
Ústní maturita - bude mi řečeno, co je obsahem otázky?
Hezké odpoledne,
zítra mě čeká ústní maturita z němčiny, zeměpisu a informatiky. Dělal jsem co šlo, učil jsem se od rána do večera. Dneska už jsem si ty otázky jenom prošel, protože si je radši nechám rozležet v hlavě, než abych si v ní dělal ještě větší zmatek. Státní matiku i češtinu jsem zvládnul bez problémů, praktickou informatiku taky. Mimochodem nechápu, jak mohlo matikou neprojít 20%. Já jsem matematický blbec a i tak mám hezkou 3. A z češtiny mám didaktický test za 1.
Zítra dopoledne přijde na řadu okecávání, předměty mám v 9:00, 10:00 a 11:00. Z informatiky musím mluvit cca 10 minut. Nemám problém, když si vytáhnu otázku jako Procesor, Základní deska, Bezpečnost dat a další. O těch můžu mluvit hodinu bez přípravy. Straší mě otázky o programování. Naše škola má tohle téma nesmyslně rozdělené do 4 částí, které se jmenují výstižně Programování I, Programování II, Programování III a Programování IV. Neni v mých silách se naučit o čem mám v které otázce povídat. Myslíte, že kdybych měl tu smůlu a vybral jednu z nich, tak dostanu zadání včetně toho, co po mně vlastně chtěj? Myšleno, jestli dostanu v seznamu níž jenom nadpis, nebo i kurzívou psaný text.
Moc děkuju.
22. Programování I.
datové typy, konverze dat, deklarace různých typů dat
deklarace konstant a proměnných, proměnná typu pole
23. Programování II.
algoritmy: výrazy, příkazy, sekvence, větvení, cykly
24. Programování III.
procedury, funkce, soubory, operace se soubory, textové soubory
25. Programování IV.
třídící algoritmy, rekurze přímá, nepřímá, časová náročnost
Učím dlouhý léta na střední a je to tak, jak to nachystá vyučující, tj. zkoušející. Já jsem vždy dával na stůl, kde se dělala příprava (tzv. potítko) kompletní znění otázky, tj. nejen název, ale i co tam patří. Považuju to za slušnost. Nebylo to ale pravidlem, někteří zkoušející dávali opravdu jen název otázky.
Nicméně, praxe je taková, že když u ústní nevíš jak dál nebo si nejseš jistej o čem mluvit, že se zkoušející a/nebo přísedící zeptá. Nenechají tě koukat deset minut naprázdno a pak za pět.
Pavel
To jsem ani nečekal, že tu narazím přímo na někoho z oboru. Koukám, že tady se snad na každou otázku najde někdo z oboru.
Radši mě nechají mluvit a teprve potom za 5. Jak říká zástupce ředitelky: "Ani pětka neni zadarmo!"
Doufám, že jsou na naší škole slušní, mít k dispozici seznam otázek by mi hodně pomohlo i v němčině. Překvapivě v zeměpisu nejsou otázky dál rozepsané.
Moc děkuju za představu.
Podívej se, jistěže se nedá dopředu vyloučit nějaký zlý jednání nebo podraz. Ale: u zkoušky je přítomen předseda, což je učitel z jiné školy, a dohlíží kromě formální stránky i na to, aby někdo nebyl neobvykle přísně hodnocen.
Klidně se neboj říct: nerozumím otázce, můžete mi to říct jinými slovy? Nikdo nepočítá s tím, že maturant bude umět všechno, vždyť to ani není možný. Copak jakejkoli vyučující dokáže celej rok učit učivo z paměti? Nedokáže, má k tomu podklady a ty používá při výkladu. Stejně tak ty si nezapamatuješ úplně vše, co do té otázky patří tak, abys to sám od sebe odvykládal.
Je ale vždy lepší, když maturant mluví sám. Když nemluví, dostane otázku nebo naťuknutí, ale měl by mluvit. Maturita není výslech stylem otázka-odpověď.
Klidně se ptej dál.
Jo a máš-li obavy, že tě nebudou hodnotit přiměřeně, vezmi si kohokoli s sebou, zkouška je veřejná. Klidně si vezmi někoho, koho učitelé neznají a řekni jim, že je to právník.
Pavel
Část třídy maturovala už dneska. Z informatiky jsem z celý třídy sám, takže se nemám koho zeptat. Jak mě budou známkovat strach nemám, i kdyby, tak tam budeme celou dobu minimálně dva. Jeden se bude připravovat a druhej mluvit. Jsme na to dopoledne v jedný třídě 4, každý z nás má 3 školní předměty a točíme se dokola.
Popravdě se toho začínám dost bát. Holka o který se vědělo, že prostě musí dostat 1 dostala ze zeměpisu 2 i když mluvila celou dobu sama, kamarád psal, že z dějepisu i z angličtiny ho hodně podusili a je rád, že prošel. Mluvím o lidech, u kterých mám jistotu, že uměj líp, než já. Z toho mi tak trochu vychází, že září je skoro jistý.
Ono je to dost subjektivní, těm zkoušeným se to zdálo těžký, ale kdo to posoudí?
Vyplatí se během studia se s vyučujícím nechytnout a nehádat se a nedělat naschvály. Pak se významným způsobem sníží riziko, že ti to dá u maturity sežrat.
Neboj se ničeho, jestli ti to šlo během studia slušně, pak není moc pravděpodobný, že bys rupnul.
Pavel
Objektivní to bylo, posoudili to ti, které zrovna nezkoušeli ani se nepřipravovali. Ale podle toho, co se teď objevuje na internetu se zdá, že problémy maj jenom ti, kterým dali 8 let provokace sežrat. Každopádně zatím všichni uspěli.
