Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Automatické dosazení do tabulky - excel

Zdravím!
Řeším celkem banální problém a nemohu tomu přijít na kloub...

Mám zadány hodnoty(jsou to velikosti oblečení) a potřebuji je automaticky dosadit do tabulky s tím, že hodnoty (vstupní) si budu aktualizovat...

Přidávám xls soubor, který obsahuje vstupní data, která se mohou lišit (občas některý řádek nebude nebo jich bude celkově více)

Důležité je B3-Bx a D3-Dx
Napravo je tabulka velikostí, do které potřebuji dosadit hodnoty z D3-Dx na základě velikostí.
Příklad: B3 je 6@53@42@170(veliksot 42/170, poslední 2 čísla se zavináči určují velikost) (celkem 0 ks) čili v tabulce napravo potřebuji hodnotu 0 (ks) do místa 42/170 (dle @42@170)... Navíc se občas může stát, že vstupní hodnota bude vypadat takto "6@54@54@170" čili, že se budou dvě čísla opakovat a já potřebuji tedy vždy jen poslední dvě hodnoty z toho řádku...

Rozsah bude vždy od 42/164-194 až po 64/164-194 ... některé vstupní řádky tedy nebudou, jindy budou všechny... Potřebuji poradit, jak zadat excelu, aby hledal pouze @42@170 a do tabulky na příslušné místo vepsal počet kusů... Už nad tím maturuju asi 2 hodiny a nejsem schopen se k něčemu dopracovat. Stydím se...

Snad jsem vše vyjádřil jasně, kdyby byly nějaké nejasnosti, ihned upřesním :-)

Jste mou poslední nadějí :-)

Děkuji za případnou pomoc!
Bartex

vytvoříš si z těch dvou čísel a zbytku textového řetězce index a to budeš hledat v tabulce

do buňky G3 si dej toto a protáhni na zbytek buněk =VLOOKUP("6@53@"&G$2&"@"&$F3&"";$B:$D;3;0)

je možné si zbytek čísel taky zprocesovat, to pochopíš se vzorce

mám anglický excel, pro český je třeba zaměnit VLOOKUP=SVYHLEDAT

chybové hlášky lze eliminovat funkcí IFERROR(), nevím jaký je český ekvivalent :-)

Funguje to bezvadně... zkoušel jsem i přidat/ubrat řádek a vše funguje...
Abych přiznal barvu, vůbec netuším, jak to funguje. Nicméně nerozumím tomu, co bych roztahoval? Jen do tohohle sloupce vložím nové hodnoty a dostanu je v tabulce.. Nic víc nepotřebuju. Žádnou další tabulku vytvářet nebudu - je to naprosto dostačující :-)

Nicméně nerozumím tomu, co bych roztahoval?

Měl sem za to, že tohle je pouze vzorová tabulka (ukázka).

Žádnou další tabulku vytvářet nebudu - je to naprosto dostačující

Tím se vše vyřešilo :-)

..Jo a

vůbec netuším, jak to funguje

Podívej se na "vyhodnocení vzorce" a bude Ti to jasné, nehledej v tom žádnou vědu. Pokud by si chtěl tak vzorec vysvětlím.

Koukám na to a nic.. asi to bez nějakého vysvětlení "naživo" nemá ani smysl popisovat :-D
Nicméně... dá se to použít i když se změní cifry? Dejme tomu, že místo posledních čísel(vstupní hodnoty) bude třeba 5@50@39@176 ?
Že bych si přepsal tu tabulku na požadovaná čísla, aby to odpovídalo? Asi to budu nakonec muset pochopit, co? :-D

co by bylo třeba udělat?

Pokud by se změnili všechny hodnoty na stejnou délku to je:
6@53@46@188
6@53@48@176
nebo
6@53@483@176
6@53@480@170
tak by stačilo napevno zněnit hodnoty ve funkci ČÁST
ČÁST($B$3:$B$59;6;2) to je číslo počátečního znaku a počet znaků.

