WinXP Home: aktivace?
Pořídil jsem si notebook od Asusu s předinstalovaným WinXP Home (aktivovány od výrobce). A teď ten zádrhel: Disk je rozdělenej na 3 oddíly, 1. skrytý s názvem Recovery, 2. FAT32 s WinXP Home a 3. FAT32 prázdný. Asus nedodává instalační CD, ale jen Recovery CD (a další s ovladači pro Win). Dle odpovědi prodejce se obnovení instalace z obrazu provede na FAT32.
Bude legální tohle? Chtěl bych zrušit 2. a 3. oddíl, vytvořit je znovu s jinou velikostí, ale hlavně je zformátovat NTFS. Pak bych si opatřil "normální" instalační CD WinXP Home (licenci mám) a nainstaloval. Akorát nevím, kde vzít sériový číslo a jestli půjde nějak přenést aktivace z těch původních Win. A zda je tento postup legální.
Pavel
Proč jen nezměníš jejich velikost (či je nespojíš) a nepřevedeš na NTFS? Pak si uděláš zálohu něčím jako Acronis True Image a příště obnovíš už v tom stavu, který ti vyhovuje, nikoliv z Recovery partition.
---
nesouvisí: Mimochodem co ten VMware a přístup k NETu?
To by v podstatě šlo, ale tuším jsem někde četl, že pokud se konvertuje FAT32 na NTFS a jsou na ní velký alokační jednotky, pak ten NTFS něco nepodporuje (kompresi?), to je ten důvod.
Pavel
O tom nevim. Po zkonvertování musí NTFS podporovat všechno vč. komprese. Ta informace se mi nějak nezdá.
To mi přijde jako nějaký blud. Konverze z FAT na NTFS je naprosto bezproblémová. Jediné co se u některých OS stane je, že se nastaví špatná práva na adresáře (všichni můžou všude atp.) a je potřeba to prohnat šablonama zabezpečení (to ale není bohužel možné s XP Home).
Tohle dělají IMHO hlavně konverzní utility typu PartitionMagic, CONVERT od Microsoftu myslím nastavuje práva rozumně.
Edit: šifrování funguje určitě
Tady je to popsananý 314878
Pavel
přeložil jsem:
Nevidím souvislost
Já tu souvislost vidím v tomhle: FAT32 má na tom disku alokační jednotky 16 kB. Když to převedu příkazem convert, pak si myslím že jejich velikost se zachová. No a pak už není možný na tokovým disku provést kompresi.
Pavel
A já si zase myslim, že se to přealokuje na 4kB... Ale možná se pletu.
I Asus by snad na notebooku měl mít nalepený CoA, ne?
Jo, je to zespodu notebooku, Product Key "Wxxxxx-....". Takže sériový číslo je jasný.
Pavel
Už jsem Ti chtěl radit, jak jej vyčíst z Windows.
No tak číslo máš, nabývací doklad k licenci taky, takže co Ti brání nainstalovat Windows XP Home Edition (na které máš licenci) na svůj notebook, na který je ta licence vázána?
Brání mi ještě obava z toho, že to licenční číslo (který mám) je na OEM verzi. Pokud si seženu ne-oem, tak nevím zda to číslo půjde použít (něco mi říká že asi ne).
Pavel
Myslím, že OEM Home určitě seženeš.
Jaká obava? Vždy můžeš ještě požít Recovery konzoli oprava: Recovery partition (anarchist), kdyby byl problém. Mimochodem XP Home OEM opravdu seženeš, toho se nebojim.
Já bych šel cestou konverze. Alespoň to zkus. Za tu dobu bys to měl už dvakrát. :)
Není mi jasný, jak by mi Recovery Console pomohla, když by instalační CD nesežralo moje sériový číslo... Tu konverzi zatím dělat nechci, stejně budu měnit velikost oddílů (je to rozdělený dost blbě), tak to udělám všechno z jedné vody na čisto.
Pavel
Recovery Console oprava: Recovery partition (anarchist) ti obnoví Windows do stavu, v jakém si je dostal. Žádné číslo po tobě chtít ani nebude. Takže když se ti nepovedou tvé experimenty, vždy je cesta zpět a můžeš začít znovu. Promiň, ale dneska se ptáš jak malej Jarda.
No, to bych se teda ohradil. Recovery Console je jen console a těžko se z ní bude obnovovat systém ze zálohy. Já mluvím o Recovery CD, bude tam nějaká aplikace plus obraz instalace.
Pavel
Jestli mluvíme o tzv. Spasiteli od Asusu, kterej je zadrátovanej na té skryté partition, tak ten ti to defaultně obnoví do továrního nastavení. Zda má nějaké další volby nevim.