Mel jsem spoluzaka, strasnej nervak. Porad za mnou chodil abych mu to a to vysvetlil. On vsechno umel, ale jak se dostal pred tabuli, tak se rozklepal a nebyl schopen vypravit slova.
Pred maturitou porad chodil a rikal, jestli ja to dam, tak ti koupim panaka.. No, dal to se samejma, nechtej vedet, kolik tech panaku bylo.
Spousta lidi ma taky tremu, pak neprodaj to co znaj, ikdyz znalosti nechybi, proto je taky maturita takova divna zkouska.
Za nas ucitele dali i na to, co ma ten dotycnej na normalnim vysvedceni, pac aby nekdo kdo ma jednicky a dvojky u maturity neprosel by vrhalo spatny svetlo i na ucitele, toho jsem se bal ja, se svym motem "ctyrka je taky dobra (dostatecna) znamka" jsem si nebyl jist, jak na to ucitele budou hledet, ale nakonec to bylo v pohode, rekl bych, ze se ukazala jako velka vyhoda to, ze jsem byl u ucitelu oblibenej student, ktery si neco behem hodin cetl pod lavici a nevyrusoval.
Co se oblíbenosti týče, tak si dovolím tvrdit, že tam nebude nikdo, s kým bych vycházel špatně a o hodinách jsem nikdy u nikoho z nich nedělal jinou činnost, než bylo dovoleno. Z pohledu známek na tom nejsem o moc jinak, většinou se na mém vysvědčení objevovaly známky od 1 po 4. Ta 4 je na většině z nich jenom jedna a vždycky o vlásek od 3.
Pročítám si otázky, u 9 z 10 mám pocit, že jsem je nikdy neviděl a představa, že si je vytáhnu mě děsí. To je předpokládám normální.
Je to normální.
Ideální rozpoložení před maturitou je to, že když si sám sobě zadáš jakoukoliv otázku, nevíš naprosto nic![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
Klasický stres. Jakákoliv zkouška na VŠ se (přípravou, požadavky) maturitě rovná - akorát se v tom student časem naučí chodit, tak to postupem doby nebere tak kalamitně (nenapadá mě teď lépe odpovídající výraz).
Já ale maturoval koncem 70. let
Asi te to neuklidni, ale po prvnim predmetu (nejvic jsem se ho bal, cestina) jsem zjistil, ze maturita je hrozna fraska, nervozita byla pryc a jelo se jako po masle. Musis bejt dobrej herec a nemit tremu
pak to das, i kdybys o tom vedel prd.
Měl jsem to podobně. V předvečer nervy v kýblu, že mám z toho všeho v hlavě guláš, ráno první čeština, pak angličtina, poté číslicovka a nakonec elektronika (matice jsem se úspěšně vyhnul, tehdy to šlo zaměnit za cizí jazyk, nevím jak teď). Po poledni bylo po všem. Když se na to dívám zpětně, tak už mi to taky přijde jako fraška.
Taky jsme si mohli zvolit mezi matematikou a anglictinou. Ja si dal oboje
My měli možnost krom matiky a jazyka volit i fyziku. Tu jsem měl nejraději, takže jsem šel do ní.
A ano, byla to fraška. Tvrdil mi to už starší brácha, takže jsem do toho šel s naprostým klidem.
Jo, jo to byly doby
taky jsem si vzal jazyk misto matiky, ve zpetnem pohledu to ale byla chyba, matiku clovek potrebuje celej zivot, nemecky uz neumim ani slovo a nijak me to neomezuje.
Jinak ja tremu nemel, vedel jsem ze umim uplne vsechny temata, sice jenom trochu, ale vedel jsem, ze proste uplne mlcet nezustanu ani u jednoho, nakonec v ramci hesla "stesti preje pripravenym" jsem si od kazdeho predmetu vytahl ty nejednodusi otazky, ze jsem si rikal, ze to snad ani nemuze byt pravda, skoda ze jsem si ten den nevsadil este sportku.
No a co se tyka ucitelu, tak jak uz tu nahodil Pavel, maturita je takova odplata, kdy ucitel muze malinko poradit, aby se student chytnul a zacal mluvit nebo taky muze zustat v pripade nejakyho vejlupka mlcet, no a me dost ucitele pomohli a podle hodnoceni bylo jasny, ze tem co si je z hodin "dobre" pamatovali ani trochu.
S matematikou se dál setkávám na VŠ a je pravda, že maturovat z ní, tak by mi to teď šlo líp. Naštěstí to ale není stěžejní předmět oboru (informační technologie). Cizí jazyk se ale hodí minimálně stejně, jako matika.
Tak jsem měl štěstí, ve všech předmětech jsem měl celkem dost otázek, které by dopadly špatně. Z informatiky "Počítačové sítě" mi sedly (díky za místní výuku od roku 2009, ani netušili o čem mluvím), ze zeměpisu jsem dostal celkem špatnou otázku, ale povedlo se a z němčiny nic moc otázka, když nemáte v hlavně fakta, ale naštěstí jsem si na něco ještě vzpomněl.
Tak vidis, mas to za sebou a ted to uz akorat vypit z hlavy pryc.
Ještě ve středu ústně literatura, až potom můžu. Ale jsem rád, že mám tohle hotový a nejhorší, co se může stát je, že budu opakovat v září třetinu zkoušky z jednoho předmětu.
Co se týká těch otázek, tak na potítku byl kompletní seznam maturitních otázek včetně toho stručného přehledu, co má obsahovat.
a nyní vzhůru výše na moudré školy!
Gratulace