Pokud by sloupec ze kterého se čerpají data do tabulky obsahoval "směs" hodnot:
6@53@46@188
6@53@48@176
6@53@483@176
6@53@480@170
6@53@48@1766
6@53@48@1708

Bude potřeba vytvořit nový vzorec, který by bral v potaz měnící se počet číslic mezi znakem @.
Do funkce ČÁST by se místo fixních hodnot 6 a 2 vložil další vzorec, který by vypočítával pořadí počátečního znaku atd.
Doufám, že sem to popsal alespoň trochu srozumitelně :-)

Děkuji mnohokrát za vysvětlenou. Kombinace nenastane... jediný případ, který by mohl nastat je, že se změní ....@46@170 na ....@37@170 :-) A pro ten případ, chápu-li to správně, mi stačí pouze změnit hodnty na tabulce, ve které se mi ukáží počty tak, aby to odpovídalo... například 42=37, 43=38, 44=39 atd :-)))

Děkuji mockrát, v pondělí to otestuju a dám vědět ;)

Hezký večer, Bartex

Zdravím,

tak mám zde aktualizaci :-(

Může nastat ještě tato varianta...

0@02@37@170@3

S tím, že ta trojka na konci pro mne není důležitá a co se předchozích čísel týče, tak jsou od 37-46 (čili 10 namísto 12)

Objevil jsem další nedostatek :-( Když bude těch řádků méně, než 59 (třeba 15), tak mi to vyhodí chybové hlášení ve všech tabulkách :-(

Myslíš, že bys to mohl ještě do toho tvého souboru upravit? Myslím tím, že bys udělal ještě kopii pro tuhle variantu - budou tedy dva soubory - jeden pro "37-46" - viz příloha a druhý původní uravený ve smyslu, že nebude důležitý počet vložených řádků. Další příloha - kde nastala chyba.

Mnohokráté děkuji

Bartex

Problém s řádky vyřešíš odstraněním omezení na výběr řádků

=SUMPRODUCT((VALUE(MID($B$3:$B$59,6,2))=$G$2)*(VAL UE(RIGHT($B$3:$B$59,3))=$F3)*($D$3:$D$59))
=>
=SUMPRODUCT((VALUE(MID($B:$B,6,2))=$G$2)*(VALUE(RI GHT($B:$B,3))=$F3)*($D:$D))

.. jen to bude trošku déle počítat :)

První problém se vyřeší tak, že se najde část textu která tě zajímá.. ale zatím mě nenapadá jak to přes funkci MID+SEARCH udělat :)

Zdravím,

Tak jsem se dnes dostal k testování a mám ještě jednu prosbu. Vzorec je konstruován – z toho, co chápu, na 59 řádků. Potřeboval bych, aby byl na 500, klidně i 1000. Protože pokud je řádků více než 59, už to nebere… Aspoň jsem tak vypozoroval. Zkoušel jsem ve vzorci ““““=SOUČIN.SKALÁRNÍ((IFERROR(HODNOTA(ČÁST($B$3:$B $59;6;2))=$G$2;0))*(IFERROR(HODNOTA(ČÁST($B$3:$B$5 9;9;3))=$F3;0))*($D$3:$D$59))““““
Přepsat hodnoty 59 na 200 (například) a vůbec nic to nezměnilo… A to jsem měl za to, že ta padesátdevítka určuje, kolik řádků to má sledovat… Mohu tedy ještě poprosit o toto drobné doladění?
Více než 1000 řádků snad nikdy mít nebudu…

Přikládám soubory - zvlášť různé varianty vstupních dat, kde je pozorovatelné, že tabulka se vyplní jen z části.

Poprosil bych, aby zůstaly dva soubory... je to tak plně vyhovující z důvodu rozdílných cílových tabulek...

Děkuji, Bartex :-)

Vzorec je konstruován – z toho, co chápu, na 59 řádků.

Máš pravdu

Přepsat hodnoty 59 na 200 (například) a vůbec nic to nezměnilo… A to jsem měl za to, že ta padesátdevítka určuje, kolik řádků to má sledovat…

Stačí přepsat všechny 59-ky na 200, 500, 1000 kolik chceš. Podmínkou ukončení zápisu vzorce je stisk trojkombinace
CTRL+SHIFT+ENTER protože se jedná o vzorec maticový.