Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem OT: Příběh ze života s otevřeným koncem

Ahoj všem! Kromě poradna.net chodím kvůli své profesi též na servery pro podnikatele, účetní a daňaře. Nedávno mě tam zaujal thread, který souvisí s počítači. Pro zajímavost ho sem kopíruju s vynecháním identifikačních znaků. Možná někomu poslouží jako námět k zamyšlení ;-)

Tazatel Michal:
Zaměstnanec zrušil pracovní poměr ve zkušební době k 18.12.06. Ještě než opustil kancelář, vymazal z počítače data, na kterých pracoval od nástupu do zaměstnání. Nastoupil 13.11.06. Způsobil tak zaměstnavateli škodu. Dále se zaměstnavatelem odmítá komunikovat, tudíž zřejmě případnou dohodu o uznání škody nepodepíše. Výše škody se bude moci vyčíslit až později. Jak se domoci náhrady škody?

Reakce od Karla:
Doporucuji pravnika, vyzvat ho ke vraceni dat, jinak ze budete pozadovat nahradu skody.

Reakce od An:
A proto u manželky v práci, pokud dávali výpověď někomu, kdo pracoval na citlivých datech (včetně pracovníků výp. střediska), tak měl 30 minut na sbalení osobních věcí, dostal osobního "asistenta" a šel ihned domů. Mzda mu běžela.

Reakce ode mě:
Michale, a to nebyla ta data nikde zálohovaná??? A co ochrana proti mazání? To si v té firmě může mazat kdokoliv cokoliv? Co takhle mít správně přidělená uživatelská práva? To jako člověk ve zkušební době, kterého ještě neznáte, může beztrestně a bez zábran vymazat firemní data?! Kristepane, co dělá správce pc sítě té firmy? Takového člověka bych ihned vyhodila taky 3-[
PS: Pokud je to vymazáno čerstvě, tak zkuste okamžitě zavolat někoho, kdo se vyzná v PC. Leckterá data se dají obnovit, ale musí se vědět jak. Samozřejmě záleží na tom, JAK to ten člověk vymazal, pokud použil nějakou sofistikovanější techniku, tak to taky jít nemusí nebo to může být dost drahé, ale běžné vymazání lze "napravit". Podmínkou ale je s tím pc NIC nedělat do té doby, než přijde odborník. Ani s ním nebrouzdat po internetu, prostě nic.

To je zatím vše, víc o tom případu nevím. Přeju všem co nejméně problémů všeho druhu :-)

Proti lidskejm sviním je těžký se bránit. Kdo chce ulížit a udělat škodu, ten toho většinou dosáhne.

Zmíněná firma si (snad) bude ode dneška dávat sakra pozor na svoje data. Pokud ne, zaslouží si, aby o ně přišla (i když nemám zrovna na mysli tenhle případ).

Ten co to provedl by taky mohl dostat výpověď z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak si (myslím) neškrtne na úřadu práce. Podal bych na něj trestní oznámení.

Ještě že nejsem zaměstnavatel...

Pavel

Rakce ode mne:
Máš samozřejmě pravdu s tím zálohováním. Za normálního stavu by ztratili maximálně aktuální den.
Nemáš pravdu s těmi přístupovými právy. Pokud uživatel má právo data pořizovat, tak má právo je i měnit a mazat. Samozřejmě záleží na systému, který používají. Pokud by se data ukládala na nějaký SQL server, bylo by to mazání složitější. Při ukládání do souborů to prostě smazat může.

Nemáš pravdu s těmi přístupovými právy. Pokud uživatel má právo data pořizovat, tak má právo je i měnit a mazat.

Ano, samozřejmě musí mít právo měnit a mazat data, s nimiž pracuje, ale neměl by se dostat k zálohám a nesmí mít právo jakkoliv upravovat ty zálohy, teda pokud vůbec nějaké byly. Uznávám, že jsem to asi nenapsala srozumitelně.

Jak mu dokazou ze to smazal opravdu on? Jasne muzou mit nejake logy

IMHO každý slušný program by měl mít v sobě jakési protokoly o změnách dat, kterých lze využít při obnově dat, i když se nedělají zálohy. Tam by mělo být zřejmě, kdo co měnil. Ale v té firmě nejspíš nemají ta data z čeho obnovit. A jestli neměli dobře vyřešené přihlašování a odhlašování uživatelů, tak toho asi moc nedokážou...::)

Na druhé straně tazatel decentně pomlčel o tom, proč k tomu všemu došlo. Je možné, že ten zaměstnanec byl svi*ě. Ale taky je možné, že mu zaměstnavatel nedal mzdu nebo mu dal daleko méně, než sliboval, takže se dotyčný naštval. Toto je jen moje úvaha, víc o případu nevím.

Zkrátka člověk si musí dávat velký pozor, ať už je v pozici zaměstnance nebo zaměstnavatele - a vše zabezpečovat kvalitními zálohami, dobře napsanými smlouvami atd.

Z udaje 'vymazal z počítače data' neni jasne jakeho a co. Muze se napriklad jednat o lokalni pc, data mohou byt jakekoliv tabulky office, atp...
Domoci nahrady skody se muze jedine soudne a je to tez vec co ma dotycny v pracovni smlouve, zda a jak mel predat svoji praci pri ukonceni pracovniho pomeru, to si mel zamestnavatel nechat zapsat do vypovedi, nebo pri odchodu pozadovat spolu s vracenim klicu od prace, atp..., atd...

Pokud nesplni pri odchodu vsechny nalezitosti vcetne predani nedokoncene prace, mozna je mozne nevydat zapoctak, netusim, doporucuji obratit se na pravnika, ale zrejme je jiz pozde.