Brzo zjistíme. Za chvíli jdu do toho. Prvně si ale pro jistotu zazálohuju tuhle instalaci, takže to bude nějakou dobu trvat.
Pavel
A co říkáte na tohle řešení? Zrušit oddíly 2. a 3., bytvořit znovu (2. -> 8 GB, 3. -> zbytek), naformátovat 2. jako FAT32, 3. jako NTFS. Provést obnovu přes to Recovery, pak zkonvertovat 2. FAT32->NTFS a zvětšit ho na úkor toho 3.
Myslíte že by to šlo?
Pavel
Nešlo. Recovery Console oprava: Recovery partition (anarchist) ti ty dvě partition vytvoří přesně tak, jak byly (pokud ti tedy nenabíne i jinou možnost).
A myslis skutecne recovery consoli nebo recovery CD ?
Já mluvím celou dobu o Asus Recovery CD, nikoli o Recovery Console (akorát v jednom příspěvku, ve kterým jsem na to odpovídal).
Pavel
Já myslim Recovery CD (partition). Ta konzole se do toho nějak zamotala, ani nevim jak.
A je nutný zachovat ten Recovery oddíl, když záloha je na Recovery CD ? Já bych to smazal a obnovený Windows bych zkonvertoval na NTFS. U Aceru má recovery oddíl 3 GB ( využitých je asi 1,2 GB).
Hmm, to jste mě potěšili. Noťas od ASUSu chci kupovat dceři a co nechci, je právě ten krkolomný způsob dělení particii a nepřítomnost normálního CD s XPéčkama....
Není většinou problém sehnat ASUS NB bez OS. Alespoň u Alzasoftu. Nebo pořídit NB s Linuxem a instalovat dle vlastního uvážení. No a CD s XP pořídit jako OEM. Myslím že to bude průchozí.
(Sorry jestli kecám)
1) seženeš originál cd od oem windows home -což snad není problém, ne ? stačí jakýkoliv cd s win xp home
2) co si poděláš s partišnama je Tvoje věc
3) při instalaci použiješ číslo co je dole nalepený na štítku zespod notebooku
4) aktivaci budeš muset na 50 procent udělat přes telefon, u notebooků tady v čr jde často aktivovat jenom jednou přes internet /nicméně to problém není jenom opruz/.Vysvětlíš že jde o notebook oni řeknou aha oem a zeptaj se na kolikati počítačíš je to ještě nainstalovaný a pak ti ten bulhar nebo řek nadiktuje číslo...
Tak jsem to vyřešil k maximální spokojenosti. Nejprve jsem si zazálohoval stávající instalaci (já vím, paranoia).
Restart, odstranění oddílu 2 a 3, znovu vytvoření oddílů 2 a 3 (2. 7,5 GB FAT32; 3. zbytek NTFS). Restart, F9 (nabootuje Recovery přímo z 1. skrytýho oddílu, není nutný CD), volba "jak to obnovit" se zněním "2. Recover WinXP to first partition only", obnova trvá jen 3,5 minuty. Restart a naběhly WinXP v "továrním nastavení" (tipuju něco jako sysprep -factory), doplnil jsem věci jako země, pásmo, rozložení, licence, účty, ... Bohužel 3. oddíl byl skrytý (nechápu proč), takže restart, odkrýt 3. oddíl, restart, přehodit písmena optické mechaniky a 3. oddílu, konverze 2. oddílu FAT32->NTFS. Teď už zbývá jen zvětšit 2. oddíl na úkor 3. oddílu (pokud to půjde: 2. má cluster 512 B a 3. má cluster 4 kB).
Jo a ten skrytej má jen 1,86 GB (to není tak moc).
Pavel
P.S.: Děkuji všem za jejich pomoc!
Tak jsem docílil i změny velikosti. Protože nešel zvětšit 2. oddíl na úkor 3. (i když 3. byl prázdnej), musel jsem 3. odstranit, zvětšit 2. a vytvořit 3. Už to běží jak má.
Třeba ten "mininávod" někomu pomůže.
Pavel
Nerad bych se pletl, ale jaký by byl rozdíl, kdybys býval původním partition změnil jen velikost a překonvertoval? Vždyť jsi to nakonec musel stejně všechno udělat! Já jsem z toho jelen.
Problém byl s velikostí alokačních jednotek na 2. oddílu, který byly 16 nebo 32 kB (teď nevím) a já si nebyl jist, zda při konverzi FAT32->NTFS budou zachovány (to jsem nechtěl) nebo ne.
Proto jsem prvně vytvořil 2. oddíl velikosti 7,5 GB FAT32 (cluster 4 kB) a pak překonvertoval na NTFS (na NTFS je cluster 512 B místo 4 kB jak bych předpokládal)...
Pavel