
Program pro výuku účetnictví
Dobrý večer,
nemáte někdo zkušenosti s nějakým výukovým programem pro UCE? Kdysi jsem zkoušel nějaký stahovat, ale ten mi nakonec nešel. Představoval bych si něco, co mi zadá účetní případy na dané téma a já tam budu psát čísla účtů a následně mi to vyhodnotí. Teď zkouším program pohoda, který je na naší škole ve vyšším ročníku. Ani nevím na jakém principu funguje a co umí. Kdybyste o něčem věděli, tak prosím poraďte.
Díky.
Nějak si to nedovedu v praxi představit (to samozřejmě nevylučuje, že něco takového není úspěšně používáno).
Nejlépe se to naučíš malováním šibenic, po zvládnutí logiky účetnictví to jde samo :) Na samotných číslech účtů prakticky nezáleží, důležité jsou principy. Pokud je nepochopíš, je to otročina.
Možná pomůže i samostudium v nějaké sbírce předkontací a řešených kompletnějších případů. Solidní databáze je v Delfínu od Sagitu, je to ale komerční produkt, s ročním předplatným.
Kdyby záleželo na mně, dávno bych (jednoduché účetnictví)/daňovou evidenci zrušil
Předsedo, otázkou je, jak tu logiku pobrat a najít ji v tom. Stovky zaúčtování? Opakování opakovaného? 100x nic umořilo vola ...
Já mu rozumím, prostě chce něco co mu "zautomatizovaně pomůže". Na tuhle práci je třeba mít talent ... nebudu sprostej.
Můj případ:
na gymplu účto nebylo. Na VŠ jsme měli semestr "účetnictví a finance", nepochytil a neporozuměl jsem naprosto ničemu (nepotřeboval jsem to, šlo o doplňkové předměty, aby jsme vůbec z něčeho užitečného dělali zkoušky, protože kybernetiku, teorii her, optimální programování a assembler zas tak moc soudruzi neuznávali). Přednášející ale věděl, že účto je pro nás k ničemu a tak k tomu také tak přistupoval. Naučil jsem se nazpaměť akorát pár předkontací a čísel účtů (dnes už nic z toho neplatí, účetní osnova se zcela změnila).
Jak padli komunisti, přestali jsme s manželkou chodit do práce. To ona mě do účta dostala (4 roky ekonomky s maturitou, účtařská VŠ). Stačilo k tomu opravdu relativně málo: pochopit princip podvojnosti (hlavně aktiva/pasiva "vs" náklady/výnosy) - to se opravdu dá zvládnout za odpoledne!. Naučit se čísla účtů, to už je jen nezáživná nuda kolem. I kdybys vůbec neznal čísla účtů, vše jsi schopen při pochopení účetních zásad obecně proúčtovat (a čísla si najít či "vymyslet").
Podle mě naučit se účetnictví bez pochopení principů není možné. Respektive, je to pak otročina, nemůže to takového "učtaře" vůbec bavit…
Hezky popsáno. Děkuju! Jdu se snažit "pochopit princip podvojnosti (hlavně aktiva/pasiva "vs" náklady/výnosy)".
Mám rád nové výzvy a tohle mi "leží v šuplíku".
Taková hodně laická berlička: "součet" je vždycky roven nule, když na jedné straně něco přibude, jinde musí ubýt. Celé to stojí a padá na tom, najít tu druhou stranu.
1) koupíš šroubovák hotově
MD = nákup materiálu + DPH, D = výdej z pokladny
2) koupíš šroubovák na fakturu
MD = nákup materiálu + DPH, D = závazek zaplatit FA
a uhradíš
MD = úhrada závazku, D = výdej z pokladny, účtu
atd atd.
Tomu rozumím, už si pamatuju že DPH je účet 343.
Mám nutkání sahnout po nějaké knize s vysvětlením příkladů. Je šance najít něco s komentářem, který mi vše vysvětlí? Teorie je sužující.
No, web uctovani.net je celkem dobře zpracovaný. Zkusil bych se podívat tam