
Jaké ssd ?
Přišlo na čas, kdy by se mi líbilo mít opravdu svižný systém. Chtěl bych nějaký ssd disk jen na systém. Ted mám WD Black. Cenová relace tak do 3,5k mozna i 4tisíce. stačil by 128GB. Ted otázka, za poslední dobu výrobci vybáili nejrůznější tipy a označení a já se v tom ztrácím. Našel jsem zn. Crucial a cena/výkon se mi u ní zdála jako docala dobrá pro mé požadavky. Jako druhá značka pak Corsair. Žádám tedy o radu/zkušenosti s ssd nejake informace o rychlostech a jestli by to bylo znat oproti wd. Nebo bude lepší koupit rychlejší klasický hdd? Na velikost moc nelpím. Děkuji.
Crucial má ty nejlepší reference. O Corsairu nějak neslyšet. U SSD je nedůležitější parametr počet IOPS. Rychlosti jsou jen benchmarkovo-marketingové údaje. IOPS rozhoduje při běžné práci o rychlosti. Nicméně na W7 jsem viděl Adata s IOPS 8 000 a i tento výkon je daleko před klasikou. Jeden místní extrémista doporučuje radši Velociraptor. Že je srovnatelný ve výkonu s SSD
Nevííím. Já volím už pouze SSD, kde i ten nejpomalejší kus háže v rychlosti mávačku klasice.
a za půl roku bude pomalý i ten SSD, protože MLC.
MLC?
http://jentak.nejen.cz/jaky-je-rozdil-mezi-mlc-a-s lc-ssd-flash-disky/
ach tak. to je to SSD az tak nespolahlive?
jak se to vezme.
Běžný uživatel nemusí poznat vůbec nic. Mně by SSD omezoval - jak kapacitně, tak tím, že se o tenhle vynález zkázy musí člověk neustále starat (udržovat volné místo pro poněkud kontroverzní wearlevelling, kontrolovat počty relokovaných buněk, provádět komplexní zálohy apod.)
Problém SSD je ten, že když umře, tak z něj nikdo nic nedostane, narozdíl od HDD, z kterého je možné (většinou) dostat drtivou většinu dat. To samozřejmě není přímý argument - zálohovat člověk musí tak jako tak, ale u HDD stačí zálohovat pouze data, případná havárie disku "nezruší" např. OS, který je pak možné normálně obnovit/zkopírovat. Kdežto u SSD je každá chyba konečná, někdy dokonce dochází ke ztrátě dat při obnově/upgradu FW.
A ještě k wearlevellingu - ten funguje dobře za předpokladu, že se zapisují velké bloky dat. Aneb je to otázka způsobu použití disku, "inteligence" jeho FW (jak si řídí zápis do buněk a cachování) a v neposlední řadě kvality a trvanlivosti buněk (čím menší výrobní proces, tím menší počet přepisů).
Sám mám se SSD celkem negativní zkušenosti, několik reklamací, problémy s firmware, problémy s BSOD atp.
vdaka, cize SSD proste nie, radsej raptora.
Neříkám, že určitě ne. Jen tvrdím, že bezmozková "aplikace" SSD do všech PC končívá někdy fiaskem.
Já jej třeba používám jako bootovací médium v HTPC, protože je zcela bezhlučný, prakticky se na něj nezapisuje a je malý (rychlostně je takový systém o něco rychlejší - cca 15-25% - jak běžné 2,5" disky); zálohu mám nachystanou pro obnovu na DVD. Mám jej i v testovacím PC, který používám jen občas, a tam taky bez problémů (zálohuju Acronisem automatizovaně každý víkend na "datový" plotnový disk).
Ale na produkční stroj bych jej (zatím) nedal. Jednak jeho cena je vysoká, na produkčním stroji se mi data sypou tam a zpět docela vysokou rychlostí a konečně kapacity běžných SSD jsou směšně malé, v podstatě rozumná cena je ještě tak u 256GB verze, ta mi ale kapacitou nevyhovuje. Navíc se mi nechce starat o dosud nevyzrálou technologii.
- volné místo: komu se nechce udržovat, udělá si partition jen na 90 procent disku (ano, dále to znevýhodňuje poměr kapacity versus cena)
- kontrolovat počty relokovaných buněk - znám dost IT freaks, ale tohle teda nikdo nedělá, moc to žereš ;)
- komplexní zálohy: jak sám píšeš, zálohovat musíš stejně. SSD nijak nemění nutnost ani četnost zálohování (a narozdíl od ploten při zálohování se s počítačem dá pořád normálně pracovat)
SSD jsou zákeřné v tomu, že na trhu jsou k dostání i propadáky co se týče rychlosti a spolehlivosti - zbrklý výběr se nevyplatí a bezproblémových je jako šafránu.
ad 90%: jistě, i to je "řešení" - jenže to neřeší nedostatek kapacity a nutnost toto neustále "řešit"
ad zálohy: nevím jak ty, ale mně se daleko lépe zálohuje 4GB dat, než 200GB. Nějakého zpomalení na Velociraptoru při záloze jsem si nevšiml..
ad prefailure testy: ono to je o tom, jak moc PC potřebuješ k práci a jak jsi na něm závislý (výdělečně). Frikulín, co si ze sportu 3x do měsíce reinstaluje Windows (protože to má jen jako spouštěč her) je trochu jiná liga.
