Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem c# Pong program

Ahoj měl bych dotaz, zkoušel jsem si naprogramovat hru PONG na internetu jsem našel jakýsi návod jak jí naprogramovat tak, že vy ovládáte sebe pomocí myše ale hrajete proti "AI" měl bych otázku a to takovou, jak by se to mělo naprogramovat aby místo AI hrál druhý hráč na klávesách W - nahoru, S - dolu.
A ještě aby nahoře byla tabulka skore, která by počítala do 7 a poté by napsala Vyhrál hráč červený/modrý. Níže přikládám program, který zatím mám. Opravdu by se mi to hodilo a byl bych každýmu moc vděčný za pomoc.

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.ComponentModel;
using System.Data;
using System.Drawing;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Windows.Forms;

namespace Pong
{
    public partial class Form1 : Form
    {
        const int SCREEN_WIDTH = 800;
        const int SCREEN_HEIGHT = 600;

        int ballSpeedX = 3;
        int ballSpeedY = 3;
        int gameTimeInterval = 1;

        PictureBox picBoxPlayer, picBoxPlayer2, picBoxBall;

        Timer gameTime;

        Size sizePlayer = new Size(25, 100);
        Size sizePlayer2 = new Size(25, 100);
        Size sizeBall = new Size(20, 20);

        public Form1()
        {
            picBoxPlayer = new PictureBox();//
            picBoxPlayer2 = new PictureBox();//Initializes the PictureBoxes
            picBoxBall = new PictureBox();//

            gameTime = new Timer();//Initializes the Timer

            gameTime.Enabled = true;//Enables the Timer
            gameTime.Interval = gameTimeInterval;//Set the timer's interval

            gameTime.Tick += new EventHandler(gameTime_Tick);//Creates the Timer's Tick event

            InitializeComponent();
            this.Width = SCREEN_WIDTH;
            this.Height = SCREEN_HEIGHT;

            this.StartPosition = FormStartPosition.CenterScreen;//opens the form in center of the screen

            picBoxPlayer.Size = sizePlayer;//sets the size of the picturebox
            picBoxPlayer.Location = new Point(picBoxPlayer.Width / 2, ClientSize.Height / 2 - picBoxPlayer.Height / 2);//sets it's location (centered)
            picBoxPlayer.BackColor = Color.Blue;//fills the picturebox with a color
            this.Controls.Add(picBoxPlayer);//adds the picture box to the form

            picBoxPlayer2.Size = sizePlayer2;
            picBoxPlayer2.Location = new Point(picBoxPlayer2.Width / 2, ClientSize.Height / 2 - picBoxPlayer2.Height / 2);
            picBoxPlayer2.BackColor = Color.Red;
            this.Controls.Add(picBoxPlayer2);

            picBoxBall.Size = sizeBall;
            picBoxBall.Location = new Point(ClientSize.Width / 2 - picBoxBall.Width / 2, ClientSize.Height / 2 - picBoxBall.Height / 2);
            picBoxBall.BackColor = Color.Green;
            this.Controls.Add(picBoxBall);
        }

        private void gameTime_Tick(object sender, EventArgs e)
        {
            picBoxBall.Location = new Point(picBoxBall.Location.X + ballSpeedX, picBoxBall.Location.Y + ballSpeedY);
            gameAreaCollisions();//Checks for collisions with the form's border
            padlleCollision();//Checks for collisions with the padlles
            playerMovement();//Updates the player's position
            player2Movement();//Updates the ai's position
        }
        private void gameAreaCollisions()
        {
            if (picBoxBall.Location.Y > ClientSize.Height - picBoxBall.Height || picBoxBall.Location.Y < 0)
            {
                ballSpeedY = -ballSpeedY;
            }
            else if (picBoxBall.Location.X > ClientSize.Width)
            {
                resetBall();
            }
            else if (picBoxBall.Location.X < 0)
            {
                resetBall();
            }
        private void resetBall()
        {
            picBoxBall.Location = new Point(ClientSize.Width / 2 - picBoxBall.Width / 2, ClientSize.Height / 2 - picBoxBall.Height / 2);
        }
        private void playerMovement()
        {
            if (this.PointToClient(MousePosition).Y >= picBoxPlayer.Height / 2 && this.PointToClient(MousePosition).Y <= ClientSize.Height - picBoxPlayer.Height / 2)
            {
                int playerX = picBoxPlayer.Width / 2;
                int playerY = this.PointToClient(MousePosition).Y - picBoxPlayer.Height / 2;
                //on click W player.Y++;
                //on click S player.Y--;

                picBoxPlayer.Location = new Point(playerX, playerY);
            }
        private void player2Movement()
        {
            if (ballSpeedX > 0)
            {
                picBoxPlayer2.Location = new Point(ClientSize.Width - (picBoxPlayer2.Width + picBoxPlayer2.Width / 2), picBoxBall.Location.Y - picBoxPlayer2.Height / 2);
            }
        private void padlleCollision()
        {
            if (picBoxBall.Bounds.IntersectsWith(picBoxPlayer2.Bo unds))
            {
                ballSpeedX = -ballSpeedX;
            }

            if (picBoxBall.Bounds.IntersectsWith(picBoxPlayer.Bou nds))
            {
                ballSpeedX = -ballSpeedX;
            }

tak pohyb hráčů evidentně zajišťují player2movement a playerMovement. Player2Movement je počítaný jako AI, takže tam musíš změnit kód, aby nabíral ovládání z klávesnice.

