na něm nic napsáno. Jen na krytu výstupu z RJ-45 konektoru je nálepka PoE. Pořád ale nechápu, proč bych nemohl využívat jen jednu IP a z druhého routeru udělat jen jakýsi wifi booster.
Nešlo by to řešit tak, že bych prohodil pořadí switche a prvního routeru (Asus)?
Ještě jsem zapomněl uvést, že mezi AP a switchem je splitter (?) s nápisem PoE adapter.
Odpovím si sám - to by vlastně nešlo, protože switch nemá výstup na wifi anténu
nejprve si musíš ujasnit, v jakém režimu funguje ten wifikrám na půdě a kolik ti je schopen přidělit IP adres. Podle toho cos napsal to vypadá, že dostaneš vždy jen jednu IP adresu a o tu se ty dva routery poperou (a proto funguje vždy jen jeden).
Řešení je několikeré - buď zapoj druhý router do LAN portu prvního (také LAN portem) a degraduj jej na pouhý AP (vypnout DHCP server, změnit LAN IP na nekolidující s IP Asusu a DHCP poolu). Nebo si zajisti, aby ten klient na půdě routoval.
Protože to nikdy nefunguje pořádně. A to z podstaty wifi jako CSMA/CD média.
To je PoE splitter - "nacpe" do ethernetového kabelu napájení.
ap je možná typ wl5460 (má zespodu štítek, možná lan adresu 192.168.100.252, nebo si vygoogli fotku). tento typ nemá router, switch přímo za ním nemá co switchovat.
dal by se nahradit tvým wr543 (režim client). ten má pomalé wifi nevhodné na doma, ale připojení k operátorům bývá právě přes "g".
ten asus má taky jen g wifi, tak na pokrytí garáže. nejde jen o přístup na net, ale i o připojení do domácí lan, a průchodnost cca 22mbit pro jediný wifikrám není žádný zázrak.
takže můžeš uvažovat aspoň o jednom novém enkovém routeru min. se 2 anténami, mohly by být i delší, něco jako wr941nd.
Koupit nový router samozřejmě můžu, ale vzhledem k tomu, že už teď mám doma dva routery + jeden switch a stále nevím, co s tím, zatím bych se do toho moc nehnal (budu pak mít 3 routery a stále nebudu vědět, co s tím
).
Stále ovšem nevím, jestli bych nemohl využívat jen jednu IP a druhý router využívat místo wifi boosteru. Lze k tomu použít kombinaci těchto dvou routerů? Takové řešení by mi připadalo nejelegantnější.
nevím kde jsi přišel na "termit" jménem wifi booster, ale je to nesmysl.
http://www.zive.cz/bleskovky/netgear-wifi-booster- rozsirte-dosah-sve-bezdratove-site/sc-4-a-164712/d efault.aspx
jasně. Živě alias "jak na počítač pro pokročilé"
Až to nasadíš, tak dej vědět jak to nefunguje a jak se síť zpomalila. Obecně je totiž jakýkoli repeater na CSMA/CD síti něco podobného, jako když si pustíš nahlas rozhlas a pak do té stanice zavoláš telefonem. Nakonec nikdo nic neuslyší, jen hvízdání.
Tak já psal "jakýsi" wifi booster. Ale to je fuk, nechám si rád poradit, takže tuhle možnost škrtám.
to ti důrazně doporučuju, zvláště pokud bys chtěl provozovat více bezdrátových zařízení.
Tak nakonec mi provider nadělil druhou IP a vše už krásně šlape. Díky všem za rady.
ty pc z těch dvou routerů na sebe vidí?
Ani nevím, nic takového nepotřebuji, protože data z notebooku na desktop přenáším jen zcela výjimečně a to přes Dropbox. Jinak připojuji několik smartphonů, jedno PDA a zatím jeden tablet. A u těchto zařízení data sdílet nepotřebuji (nepočítám-li různé cloudové služby).
Aj tak sa da. Ale ked budes kopirovat subor z jedneho Tvojho PC na druhy Tvoj PC, tak cez internet a Wifi providera.