
Jaké ssd ?
Přišlo na čas, kdy by se mi líbilo mít opravdu svižný systém. Chtěl bych nějaký ssd disk jen na systém. Ted mám WD Black. Cenová relace tak do 3,5k mozna i 4tisíce. stačil by 128GB. Ted otázka, za poslední dobu výrobci vybáili nejrůznější tipy a označení a já se v tom ztrácím. Našel jsem zn. Crucial a cena/výkon se mi u ní zdála jako docala dobrá pro mé požadavky. Jako druhá značka pak Corsair. Žádám tedy o radu/zkušenosti s ssd nejake informace o rychlostech a jestli by to bylo znat oproti wd. Nebo bude lepší koupit rychlejší klasický hdd? Na velikost moc nelpím. Děkuji.
Crucial má ty nejlepší reference. O Corsairu nějak neslyšet. U SSD je nedůležitější parametr počet IOPS. Rychlosti jsou jen benchmarkovo-marketingové údaje. IOPS rozhoduje při běžné práci o rychlosti. Nicméně na W7 jsem viděl Adata s IOPS 8 000 a i tento výkon je daleko před klasikou. Jeden místní extrémista doporučuje radši Velociraptor. Že je srovnatelný ve výkonu s SSD
Nevííím. Já volím už pouze SSD, kde i ten nejpomalejší kus háže v rychlosti mávačku klasice.
a za půl roku bude pomalý i ten SSD, protože MLC.
MLC?
http://jentak.nejen.cz/jaky-je-rozdil-mezi-mlc-a-s lc-ssd-flash-disky/
ach tak. to je to SSD az tak nespolahlive?
jak se to vezme.
Běžný uživatel nemusí poznat vůbec nic. Mně by SSD omezoval - jak kapacitně, tak tím, že se o tenhle vynález zkázy musí člověk neustále starat (udržovat volné místo pro poněkud kontroverzní wearlevelling, kontrolovat počty relokovaných buněk, provádět komplexní zálohy apod.)
Problém SSD je ten, že když umře, tak z něj nikdo nic nedostane, narozdíl od HDD, z kterého je možné (většinou) dostat drtivou většinu dat. To samozřejmě není přímý argument - zálohovat člověk musí tak jako tak, ale u HDD stačí zálohovat pouze data, případná havárie disku "nezruší" např. OS, který je pak možné normálně obnovit/zkopírovat. Kdežto u SSD je každá chyba konečná, někdy dokonce dochází ke ztrátě dat při obnově/upgradu FW.
A ještě k wearlevellingu - ten funguje dobře za předpokladu, že se zapisují velké bloky dat. Aneb je to otázka způsobu použití disku, "inteligence" jeho FW (jak si řídí zápis do buněk a cachování) a v neposlední řadě kvality a trvanlivosti buněk (čím menší výrobní proces, tím menší počet přepisů).
Sám mám se SSD celkem negativní zkušenosti, několik reklamací, problémy s firmware, problémy s BSOD atp.
- volné místo: komu se nechce udržovat, udělá si partition jen na 90 procent disku (ano, dále to znevýhodňuje poměr kapacity versus cena)
- kontrolovat počty relokovaných buněk - znám dost IT freaks, ale tohle teda nikdo nedělá, moc to žereš ;)
- komplexní zálohy: jak sám píšeš, zálohovat musíš stejně. SSD nijak nemění nutnost ani četnost zálohování (a narozdíl od ploten při zálohování se s počítačem dá pořád normálně pracovat)
SSD jsou zákeřné v tomu, že na trhu jsou k dostání i propadáky co se týče rychlosti a spolehlivosti - zbrklý výběr se nevyplatí a bezproblémových je jako šafránu.
ad 90%: jistě, i to je "řešení" - jenže to neřeší nedostatek kapacity a nutnost toto neustále "řešit"
ad zálohy: nevím jak ty, ale mně se daleko lépe zálohuje 4GB dat, než 200GB. Nějakého zpomalení na Velociraptoru při záloze jsem si nevšiml..
ad prefailure testy: ono to je o tom, jak moc PC potřebuješ k práci a jak jsi na něm závislý (výdělečně). Frikulín, co si ze sportu 3x do měsíce reinstaluje Windows (protože to má jen jako spouštěč her) je trochu jiná liga.
Znova říkám: SSD mě neurážejí, ale jsem si vědom jejich limitů a rizik.
ad kapacita - komu je málo 256GB, tomu bude málo i 512GB a zakrátko i 1TB...
ad zálohy - není nejmenší důvod dělat full backup častěji než na plotňáku
ad prefailure testy - v hokně máme desítky SSD, vytěžují se denně, od době koupě nezdechl ani jeden, v noci se spouští backup na NAS, díky rychlosti diskových operací na SSD se snižují prostoje desítkám lidí čekajících na dochroustání zpracování souborů... při počítání ROI jsme zjistili, že díky tomu všemu se nám SSD zaplatí mnohem dřív, než uplyne jeho teoretická minimální životnost.
Též mě plotny neurážejí a ještě dlouho budou mít svoje nezastupitelné místo.
Výběr SSD versus HHD je každého osobní věc, záležitost preferencí. Mnohé bylo popsáno, komentováno, ne všechny názory se shodují, někteří si pouze z principu stojí za svým (a dokáži pochopit i jejich důvody, založené na zkušenostech s nemocemi zvláště "prvních" SSD). Jak jsem zmínil, to si už musí každý vyřešit sám. Pro mne osobně má SSD smysl zásadní. Často na počítači pracuji v noci (dlouhé texty ve Wordu), kdy je relativně klid / ticho, nesnáším zbytečný hluk větráků, vadí mi - a to je to, co mi vadí v podstatě na počítačích nejvíc - vibrace běžného plotnového disku (i relativně tichého 2,5" HDD). Musím říct, že pro člověka jako jsem já (a nemálo jiných takto postižených), je možnost pracovat s bezhlučným (zcela tichým) počítačem velmi uspokojující, takříkajíc ozdravný pocit (při prvních zkušenostech posloucháte jen to "ticho", velmi příjemné, pořád se nad tím pozastavujete...).
Jen tak bokem - jeden z celkem propíraných pohledů k otázce životnosti (optimalizace apod.) SSD:
http://it.cestuji.info/optimalizace-w7-pro-ssd.php
P. S. Pokud si nakonec budeš vybírat SSD, pak v rámci možností (s ohledem na danou problematiku - především "spolehlivost") mrkni např. na něco z produkce výrobců jako Intel, Crucial (konkrétně "Crucial M4", velký TIP), Samsung (830/840 Series).