

MiniPC s Androidem po každém restartu změní MAC adresu ethernetového adaptéru.
Ahoj,
mám Rikomagic MK902 (OS-Android), který má připojení přes LAN a Wi-Fi. Pokud jsem do sítě připojen přes LAN, po každém restartu se nastaví jiná MAC adresa. U Wi-Fi je to v pořádku.
Tahle chyba u zmíněného zařízení je obecně známá (http://www.rikomagic.co.uk/forum/viewtopic.php?f=1 8&t=5571) a nikde jsem nedohledal, že by ji někdo vyřešil.
Přesto bych se chtěl zeptat, zda mezi zdejšími není nějaký Android - guru, který by věděl, co s tím. Jde mi to, abych k zařízení mohl přistupovat přes LAN z Internetu a předpokládám, že k tomu budu muset tu jeho MAC adresu nastavit v routeru. V režimu Wi-Fi mi to takhle funguje.
Tak jsem byl zas jednou přehnaně optimistický, když jsem dotaz nechal označit jako vyřešený.
Když totiž nastavím statickou IP adresu, tak se zařízení při startu kousne. Rozjede se až tehdy, když z něj vytáhnu ethernetový kabel. Pak se startování dokončí a když tam znovu ten kabel zastrčím, tak všechno funguje v pořádku
Takhle se to chová, i když na routeru zakážu (nebo následně povolím) DHCP.
Kromě toho jsem zkoušel nastavit IP adresu pomocí scriptů v init.d:
ifconfig eth0 down
ifconfig eth0 up
ifconfig eth0 10.0.0.30 netmask 255.255.255.0
nebo
ip link set dev eth0 up
ip addr add 10.0.1.1/24 dev eth0
a adresa se ani v jednom případě nenastavila.
Nevíte, čím by to mohlo být?
Ja Android nepoznam, ale je to linux, takze tipnem ako by som postupoval v linuxe.
Problem bude asi v syntaxe, ktora moze byt u Androidu upravena, takze by som sa pozrel do bootlogu, co hlasi.
Moznu tvar by mohol byt napriklad ifconfig eth0 10.0.0.30 netmask 255.255.255.0 up, cize vynechas predchadzajuce aktivovanie karty.
Pokial pouziva droid iproute2, tak tvar moze byt napriklad ip addr add 10.0.1.1/24 brd + dev eth0. Kartu upni az nasledne po vykonani tohoto, nie ako prvu.
Díky za reakci.
Bohužel ani tohle tvé nastavení nepomohlo a tak jsem šel cestou nejmenšího odporu a strčil do toho krámu tuhle síťovou kartu rikomagic-usb-lan-d452367.htm a rozběhlo se to a kupodivu skočilo na první volnou IP adresu, což ta emulovaná karta nikdy neudělala.
V té emulaci bude zřejmě problém, o kterém píše J. Fiala, že SW té emulované karty si nastavuje vlastní a nezjistitelné parametry a zvysoka kašle na nějaké později spouštěné skripty.
Jinak je zvláštní, že ta HW karta nefunguje v USB portu typu HOST, ale pouze v portu SLAVE (podle označení na zařízení). Nemám ani ahnung, co to rozdělení na host a slave znamená; já jsem si vždycky myslel, že USB port je jenom jeden, maximálně může k němu být přidána funkce OTG.
Preco nevypnes DHCP a nenastavis pevnu IP nechapem. MAC adresa je nepodstatna. A IP je vyhradne zalezitost OS, ne HW.
Už jsem to psal nahoře, ale pro jistotu to zopakuju.
Vypnu DHCP, nastavím pevnou IP a rebootuju zařízení. Při novém startu se mi to kousne a startování se nedokončí (i když v této době ping na tu pevnou adresu provést můžu).
Když vytáhnu LAN kabel ze zařízení, start se dokončí a při následném zasunutí kabelu je vše OK.
A ta IP 10.0.0.30 je z rozsahu ktory ti prideluje router? (prve 3 cisla musia byt stejne). Rezervoval si v DHCP routera tu IP .30, alebo zmensil rozsah po .29?
P.S. a prikaz up daj az po nastaveni IP, a ne pre tym.
IP adresa je ve správném rozsahu, jak o tom svědčí stávající situace, kdy mi HW karta se stejnou IP adresou funguje.
Jinak u toho syntaxu skriptů s "ifconfig" a "ip" jsem z hlediska pořadí jednotlivých příkazů vyzkoušel snad všechny kombinace, které existují.