A co takhle oznámení na Policii ČR?

§ 257a
Poškození a zneužití záznamu na nosiči informací

1) Kdo získá přístup k nosiči informací a v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou újmu nebo získat sobě nebo jinému neoprávněný prospěch
a) takových informací neoprávněně užije,
b) informace zničí, poškodí, změní nebo učiní neupotřebitelnými, nebo
c) učiní zásah do technického nebo programového vybavení počítače nebo jiného telekomunikačního zařízení,
bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci.

2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny, nebo
b) způsobí-li takovým činem značnou škodu nebo získá-li sobě nebo jinému značný prospěch.

3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu nebo získá-li sobě nebo jinému prospěch velkého rozsahu.

Si to asi predstavujes jak Hurvinek valku.:-)
Co dukazy? a pokud uz by se policie nahodou rozhoupala a zacala vysetrovat, vezme si pocitace na nekolik let na analyzu.
No a pokud pachatele neusvedci, v tomto state se to da lehce obratit a domnely pachatel uspesne zazaluje a vyhraje, protoze ma dukaz bezduvodne pomluvy (zaloby na nej).

Dobře jí tak. Té firmě. Vůbec nechápu, jak mohl mít nějaké důležité dokumenty na svém počítači jen zaměstnanec a ještě k tomu ve zkušební lhůtě? Jestli to byly nějaké smlouvy nebo platební doklady, tak to musel vytisknout nebo předat svému vedoucímu. Alespoň já musím mít všechny takové dokumenty u sebe v kompu a ještě je mám zálohované do laptopa, co si nosím s sebou a ještě si to nahrávám domů do počítače (to spíš abych do toho mohl doma rychle juknout, ale záloha je to vlastně taky).

...tudíž zřejmě případnou dohodu o uznání škody nepodepíše.

LOL, to by zas musel být blbej ten zaměstnanec, kdyby něco takového podepsal.

Můj názor je skoro identický.

Nemyslím si, že jde o případ, kdy zaměstnanec firmě zrušil SAP, ale prostě smazal dokumenty (dopisy, tabulky), které sám vytvořil. Nevíme ovšem, na čem opravdu dělal; třeba to byl vývojář či architekt - takže mohl zlikvidovat nějaký plánek garáže, na kterém pracoval pro zákazníka firmy.

Šlo IMHO(J.) z hlediska života firmy o nedůležité soubory, došlo akorát ke škodě tím, že to někdo bude muset udělat znova. Vše důležité se totiž v normální firmě zálohuje.

Pokud nepodepíše dohodu, pak jedině obrátit se na soud. Ještě by mě zajímalo, proč takhle zaměstnanec odešel. Není to přece normální (a není to důsledek něčeho ze strany zaměstnavatele?).

Celej ten dotaz je nejakej divnej, zamestnanec zrusil smlouvu ve zkusebni dobe, smazal data a odesel. Protoze se v normalnich firmach vyplata plati zpetne, urcite ne predem, tak kdyz by mi nepredal praci co delal, tak bych mu zadny penize neplatil nebo bych mu cast penez strhnul, ztezi by mohl firmu zalovat, protoze ta by argumentovala, ze zamestnanec sjednanou praci neudelal.

Treba ja vim od znamiho, ze najal zamestnance, ten pracoval tri dny a data co vyprodukoval, tak byly spatne, nicmene samoliby zamestnanec, rikal neco ve smyslu, ale vono se to neposere a to je dobry. Takze znami sel a vyrazil ho a rekl mu ze mu zadnou mzdu neda, kdyz co udelal bylo spatne. Zamestnanec mu rekl, ze ho chce urcite podvest a ze ta data vyuzije a jeho chce vosulit, tak s nim znami sel k PC, zamestnanec tam vsechna data co udelal smazal a odporoucel se.

Záleží, kolik peněz má v prac. smlouvě. Tarif (za odpracované hodiny) mu vyplatit musíš. Prémie samozřejmě ne. Z toho důvodu osobně uzavírám pracovní smlouvy vždycky tak, že tarifní mzdu nasazuju na co možná nejnižší částce, v souladu s minimálními tarify dle katalogu vydávaném MPSV ČR (podle zařazení pracovníka do tříd dle jím vykobávané práce). Prémie pak neomezuju čáskou či procenty - klidně můžou činit i 200%. Je lepší (z hlediska zaměstnavatele) dát chlapovi 9000 tarif a 11000 prémie, než 18000 tarif a 2000 prémie. Začne-li totiž zlobit, dám mu jen nárokových 9000 (tarif dle smlouvy).

Profesně kopu za zaměstnavatele, zaměstnancem naštěstí nejsem dobrých 15 roků ;-). To kdyby se někdo čertil :-x Koncipuju pracovní smlouvy tak, aby nemohly být nikým (např. ÚP) napadnutelné, ale aby dávaly zaměstnavateli co možná nejvíce možností vypořádat se s nechtěným zaměstnancem (z jakýchkoliv nespecifikovaných důvodů).

OT - Pozn. pro Remcu/Rce: mrkni se na toto: http://www.novinky.cz/ekonomika/firmy-musi-kvuli-ro dnym-cislum-upravit-miliony-pracovnich-smluv_104519 _jb8pt.html

Máš naprostou pravdu. Kontrolorka mi to potvrdila. Kdo vybočí ze svého průměru, tak ho počítač okamžitě vylosuje ke kontrole. Takže obchodní firmy, které mají před koncem roku žně budou prolejzat uštvaní kontroloři s vyplazeným jazykem. Za leden si to zopakujeme zase, protože na začátku roku nikdo nic nekupuje a budem odevzdávat s bdou 10kKč :)).