MikroTik jako SOHO router - 4 - více routerů v síti
U rodinných domů se může stát, že potřebujete pokrýt WiFi signálem třeba i další patra nebo oblasti, kam signál z jednoho routeru nedosáhne.
Klasický problém - 2-patrový rodinný domek, v horním patře už není WiFi signál dostatečný. Možnosti, co s tím:
1. WiFi extender (např. TP-LINK TL-WA854RE).
Tohle řešení je jednoduché na instalaci - není třeba nikam tahat kabely. Extender je třeba umístit tam, kde je ještě dostatečně silný signál z hlavního routeru, to znamená někde uprostřed mezi hlavní router a místo, které chceme pokrýt. Nevýhodou je, že extender musí současně vysílat a přijímat, takže výsledná rychlost WiFi je pak poloviční.
2. Access point (přístupový bod)
Tohle řešení už vyžaduje přivedení kabelu do prostor, kde chceme Access point umístit - to je hlavní nevýhoda.
Ale pokud již máme nahoře kabel, máme tam i plnou rychlost internetu (nejen WiFi) a WiFi z access pointu pak jede také plnou rychlostí.
Jako Access point můžeme použít klidně i další router. V tom případě pak využijeme switch v routeru pro připojení stolních PC, TV apod. kabelem.
3. Šíření sítě přes elektrické rozvody. Podmínkou je, že elektrický rozvod musí být na stejné fázi (jinak je nutný zásah do elektrického rozvaděče). To v patrovém domku obvykle splněno není, takže touto možností se podrobněji zabývat nebudu.
Podíváme se blíže na druhý případ a pro pokrytí horního patra využijeme druhý router. Pokud chceme jednu společnou síť, kterou budeme spravovat centrálně na hlavním routeru, nemůžu použít druhý router ve standardním znastavení. Tím bych druhou síť oddělil (NAT, DHCP) a zařízení by na sebe neviděla.
Důležité je, aby druhý router neměl zapnutý DHCP server a aby nebyl použit překlad adres - NAT.
U obyčejných routerů to zajistíme jednoduše - DHCP server v routeru vypneme a kabel přivedeme do LAN zásuvky místo do WAN.
Nastavení sítě
Já jsem si jako druhý router vybral Mikrotik RB941-2nD, který se dá pořídit za cenu něco málo přes 500Kč. Na rozdíl od předchozího RB951G-2HnD má jen 4 100Mb porty. Jinak je to plnokrevný Mikrotik.
Jak pak může vypadat taková domácí síť, je vidět na následujícím obrázku. V celé síti chceme využívat všechny služby - mít možnost tisku, sdílet soubory, na všech televizích mít možnost přehrávat filmy a prohlížet si fotografie z NAS serveru atd.
Konfigurace druhého a dalších routerů Mikrotik
Router připojím kabelem k PC nebo notebooku a použiju prohlížeč nebo WinBox (aplikace na konfiguraci Mikrotiku). Adresa pro nenakonfigurovaný router v továrním nastavení je 192.168.88.1, uživatel admin bez hesla.
Režim zvolím PTP bridge - chceme jen šířit síť dál.
Nastavení WiFi části
Wireless bridge mode: AP server
SSID (jméno WiFi sítě) dáme stejné jako na první routeru
Country změníme na czech_republic, abychom dodrželi limity
Security nastavíme na WPA2 a AES. Pokud máme nějaká stará zařízení, pak můžeme přidat i WPA
A nakonec nastavíme heslo pro WiFi, stejné jako na hlavním routeru
Nastavení bridge klienta
Záleží na nás, zda zvolíme dynamickou adresu (tu přidělí hlavní router) nebo statickou adresu. Použití statické adresy zajistí, že budeme mít snadnější přístup ke konfiguraci routeru - budeme znát adresu.
Pro statickou adresu nastavím adresu z našeho rozsahu, ale mimo rozsah přidělovaný DHCP serverem.
Příklad:
Hlavní router má adresu 192.168.1.1 a přiděluje adresy v rozsahu 192.168.1.100 - 192.168.1.200. Tak druhému routeru dáme adresu 192.168.1.2.
NetMask bude pro vnitřní síť obvykle 255.255.255.0/24
GateWay bude adresa hlavního serveru, tedy 192.168.1.1
Router identify je jméno routeru, tak si ho pojmenujte
Password je heslo pro přístup k administračnímu rozhraní routeru.
Ruční úpravy nastavení v případě pevné IP adresy
Pokud používáme statickou adresu, pak je třeba vypnout DHCP klienta: menu IP / DHCP client a na první obrazovce zakážeme nebo smažeme záznam
Ještě je třeba přidat DNS servery (z nějakého důvodu to nešlo udělat přímo na QuickSetup obrazovce): menu IP / DNS a přidat záznamy. Doporučuju do prvního záznamu nastavit IP hlavního routeru, do dalšího pak DNS poskytovatele internetu nebo jakýkoliv DNS server (OpenDNS, Google, ...). Ostatní DNS nastavení není třeba měnit.
Tím jsme skončili s nastavením a router je připraven k provozu. Stačí jej odnést na místo a připojit k síti.
Přehled kapitol
Kapitola první - základní nastavení routeru a připojení vnitřní sítě k internetu
Kapitola druhá - vzdálený přístup pro správu a pravidla pro přesměrování portů
Kapitola třetí - wifi síť pro návštěvníky
Kapitola čtvrtá - více routerů v síti
Kapitola pátá - wifi roaming
Kapitola šestá - plánované vypnutí/zapnutí WiFi
Kapitola sedmá - omezení WiFi pro zařízení v daném čase
Kapitola osmá - hlídání zařízení s notifikací mailem