Znova říkám: SSD mě neurážejí, ale jsem si vědom jejich limitů a rizik.
ad kapacita - komu je málo 256GB, tomu bude málo i 512GB a zakrátko i 1TB...
ad zálohy - není nejmenší důvod dělat full backup častěji než na plotňáku
ad prefailure testy - v hokně máme desítky SSD, vytěžují se denně, od době koupě nezdechl ani jeden, v noci se spouští backup na NAS, díky rychlosti diskových operací na SSD se snižují prostoje desítkám lidí čekajících na dochroustání zpracování souborů... při počítání ROI jsme zjistili, že díky tomu všemu se nám SSD zaplatí mnohem dřív, než uplyne jeho teoretická minimální životnost.
Též mě plotny neurážejí a ještě dlouho budou mít svoje nezastupitelné místo.
Nebude pomalý, protože TRIM. To by už dávno moje a všechny SSD v mém okolí byly na úrovni flešky. Tvým problémem je, žes nezvládl technologii SSD neumíš v tom chodit. Jinak pro tvoji informaci je technologie SSD u 3. generace a uvádíš tu sice správně negativní vlastnosti SSD, ale to už neplatí. Kdo chvíli stál, stojí opodál.![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
Správně a proto počkám na 7 generaci a třeba z pěti se už čtyři během jednoho roku nepo*erou.
to vazne? a to som seriozne uvazoval si dat SSD do notebooku, tak nic.
blábláblá...
TRIM s tím nemá nic společného. TRIM je interní funkce firmware, která zajistí "vynulování" buněk při jejich označení jako volných, což má efekt na rychlost zápisu (při dalším pokusu o změnu dat v buňce). Ale já jsem psal o rychlosti čtení a všeobecně o IOPS.
Možná jednou, až nebudeš číst jen recenze na webzinech, ale budeš počítače opravdu i skládat a dlouhodobě administrovat a supportovat, tak to možná pochopíš.
On je totiž rozdíl mezi nově nainstalovaným PC, starším PC, kde se "nic neděje" a PC na kterém se opravdu pracuje.
"Možná jednou, až nebudeš číst jen recenze na webzinech, ale budeš počítače opravdu i skládat a dlouhodobě administrovat a supportovat, tak to možná pochopíš."
Počítače nikdy nebudu skládat. Skládají jen cvičené opice. Já počítače totiž stavím- letos už 32 roků. Ale asi jsme firma úplných blbů, když naši programátoři SSD si vydupali a my blbci železáři jsme jim to tam dali, aby kvůli zpomaleným SSD nic neudělali. A nadnárodním korporacím to taky cpeme aby přešli ke konkurenci. Asi půjdu vrátit červený diplom z železa a půjdu k lopatě. Jo!!!
Dělej si co chceš, ale reaguješ úplně na něco jiného, než jsem napsal.
P.S.: Nadnárodní korporace mají k SSD stejný názor jako já (o tom shodou okolností něco vím)
Jo, počítače skládám (což je synonymum ke slovu "stavím") od roku 1985, jak to ovšem souvisí s erudicí, to opravdu netuším.
akoze to co pastol host ten link je uplna kravina. A citanie sa nespomaluje. A strata dat je podla mna stejne pravdepodobna jak u HDD, a ked s notebookmi ludia plieskaju o stol tak je dokonca IMHO u SSD lepsia (menej pravdepodobna porucha).
přečetl jsem to až teď, začátek je OK, závěr samozřejmě nepočítá s wearlevellingem (resp. nepopisuje ani ten nejtriviálnější algoritmus co je v běžných SD kartách). Úplná kravina to rozhodně není, zvláště nízkokapacitní disky (64GB a méně) s 22nm čipy jsou IMHO celkem na hraně.
