
Nahrazení TESLA kondenzátorů
Zdravím,
mám koncový zesilovač TW120. Tady je dokumentace http://www.pctun.czechian.net/tw/soubory/TW120.pdf . Chtěl bych se zeptat, čím nahradit kondenzátory C301-401 (TC 181 M1 - 100nF, nemají žádnou polaritu). Tesla kondenzátory mají až 70V, ale dneska na gme vidím pouze okolo 63V. Existuje nějaká náhrada za starých 70V ?
Jaký kondenzátor třeba místo 200uF/70V ?
Ze schématu vyplývá, že na vazební kondenzátorech bude výrazně nižší napětí. Takže s rezervou vydrží 63V provedení.
Ve schématu kondenzátor např. C301 nemá určenou polaritu ani napětí, pouze jen 100nF. To znamená, že je bipolární a na napětí nezáleží ?
Bipolár je něco trochu jiného. Tady je použitý svitkový kondenzátor, na napětí záleží vždy. V rozpisu je přece uveden konkrétní typ.
TC 181 M1, ale to se dneska koupit nedá v gme. To je už historie.
Kondenzátory Tesla jsou pořád dostupné, není jenom GME. Tak si kup něco jiného, pokud možno svitek od 63V a aby se tam vešel.
preco zvitok? (to bolo asi to nahorsie co existovalo, srali sa tam kontakty, za sociku ale extra oblubene na sociksracky :)
U té řady TC180 (hovňáky) spíš degradoval obal, novější řada TC2xx funguje bezchybně dosud. Keramiku bych tam opravdu necpal, mimo jiné kvůli rozteči vývodů.
keramika je najidealnejsi, preco by si ju tam necpal? Nema indukcnost apod. Nevyhoda je len vseobecne nizsie max.napatie keramik, ale 100V bude stacit.
P.S: ja by som tam dal omnoho vyssiu kapacitu jak 100n (napr. 1u), nech to netlmi basy. Potom je lepsi zvitok ptz keramika s takou kapacitou a napatim uz asi neexistuje ;) (P.S.2. alebo nacpat tam tych keramik paralelne viac)
P.S.3. za sociku tusim vobec neexistovali keramiky na tak vysoke napatia pri takej kapacite, preto sa tam cpali zvitky, tusim, uz nepamatam.
Neřekl bych, že keramika je vždy to nejlepší, hlavně u vyšších kapacit lze dost často nalézt důvody proti.
napriklad co? (ma to len zaujima, ja teraz neviem zhlavy jake nevyhody myslis)
Velmi nízká stabilita, jak teplotní, tak časová. Pomalá kapacita (mluvím o velkých kapacitách řádu 100nF!)
Stabilita je v tomto pripade nepodstatna (je uplne jedno ci to bude mat 120nF alebo 95nF). Vseobecne ano je to nevyhoda keramik.
"pomala kapacita" to je co za velicina? (len ma to zaujima :) lebo oddelovacie kondiky su dnes snad vo vsetklych beznych audio systemoch keramicke (p.s. a neni s tym problem, keramiky nemaju parazitnu indukcnost a maju extremne nizke ESR, su vlastnotsami najblizsie idealnemu kondenzatoru)
Tou "pomalou kapacitou"(možná to není nejvhodnější název) mám na mysli to, že v dielektriku se šíří elmg. vlna pomaleji než ve vakuu, a to v poměru druhé odmocniny relativní permitivity. U kondenzátorů malých kapacit o nic nejde, ale u kondenzátorů vyšších kapacit, kterých je dosahováno materiály s vysokou permitivitou, je to už znatelné. Takový kondenzátor se nejprve chová jako kondenzátor s tzv. geometrickou kapacitou, tedy jako kondenzátor stejných geometrických rozměrů, ale s vakuem jako dielektrikem, a teprve za určitý čas mu kapacita naroste. To je důvod, proč se moderní keramické kondenzátory vyrábějí z více vrstev a dielektrikem s co možná malou permitivitou - dosáhne se tím vyšší geometrické kapacity a kondenzátor má méně zpožděný nástup plné kapacity. U nf. celkem o nic nejde, ale u blokování vf. obvodů už to má význam (všimni si, že u skutečně vf. obvodů se blokuje malou kapacitou - má to tenhle důvod)
aha ok, diky.
Ty 10nF kondenzátory bych nahradil těmito:
http://www.es-ostrava.cz/pdf/katalog_cz/MKTkond/MK T205_209_revize1_13_08_12.pdf
ke koupi např. zde:
0|1|35|62|92|.k.A044024.foliove-mkt-205.html
C301 a C401 jsou kondíky oddělení vstupního signálu, tam rozhodně nebude plné napájecí napětí (i při zkratu vstupu na zem), takže 63V verze bude stačit.
Píšeš, že ten zesilovač máš. Proč ty kondenzátory chceš nahrazovat? Ten zesilovač ti nefunguje?
BTW: Tenhle dotaz asi patřil spíš do kutilské poradny.
Sú to keramické C tie nemajú polaritu.
Možná už to za těch 6 let vyřešil.