Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Defragmentace OO defrag nebo standardní z windows

Je v praktickém použití měřitelný rozdíl v použití OO defrag a standardní defragmentace z windows?

Rozdíl mezi defragmentovaným diskem a nedefragmentovaným poznám.

Testoval jsem ale disk defragmentovaný standardním defragmentátorem při konverzi videa a pak jsem spustil stejný výpočet po defragmentaci OO defrag (name) a rozdíl byl jen pár sekund při cca 2 hodinové konverzi. To mohlo být ale způsobeno čímkoliv.

Jiná (lepší) operace, při které bych defragmentaci otestoval mě nenapadla.

Defragmentator ve Windows je osekana stara verze rogramu DisKeeper, ktery je
velmi dobry (lepsi nez OO)
V posledni dobe jsem si oblibil PerfectDisk.

Fragmentace souborů na NTFS
Pokud je na disku dostatek místa, k fragmentaci nedochází, soubory jsou ukládány tak, aby nebyly rozděleny. Jamile na disku dojde místo, nastává průšvih, protože systém nemůže uložit soubor v celku a je nucen jej rozdělit na víc částí. To by celkem nevadilo, pokud jde například o nějaý video soubor. Ale bude to vadit u velkých souborů, které se často používají a u kterých se velikost mění nebo narůstá - soubory pošty, datové soubory SQL serverů apod. Pak není problém, aby takový soubor byl rozdělen na víc jak 1000 částí a přístup k souboru se výrazně zpomalí.
Pak je řešením uvolnit místo na disku a defragmentovat.

Vyspělejší defragmentace
Inteligentní defragmentační programy použijí systémové informace z Prefetch nebo si sbírají vlastni informace a jsou schopny soubory uspořádat na disku tak, aby k nim byl rychlejší přístup. Například často spouštíš OpenOffice, takže defragmentátor uloží soubory tak, aby spuštění programu proběhlo pokud možno jediným čtením z disku.
Také nechají u často menících se souborů kousek místa za souborem, takže při jeho zvětšení nedojde k jeho fragmentaci, cž by se stalo, okud by byly soubory "nalepené" za sebou

Jen poznámka k "soubory pošty, datové soubory SQL serverů apod.".

Programy, které tyto soubory spravují mají obvykle vlastní defragmentační a komprimační algoritmy. Je pak otázkou zda nemůže při defragmentaci dojít ke kolizi obou přístupů.

Speciálně u MS Exchange 5 a NT4.0 se mi kdysi stalo, že byla spuštěna defragmentace disku přes OO defrag pro servery při vypnutých službách Exchange a po defragmentaci Exchange přestal fungovat. Bylo pak nutné opravit databázi. Předpokládám, že dnes už to je ošetřeno a nemělo by se to stát.

Co se týká například SQL.
Servery se nestarají o fyzické umístění na disku. To je věc souborového a operačního systému. SQL server pak souborům přitupuje jako k virtuálnímu úložiště (disku) a o obsah toho úložiště (obsah souborů) se tyto programy skutečně starají.

Speciálně u MS Exchange 5 a NT4.0 se mi kdysi stalo, že byla spuštěna defragmentace disku přes OO defrag pro servery při vypnutých službách Exchange a po defragmentaci Exchange přestal fungovat.

To zní jako nějaká specialita OO defragu - používal jsem u Exchange 5.5 a NT 4.0 Serveru Diskeeper Lite a nic se nikdy nestalo.

PS. Jinak používal jsem ve Windows NT vždy Diskeeper Lite a následně ho dali zadarmo do Windows 2000. Peníze vložené do defragmentačního programu, i kdyby byl o něco lepší, mi přijdou jako vyhozené.

Zkoušela jsem taky různé SW na defragmentaci. Rozdíl v časech jsem neměřila, ale z praxe mám obdobný dojem jako ty, že při běžné práci uživatel nepozná rozdíl mezi různými defrag.sw od kohokoliv. Dnešní stroje jsou výkonné a rozdíly při běžném používání pc jsou IMHO nepostřehnutelné. Můj názor je tedy - defrag ano, ale je téměř jedno který, klidně i ten microsoftí. Daleko víc při práci zdržují různé zbytečnosti běžící na pozadí ;-)

Defragmentuju asi tak co 2 měsíce, když si myslím, že pár dní nebudu
moc mazat a přidávat data, což je vždy jen přání. Používám už jen Windows
defragmentaci, ale spuštěnou z W2000 nebo XP a na jiný disk, než je OS.
Zatím mi to stačí, předtím jsem používal Power Defrag.

Dobrou zkušenost mám s Diskeeperem 9 Pro (nepoužívám nic jiného), mám i verzi 10 ale 9 mi přijde zdařilejší. Umí defragmentovat nejen pagefile ale i MFT ... Po instalaci Win mi to vždy řekne že mám MFT použitou z 98% a mám ji nechat programem nastavit podle něho. Tak to udělám jak navrhne program... Je pravda, že po instalaci Win je disk fragmentován hodně, po defragmentaci (trvající déle) je to na chodu počítače znát.