Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rezidentní antispyvare - má to smysl nebo jen pro kvůli lepšímu pocitu?

Třeba MS Defender, Spyware Terminator, Spyboot apod. Jaké máte zkušenosti? Zatím nepoužívám žádný rezident jen AV (freeeware AOL) firewall XP SP2 a nemám žádný problém, vypnuté cokies, nechodím na pornostránky a warez jen výjimečně. Čas od času zkontroluji spušťené procesy jestli se tam není něco co tam být nemá např. u kámoše jsem našel třeba scvchost.exe pěkný svinstvo. :))

loading...

Rezidentní antispyware je nesmysl, stejně jako všechny antispyware a antivirus produkty. Tedy samozřejmě za předpokladu, že používáš systém jak máš - základem je nespouštět aplikace typu WWW browser s adminstrátorskými právy, neinstalovat cracky, trojany a přirozeně spyware samé.

PS. Cookies nejsou spyware a vypnutí cookies je paranoia kombinovaná s pověrami. Nesnáším AV společnosti, které se snaží nebohým laikům namluvit, že cookies nebo Alexa jsou spyware.

Naše zkušenost:
Na počítačích máme rezidentně běžící Windows Defender a vůbec nám nevadí. Počítače běhají stále stejně svižně, přesněji řečeno žádné zpomalení jsme nezaznamenali. WD se sám aktualizuje a funguje bez starostí. Pro klid duše ještě spouštím min. 1x týdně kontrolu Spybotem, Ad-Awarem apod. po předchozí aktualizaci databází. Pc průběžně imunizuju pomocí Spybotu. Prozatím se nám tato bezplatná a celkem nenáročná kombinace osvědčuje a dostačuje.
No a samozřejmě: neklikat na kdejakou blbinu a používat mozek, protože nejslabší součástí počítače je uživatel - nepoučený a leckdy nepoučitelný ;-) Ale to je tady všem jasné :-)

Až po

WD se sám aktualizuje a funguje bez starostí.

souhlasím. Zbytek jsem vyřadil ze zřetele.
Důvody jsou 2:
1) pokud je solidně nastaven FW a proxy, tak už přítomnost WD na XP považuju vzhledem k tomu, že počítače na kterých běží XP jsou relativně dostatečné výkonné, za to "pro klid duše". U slabších PC s w2k WD není a i při prohlídkách, které se dělají jednou na 1/2 roku spyboot najde Alexu a podobné věci.
2) uživatelé u pomalejších PC protestovali, že je to zbytečně blokuje.
Mluvím o centrálně spravovaných kancelářských PC.

Myslím, že třeba Spyware Terminator je pro domácí PC rozumným kompromisem, který za 1. PC snese a za 2. zvýší ochranu PC. Samozřejmě, pokud je uživatel dostatečně znalý, že "nekliká na každou blbost", tak žádný takový program nepotřebuje. Na drudou stranu - domácí PC sdíli obvykle více uživatelů a ne všichni musí být dostatečně poučení. A to už může být problém.

ano, třeba ms internet explorer, to je přitahovač a automatický instalátor spyware

jakkoli jsou oprávněné kecy že i msie jde zabezpečit, jsou home uživatelům při jejich způsobu používání windows k ničemu.
čím větší jsou lopaty a čím děravější programy používají (msie, oe, icq:), tím nutněji potřebují antivir i antispyware.

firewall pak potřebujeme všichni. v obousměrném aplikačním fw třetích výrobců se dají poznat/blokovat příznaky nákazy. podle brtníka(tm) jsou spywarem celá windows včetně mediaplayeru.
kdežto jednosměrný stavový fw z xp sp2 je vhodný buď do firem (centrální správa), nebo domů těm klikačům co mají nedejbože admošská práva a odkliknou všechno co vidí. instalaci virů/spyware sice nezabrání, ale nevyhazuje varovné hlášky které faking useři stejně potvrdí.