Ja len ze raz tam davas 10.0.0.30, raz tam davas 10.0.1.1, a ked si mam tipnut tak router funguje v rozsahu 192.168.0.x alebo 1.x
Ne, to byl jenom překlep, jak jsem přepisoval něčí skript z odkazu. Já mám všechno v 10.0.0.x a router funguje v rozsahu 10.0.0.1 - 10.0.0.254; je to Comtrend, ten už má tenhle rozsah nastavený z výroby s gateway vždycky 10.0.0.138.
ok tak potom je debilny ten OS v tom tablete. Este mu nastav aj ten gateway prikazom, to bez DHCP OS nezisti a je to nutne. A nejak tomu OS v tablete treba vypnut DHCP (neviem jak, googli) nech sa to nesnazi zas ziskavat automaticky.
Taky si myslím, že ten OS v Rikomagic MK902 je debilní. A nejsme sami: http://www.rikomagic.co.uk/forum/viewtopic.php?f=1 8&t=5457.
Já už na to kašlu, mně to teď už funguje s tou HW kartou a takovej frajer, abych vymyslel něco, na co nestačí lidí ze specializovaných fór, zase nejsem.
Malokto sa vrta v nejakom rikomagicu aby z neho urobil server, to by nenapadlo asi nikoho, z toho pohladu moc ludi so skusenostami s nejakou cinou a pevnou IP nenajdes, idealne googlit v anglictine, alebo pouzivaj tu externu lan.
Prikaz "ip link set eth0 address XX:XX:XX:XX:XX:XX" funguje spravne iba vtedy ak ma ovladac sietovej karty podporu pre zmenu MAC. Nie vsetky ovladace vedia nastavit MAC. Dokonca existuju aj ovladace wifi kariet to nevedia.
Jenže mně se pomocí skriptu podařilo MAC adresu změnit, i když jen v aplikaci (https://play.google.com/store/apps/details?id=com. androguide.universal.init.d). Při rebootu se však skript v init.d neinicioval.
Naproti tomu IP adresu se mi změnit nepodařilo ani v té aplikaci.
Ked si nastavil MAC v tej aplikacii, pozrel si si, ci ti karta komunikuje so zmenenou MAC (napriklad inym pocitacom cez Wireshark) ? Ono totiz ovladace, ktore nevedia nastavit (zmenit) MAC sa spravaju tak, ze v registri (napriklad Windows .reg databaze) je ta MAC zmenena, ale to je tak vsetko.
Komunikaci karty se změněnou MAC adresou s jiným počítačem jsem nezkoušel, protože se mi ta změněná adresa po rebootu už nenastavila.
Když jsem ale ještě před tím rebootem zkoušel spustit na svém PC VNC přes veřejnou IP adresu s forwardovaným portem zařízení, tak mi to chodilo, což by znamenalo, že asi ta nová MAC adresa byla systémem akceptována.
Co s tym ma forwardovany port ? MAC adresa sa neprenasa cez router. Ak by to tak bolo, videl by si na Internete vsetky svoje MAC z vnutornej siete. Normalne je vidiet akurat MAC routra na strane WAN. Ako ti uz povedali aj predo mnou, routru je jedno akou MAC sa pripojis na jeho stranu oznacenu ako LAN. Nieje to jedno iba vtedy ak by si vytvaral specialne pravidla vo firewalle, ktore by potrebovali vediet zdrojovu MAC.
Předznamenávám, že jsem v siťařské oblasti naprostý amatér a většinu svých problémů řeším metodou zkoušek a omylů. Tudíž mohu předkládat jen své subjektivní a laické názory.
Doposud jsem si totiž myslel, že když mám v routeru (sekce LAN) vyhrazená zařízení s konkrétní IP a MAC adresou, a je forwardováno na port právě tohoto zařízení, jež musí splňovat tyto podmínky (MAC i IP současně), tak na jiné než takto určené zařízení se přes FW port nedostanu.
Jestli jsem tě ale dobře pochopil, tak když si do sítě připojím další zařízení (které není definováno ve shora uvedeném seznamu) např. se spuštěným VNC serverem, tak bez ohledu na jeho MAC adresu můžu forwardovat na jeho port 5901.
Pokud ano, tak jsem byl při svých pokusech zcela mimo mísu.
Pre forwardovanie na nejaky "port" nepotrebujes vediet absolutne ziadnu MAC a je uplne jedno s akou MAC sa konkretne zariadenie pripoji do siete na strane routra oznacenej ako LAN. Trebars moze mat aj po kazdom restarte inu MAC.
Dík za info.
Teď vidím, že se nemám pouštět do věcí, jimž nerozumím.
V každém případě mi to teď jede s tou HW kartou a snad někdo bude mít s řešením uvedeného problému víc štěstí než já.
Takže prosím moderátory o definitivní označení tohoto threadu jako vyřešeného.