Pokud řešíš počítání, tak to musíš implementovat do míst, kde se řeší "vypadení" z hřiště a následuje procedura "resetBall". Tam budeš muset připočítávat skóre nějakým dvěma proměnným, které můžeš vykreslovat na hřišti. Plus přidat kontrolu na dosažení 7 bodů.

však si napiš postup (algoritmus) na papír, česky bez technických fines. Zjistíš, že to je úplně triviální.

načteš klávesu -> zjistíš jaká to je -> odpočítáš pozici úplně stejným stylem jako u player1 (Y nahoru nebo dolů).

Počty jsou přece taky easy (dokonce bych řekl, že úplně megatriviál): na začátku je skóre P1=0, P2=0. Na místě, kde se provádí test vypadení, uděláš P1++, resp. P2++ (podle toho, jestli míček vypadl vlevo (x<0), nebo vpravo. Následně zkontroluješ, zda je P1 nebo P2 větší než 6 a podle toho případně vypíšeš výsledek hry.

Tak jsem nakonec ten program začal od znova tak jak jsme to dělali ve škole a přidal jsem jednotlivé hráče do tříd. Pouze míček mi nešel nějak udělat a pohyb toho míčku a následnou kolizi s palkama a hrací plochou se mi nepodařilo vymyslet takže tu část programu jsem zkopíroval a upravil hodnoty do mého programu. Jenže je tady problém, že se míček pohybuje stále jedním směrem a mám takové tušení, že ani nereaguje na pálky. Uploadl jsem celý soubor na uloz.to tak pokud by někdo měl chvilku a chut byl bych mu moc vděčný kdyby mi řekl co tam je špatně.
Podařilo se mi nastavit to ovládání obou pálek na klávesnici.

Zde je odkaz:
pong-rar

Dobře děkuji prošel jsem to a jedna souřadnice tam byla špatně ted už to funguje. Už mi zbývá pouze udělat to, aby ty pálky nevyjížděli z plochy. Oni se nezastaví dole na tom panelu ale prostě jedou dál a ještě jsem zjistil, že to nemá počítat "skore" ale počet kolikrát ty pálky ten míček odrazí např palka1 odrazí míček nahoře se objeví jedna letí to na palku 2 tak dkyž odrazí přičte se 2 a tak dále a v tom menu by měla být další možnost "rekord" která ukáže jaký byl nejvyšší počet pinknutí.

zkus se zamyslet, je to obojí víceméně o jednom řádku.

pálky musíš kontrolovat před překreslením zadaného pohybu, zda už nedosáhly určité Y-nové hranice (nahoře i dole, nezapomeň odečíst délku pálky)

počítání odpalů je taky jednoduché, stačí inkrementovat počitadla pokaždé, když se změní X-ový vektor pohybu (tj. směr pohybu vlevo se změní na pohyb vpravo a obráceně pro druhou pálku)

asi jsem opravdu hloupý ale nedokážu si to ani představit, koukám se i do toho druhého programu ale marně. Není to náhodou tohle ?
if (this.PointToClient(MousePosition).Y >= picBoxPlayer.Height / 2 && this.PointToClient(MousePosition).Y <= ClientSize.Height - picBoxPlayer.Height / 2)
{
int playerX = picBoxPlayer.Width / 2;
int playerY = this.PointToClient(MousePosition).Y - picBoxPlayer.Height / 2;

picBoxPlayer.Location = new Point(playerX, playerY);

Ked micek prejede palku tak mas blbo niektory test if ktory testuje poziciu micu oproti pozicii palky. Mne sa nechce ten zdrojak studovat, to by mala byt tvoja robota si to skontrolovat ten test.
Program musis chapat, to sa neda len tak lepit a sem tam cosi menit co ta napadne.

