Extrémní chlazení PC
Přemýšlel jsem o tom jak chladit svoje PC. Tak mě napadlo, dalo by se chladit vodníkem, ale vodou s přidanou nemrznoucí směsí. K radiátoru bych přidal nějaký kompresor z lednice a teplota vody by klesla pod bod mrazu. Dalo by se to technicky realizovat?
Každá součást PC má určitou provozní teplotu a ta by se měla dodržovat. Když to budeš mít podchlazené, tak to není dobré. Je to jako motor v autě. Když je studený, tak se nejvíce opotřebovává.
přesně tak. Navíc si musíš uvědomit, že na silně podchlazeném vybavení ti bude kondenzovat vodní pára obsažená ve vzduchu, což jednak působí zkraty a jednak korozi.
Já si vzdycky myslel, že čím míň, tím líp a pomalu se těšil na kryogenní chlazení, které by bylo schopno bezhlučně uchladit nabušené herní dělo (výhled třeba 5 let...). Na kondenzaci jsem zapomněl - a evidentně si s ní nelámou hlavu ani overclockeři, pracující s kapalným dusíkem, za účelem dosažení rekordu v 3dMarku... Je mi jasné, že takovéto OC sestavy neslouží k běžnému dlouhodobému provozu.
nabusene herni delo nechci, pokud mi u nej spotreba preleze 200W.. Jsou architektury a technologie, ktere to umoznuji. Jinak, co se puvodniho dotazu tyce, zkus to treba takhle: http://www.tomshardware.com/2003/12/30/5_ghz_projec t/
To by mě zajímalo, jak se to bude líbit desce, až se PC vypne a dusík nebude muset nic chladit...
http://www.svethardware.cz/art_doc-82A0D0730A5BA855 C1256DFC0069C98F.html
Pánové tomu nerozumí a pak melou blobsti
ve vodicich sice ano, ale pokud ja vim, tak jadro procesoru nema s vodicem moc spolecneho. zatim je to porad jeste kremik, ktery je upraven na polovodic pridanim primesi do jeho struktruy, cimz v nevodivem kremiku vzniknou volne nosice naboje a kremik se stane vodivym. Pokud ovsem snizime teplotu k absolutni nule, straci se pohyblivost volnych nosicu naboje cimz vodivost klesa.
no, on tepelný průraz není jediný, existuje jich více (např. čistě elektrický)
mě se líbí tohle
http://img514.imageshack.us/img514/1987/openedsmall 6xa.jpg
Co třeba kdybych k radiátoru přidal Peltierův článek? Spotřeba by nebyla tak velká, voda by se až tolik neochladila, trubky bych zaizoloval, takže by se nemohla tvořit námraza. A to s tou nemrznoucí směsí platí pořád. Tak co? Teď se mi to začíná vážně líbit.
a budeš muset chladit ještě toho peltiera navíc...
S tím se počítá!
tohle jsi četl?
http://www.svethardware.cz/art_doc-18F33F1364234B32 C12570A7007459E5.html
jj četl, supr článek. Chlazení by se nějak vyřešilo tichými větráčky. Ten peltier by nebyl přímo na procesoru, ale na radiátoru vodního chlazení a tím by odpadal problém s kondenzací na socketu.
Teď mě napadl tekový zajímavý nápad. Nedal by se nakonec i ten peltierův článek chladit vodním blokem podobně jako CPU nebo GPU? Myslím tím, že by byl studenou stranou na chladiči a na horké straně by byl chlazen vodním blokem. Jde tam o to, že při průchodu vodním blokem se voda skoro neohřeje, kdežto v radiátoru se zase hodně zchladí.
DOST! Už jsi se do toho chlazení nějak zacyklil. Chceš to chlazení spolehlivé a dlouhodobě funkční, nebo jen NĚCO čím se budeš naparovat v overclockerských forech? Chceš-li tichého vodníka, kup si profesionální a ověřené řešení. Pokud na extrémní tichosti nelpíš, kup si pořádný ventilátor.
Navíc, pokud vím, Peltier má docela velké proudové nároky.
Jj. K Peltierovi adekvatni "velikosti" by potreboval jeste jeden zdroj ...
Když už chceš nějakou specialitku, podívej se třeba sem:
(... a mají Peltiera, když o to tak usiluješ )
ahoj zkoušěl jsem to a kompresor s chladícím výkonem 250W a 1,5L zásobníku vody mi tuto vodu při cirkulaci bez zapnutého regulovatelného zdroje tepla zchladil na bod mrazu během 6.mim ale při zapnutí zdroje tepla a nastavení hodnoty na cca 120W začal tuto vodu ohřívat až na hodnotu 66°C kde se tato teplota držela bez dalšího znatelného zvedání. Závěr?? výparník kompresoru a kompresor by musel být daleko větší aby to mělo smysl ale kde je pak další spotřebovaná energie a o rozměrech ani nemluvim. Ale dělám pokusy s výparníkovým blokem přímo na čipu a zkoužky vypadají velmi příznivě teploty kolem 17°C při tepelném výkonu 105W.
+17°C s výparníkem přímo na procesoru? To se mi zdá trochu málo...