
Windows vista - vLite
Dobrý den .
Po dlouhém hledání jsem na na internetu našel program pro úpravu instalace Visty -vLite .
Je to podobný jako Nlite .
Zde je odkaz pro stažení : http://www.pc-infopratique.com/telecharger-logiciel -347-vlite.html
Já jsem si všiml velice zajímavé věci: nLite a jiná taková udělátka na úpravu Windows instalace v drtivé většině používají lidé, kteří (no offense) mají hodně daleko k znalcům "Windows internals", přitom pro to co v těch programech dělají by to mělo být předpokladem. Na druhou stranu ten, kdo o vnitřku Windows něco ví zase rovněž ví, že to co se v těch programech činí je v podstatě nedůležíté až zbytečné.
Za sebe nesouhlasím. Nejsem expert na Windows, ale moje "odlehčení" WinXP mi prokazatelně pomohlo na staším noťasu. Vyhážu zbytečný soubory a ovladače -> menší instalačka, rychlejší instalace, míň obsazenýho místa na disku. Zakážu zbytečný služby -> nižší riziko zneužití z netu, nižší nároky na obsazenou paměť, šetřím systémový zdroje.
Nebo mi to Vladimire vyvrátíš?
Pavel
Menší instalačka - to je dobré k čemu?
Podle mého, když uvážím jaké komponenty se dají skutečně odstranit a jaké ne, půjde o směšné úspory, pokud má systém zůstat plně funkční.
Rychlejší instalace - OK to je celkem možné, nemám osobní zkušenost. Ale to nepovažuji za nijak ukrutně užitečné, případně je také možné že je prostě rychlejší na úkor funkčnosti systému - je logické že instalace bude trvat kratší dobu, ale jen proto, že věci co později budou chybět se nenainstalují.
míň obsazenýho místa na disku. - A o kolik? A upřímně
Ne. Ty uděláš něco jiného - ty je vyhodíš z instalace a registrace úplně. Což je naprosto zbytečné a nebezpečné (a bez znalosti systému člověk pozná že je služba tzv. "zbytečná" jak?) , vždyť to vidím u každého druhého dotazu k nlite, jak si někdo vyhodil něco potřebného z instalace úplně. Pokud je služba docela obyčejně zastavená, nikdo ji z netu "nezneužije", nezabírá paměť ani systémové zdroje. Jen místo na disku, pár kB/MB knihoven.
A o to právě jde. Můj systém nemusí být plně funkční, ve smyslu "obsahuje a umí všechno". Možná je tady jádro nepochopení našich pohledů. Jestli (a říkám jestli, nechci ti přisoudit větu kterous neřekl a pak ti ji vyvracet), takže jestli se na to díváš tak, že po zásahu nLIte musí být WinXP "plně funkční", pak máš jistě pravdu. Můj pohled je: nemusí. Nemusí, protože to není potřeba. Je to můj HW na kterým běží, vím přesně co používám a co ne, vím docela přesně co můžu vyhodit. Není problém si to ověřit ve VMware (až na ovladače HW, jistě).
Pavel
Ještě upřesnění: Pavle, ty jsi ve znalostech systému o řád výše než ti tazetelé, uživatelé nlite, o kterých mluvím. Oni manipulují s věcmi o kterých vůbec nemají tušení co dělají, opíšou to z nějakého hu*ánovského návodu. Ty alespoň (tak v 95%) víš co děláš. Tj. ten svůj první post jsem nesměroval na Tebe.
Jé, to je příjemný, tys mi namasíroval ego, hm....
No, sám taky nejsem žádnej expert, ale jakousi (mlhavou) představu o WinXP mám. Mým hendikepem (fuj, to je slovo) je, že jsem vnitřek WinXP nikdy nestudoval. Ale uznej, že když se trošku hrabu v XP Embedded, že jakousi představu o nich mám.
Chápu asi kam míříš. Nějakej *** si přečte článek "tohle vyhoď, tohle vypni" a pak mu polovina věcí nejede. Uznávám, že v tomhle máš pravdu.
Pavel