Wikan ti pisal ze si mas kontrolovat pri tej kolizii ci je skutocne speedX kladna (>0) na levaj strane alebo zaporna (<0) na pravej strane, ak neni tak nerobis nic (nepricitavas pocet uderov ani neobracias smer speedX) ptz to by znamenalo ze si nahodou trafil situaciu ked si koliziu zistil 2x pri stejnom udere (uz si raz to speedX ototcil)

Na tu kolizi pálek to mám takto

 if (picBoxMicek.Bounds.IntersectsWith(palka2.Bounds))
            {
                micekSpeedX = -micekSpeedX;
                skore += 1;
                label1.Text = skore.ToString();
            }
            {
                if (picBoxMicek.Bounds.IntersectsWith(palka1.Bounds))
                {
                    micekSpeedX = -micekSpeedX;
                    skore += 1;
                    label1.Text = skore.ToString();
                }

Dávej to do tagu "code", to se jinak nedá číst! (touchwood)

Co je na tom nezvladnutelne?
if (picBoxMicek.Bounds.IntersectsWith(palka2.Bounds))
{
if(micekSpeedX < 0)
{
micekSpeedX = -micekSpeedX;
skore += 1;
label1.Text = skore.ToString();
}
{
if (picBoxMicek.Bounds.IntersectsWith(palka1.Bounds))
{
if(micekSpeedX > 0)
{

micekSpeedX = -micekSpeedX;
skore += 1;
label1.Text = skore.ToString();
}

ked to bude zle (naopak) tak prehodis <0 za >0 a >0 za <0

Do skoly to fuk je, tam sa nehra na optimalnost. Samozrejme ked clovek mysli optimalne tak da najprv jednoduchsi test, ale ten test boundaries bude tiez len par jednoduchych if ktore CPU zvladne za nanosekundy, a neni to v slucke ktora by zlozitost algoritmu zvysovala, je to zlozitost O(n) t.j. nepodstatne zaoberat sa par if. Ale ok ked chces extremne optimalizovat tak ma vyznam pozerat sa na poradie testov.

A jak sa prejavuje zavada? Mne to exe z Debug funguje spravne. Akurat ti tam uchadzaju palky mimo herne pole (nemas kontrolu dosiahnutia okraja plochy pri pohybe palky)

P.S. a reagovanie na char event je dementne ptz sa musi pri stlaceni klavesy cakat na autorepeeat klavesnice. Normalne sa to riesi uplne inac (drzim si flag ci je klavesa stlacena alebo ne, a podla toho pohybujem palkou pri kazdom refreshi alebo v pravidelnych intervaloch). Ale do skoly toto riesit nemusis, profesorovi to je IMHO jedno.

        public void nahoru()
        {
            this.Top += -20;
        }

        public void dolu()
        {
            this.Top += 20;
        }

Ako prve len podotknem ze this.Top += -20; je dementne, zdravy clovek napise this.Top -= 20;
A to co chces je pridat tam po tom riadku "this.Top += neco;" test if ci je to Top vacsie alebo mesnie ako prislusny okraj plochy (na spodku testujes plus velkost palice) a ak ano nastavit ten this.Top na maximum resp. minimum co dovoluje velkost plochy.

T.j. po znizovani to porovnavas s nulou a po zvysovani s panel1.Height

public void nahoru()
        {
            this.Top -= 20;
            if(this.Top < 0)
                this.Top = 0;
        }

        public void dolu()
        {
            this.Top += 20;
            if(this.Top+this.Height > panel1.Height)
                this.Top = panel1.Height-this.Height;
        }

Mas to v programe 2x, co je tiez dementne (ptz zmysel triedy je mat class v programe len raz, a pouzit 2x steny class pre rozne objekty), ale to uz fakt nemam chut ti vysvetlovat. Co vas v tej skole vobec ucia?

no zkusil jsem něco napsat ale nefunguje mi to zatím to vypadá takto

private void vyjizdeni_palek()
{
if (this.Top > panel1.Height)
{
this.Top += 380;
}

jen nevím kam to přesně napsat já bych to napsal do té třídy ale ta třída nezná panel a když to napíšu do form1 tak jak to bude jaký Top to má měnit

pomoc by to bola keby si to fakt pochopil a naucil sa z toho nieco. V prvom rade si to v hlave predstavit tie objekty ako nejake bubliny v ktorych su ulozene nejake premenne definovane v classe, funkcie classu pracuju s tymi premennymi objektu. Mozes si tam pridat nejaku dalsiu premennu do classu hrac1 a hrac2, moze sa to robit vsetko aj uplne inac napr. ze kolizie palky o plochu sa mozu kontrolovat aj v tom classe panel1 (tam predsa mas hrac1 a hrac2 pristupne, apod.). "this" vo vnutri classu je samotny objekt, zvonku je to v tvojom pripade "hrac1" alebo "hrac2".

Ne, ty jsi psal, že je ti to jedno a pak už ses neozval.
Dokážeš mi teda správně odpovědět na tyhle otázky?

Výška herního pole je 100 px, výška pálky je 20 px. Pálka je 50px od horní hrany.
O kolik px se může pálka posunout nahoru? A o kolik px dolů?