Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nahrazení TESLA kondenzátorů

Zdravím,

mám koncový zesilovač TW120. Tady je dokumentace http://www.pctun.czechian.net/tw/soubory/TW120.pdf . Chtěl bych se zeptat, čím nahradit kondenzátory C301-401 (TC 181 M1 - 100nF, nemají žádnou polaritu). Tesla kondenzátory mají až 70V, ale dneska na gme vidím pouze okolo 63V. Existuje nějaká náhrada za starých 70V ?

Jaký kondenzátor třeba místo 200uF/70V ?

keramika je najidealnejsi, preco by si ju tam necpal? Nema indukcnost apod. Nevyhoda je len vseobecne nizsie max.napatie keramik, ale 100V bude stacit.

P.S: ja by som tam dal omnoho vyssiu kapacitu jak 100n (napr. 1u), nech to netlmi basy. Potom je lepsi zvitok ptz keramika s takou kapacitou a napatim uz asi neexistuje ;) (P.S.2. alebo nacpat tam tych keramik paralelne viac)
P.S.3. za sociku tusim vobec neexistovali keramiky na tak vysoke napatia pri takej kapacite, preto sa tam cpali zvitky, tusim, uz nepamatam.

Stabilita je v tomto pripade nepodstatna (je uplne jedno ci to bude mat 120nF alebo 95nF). Vseobecne ano je to nevyhoda keramik.
"pomala kapacita" to je co za velicina? (len ma to zaujima :) lebo oddelovacie kondiky su dnes snad vo vsetklych beznych audio systemoch keramicke (p.s. a neni s tym problem, keramiky nemaju parazitnu indukcnost a maju extremne nizke ESR, su vlastnotsami najblizsie idealnemu kondenzatoru)

Tou "pomalou kapacitou"(možná to není nejvhodnější název) mám na mysli to, že v dielektriku se šíří elmg. vlna pomaleji než ve vakuu, a to v poměru druhé odmocniny relativní permitivity. U kondenzátorů malých kapacit o nic nejde, ale u kondenzátorů vyšších kapacit, kterých je dosahováno materiály s vysokou permitivitou, je to už znatelné. Takový kondenzátor se nejprve chová jako kondenzátor s tzv. geometrickou kapacitou, tedy jako kondenzátor stejných geometrických rozměrů, ale s vakuem jako dielektrikem, a teprve za určitý čas mu kapacita naroste. To je důvod, proč se moderní keramické kondenzátory vyrábějí z více vrstev a dielektrikem s co možná malou permitivitou - dosáhne se tím vyšší geometrické kapacity a kondenzátor má méně zpožděný nástup plné kapacity. U nf. celkem o nic nejde, ale u blokování vf. obvodů už to má význam (všimni si, že u skutečně vf. obvodů se blokuje malou kapacitou - má to tenhle důvod)

No, pro poučení příštích generací, s tou výhradou, že tak, jak to myslíš teď, tak že máš pravdu, přidám informaci v tom smyslu, že u keramických kondenzátorů vyšších kapacit (různé supermity a podobná svoloč) dochází po nějaké době provozu pod napětím přece jenom k polarizaci dielektrika. Když se takový kondenzátor vymontuje a otočí se mu polarita, tak má dielektrikum poněkud horší vlastnosti: větší svod a tuším i nižší kapacitu. U prvotní montáže je to ale jedno a doopravdy se polarita nerozlišuje.
Uvádím to spíše jako zajímavost, protože v praxi je málokdo tak spořivý a recykluje použité keramické kondenzátory.

recykluje použité keramické kondenzátory

A z čeho si myslíš, že my, bastlíři, žijeme ? Nakradou se starý TV, monitory, PC a montují se z nich desky a následně obírají od bižutérie /odpory, kondíky/. Jinak, jakožto studenti bychom to daleko nedotáhli, kdybychom useli všechno kupovat.

Inac mozem sa opytat preco sa snazis robit nieco s takou 100rocnou schemou s 2tranzistormi (nelinearita, unipolarne napajanie = tresk pri zapinani a vypinani, nutnost nastavovat prac.body a stejne to bdue nelinearne, apod? Dnes existuju IO mostikove (4x vyssi vykon pri stejnom napajacom napati) s omnoho lepsimi vlastnostami, netrieska to pri zapinani a unipolarnom napajani, a je to s napatim riadenym zosilenim.
P.S. ak by som to uz mal hotove tak sa to pouzivat da, ale nove by som to dnes uz asi takto nevyrabal

...mám koncový zesilovač TW120. ... Chtěl bych se zeptat, čím nahradit kondenzátory C301-401 (TC 181 M1 - 100nF...

Píšeš, že ten zesilovač máš. Proč ty kondenzátory chceš nahrazovat? Ten zesilovač ti nefunguje?
BTW: Tenhle dotaz asi patřil spíš do kutilské poradny.