Zpomalování je smutný fakt (samozřejmě přečtení jedné buňky trvá stále stejně, mluvím o "user experience" nad samotným OS), a to i u posledních modelů (např. OEM Samsungy u Dellu), výjimku jsem zaznamenal jen u SAS SLC disků do PowerVaultu (o těch ale úspěšně budu pochybovat, že si je někdo koupí domů do PC
)
O poruchách HDD "klepáním" můžu říct jen jedno: viděl jsem házení notebookem, viděl jsem pád na podlahu z 1m, disk pokaždé přežil (natož aby přežil docela obvyklé zuřivé třískání pěstí). Tím (opět) neříkám, že HDD jsou nezničitelné a že se nikdy "nezadaří", ale už dávno to nejsou ty staré "vany" s MFM rozhraním, které se musely parkovat a na něž se člověk nesměl ani škaredě podívat.
Zato různé "poruchy" SSD (dosti kuriózní, vždy však hodně "smrtelné") se vyskytují až proklatě často (naštěstí máme vyřešeno zálohování stanic).
ja neviem ale posledny rok je polovica poradne o "zdochol mi disk v HDD" :) Tak nieco s tymi HDD asi ludia robia.
Inac nejaky IBM ma senzor zrychlenia a parkovanie hlav pri pade, ale normalne notebooky taketo veci rozhodne nemaju a ked s nim tresnes tak si to ten HDD odnesie navzdy (zistis mozno az po case ze sa ten Win nejak divne zasekava).
Hmm, a kolik je poměrově HDD a SSD? Dost často jsou to i desetileté kusy..
Má to i Dell, dokonce i u Aceru jsem to viděl..
Zde v poradně je doporučován Crucial M4, alternativou pevný disk Velociraptor. Rozhodnutí je na tobě.
Moc děkuji všem za názory !
Vaše lehká hádka mě od SSD uplně odradila. Po tom co jsem si přečetl jsem ihned na ssd zanevřel a vidím to do budoucna na nějaký to 10 000ot/min železo. A nebo počkám a uvidíme co bude.
ked to neskusis tak budes furt pocuvat piskanie 100000000otackoveho nezmyslu a sledovat ci sa nahodou neprehrieva ked zozere celu baterku za hodinu, a cakat pol minuty kym sa otvori okno explorera, namiesto toho aby si si kupil SSD a neriesil somariny. Ja pouzivam SSD (OCZ agility 3) uz vsade asi pol roka a nevidim v tom ziaden problem a spustanie aplikacii je asi tak 10x rychlejsie jak u HDD.
P.S. samozrejme ze mam zalohu dat externe a live linux na flash pre pripad ze to zdochne zrovna niekde na dovolenke, co ale nepredpokladam.
MM, ty vlastníš nějaký aktuální velociraptor? Jak víš, že píská?
Nie ale disk ktory by som nepocul este nevymysleli ani martania. Navyse u notebooku vadia vibracie disku (a kazdy disk bez vynimky vibruje). To si uvedomis az ked mas v ruke notebook bez akychkolvek pohyblivych casti (mam aj bezvetrakovy) a zda sa ti to cudne ze nic necitis :)
Mám takový v ruce (se SSD - Dell E6320), jen ten větrák se semtam zatočí.
edit: disky ve svém PC neslyším, přehluší je chod ventilátoru zdroje (který je celkem tichý) - samozřejmě v klidu, v zátěži (gamesky) je slyšet ventilátor grafiky. Jediné, co je slyšet, je občasné zabubnování hlaviček při seeku.
Výběr SSD versus HHD je každého osobní věc, záležitost preferencí. Mnohé bylo popsáno, komentováno, ne všechny názory se shodují, někteří si pouze z principu stojí za svým (a dokáži pochopit i jejich důvody, založené na zkušenostech s nemocemi zvláště "prvních" SSD). Jak jsem zmínil, to si už musí každý vyřešit sám. Pro mne osobně má SSD smysl zásadní. Často na počítači pracuji v noci (dlouhé texty ve Wordu), kdy je relativně klid / ticho, nesnáším zbytečný hluk větráků, vadí mi - a to je to, co mi vadí v podstatě na počítačích nejvíc - vibrace běžného plotnového disku (i relativně tichého 2,5" HDD). Musím říct, že pro člověka jako jsem já (a nemálo jiných takto postižených), je možnost pracovat s bezhlučným (zcela tichým) počítačem velmi uspokojující, takříkajíc ozdravný pocit (při prvních zkušenostech posloucháte jen to "ticho", velmi příjemné, pořád se nad tím pozastavujete...).
Jen tak bokem - jeden z celkem propíraných pohledů k otázce životnosti (optimalizace apod.) SSD:
http://it.cestuji.info/optimalizace-w7-pro-ssd.php
P. S. Pokud si nakonec budeš vybírat SSD, pak v rámci možností (s ohledem na danou problematiku - především "spolehlivost") mrkni např. na něco z produkce výrobců jako Intel, Crucial (konkrétně "Crucial M4", velký TIP), Samsung (830/840 Series).