Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Extrémní chlazení PC

Přemýšlel jsem o tom jak chladit svoje PC. Tak mě napadlo, dalo by se chladit vodníkem, ale vodou s přidanou nemrznoucí směsí. K radiátoru bych přidal nějaký kompresor z lednice a teplota vody by klesla pod bod mrazu. :-D Dalo by se to technicky realizovat?

Já si vzdycky myslel, že čím míň, tím líp a pomalu se těšil na kryogenní chlazení, které by bylo schopno bezhlučně uchladit nabušené herní dělo (výhled třeba 5 let...). Na kondenzaci jsem zapomněl - a evidentně si s ní nelámou hlavu ani overclockeři, pracující s kapalným dusíkem, za účelem dosažení rekordu v 3dMarku... Je mi jasné, že takovéto OC sestavy neslouží k běžnému dlouhodobému provozu.

http://www.svethardware.cz/art_doc-82A0D0730A5BA855 C1256DFC0069C98F.html

Zde je také dobré zmínit hlavní důvody, které vedou k chlazení pomocí "ledničky". Uvážíme-li, že maximální napětí, se kterým je procesor vyrobený 0,13 mikronovou SOI technologií, je 1,65V a testovaná sestava běží s napájením 1,75V něco nám to prozradí. Pomocí vzduchového nebo snad i vodního chlazení by se nikdy nepodařilo dosáhnout takového napětí. Dalším a neméně důležitým faktorem je, že se snižující se teplotou se zvyšují i průrazná napětí. Díky tomu lze dosáhnout vyšší frekvence a vyššího napájení. Když jsem mluvil o vyšším průrazném napětí při nižších teplotách, je nutné také zmínit, že vodiče, konkrétně pak měď, čím více se blíží absolutní nule (-273,15°C), tím více se přibližují stavu nazývanému supravodivost - vodivost bez jakéhokoliv odporu, tj. beze ztrát. A jak víme, ztráty na vodičích se mění v teplo, tedy pokud zapojíme předešlou větu o supervodivosti, s nižší teplotou dostaneme i menší ztráty na vodičích a menší odpadní teplo. Laicky řečeno, procesor při menších teplotách méně topí.

Pánové tomu nerozumí a pak melou blobsti :-p

ve vodicich sice ano, ale pokud ja vim, tak jadro procesoru nema s vodicem moc spolecneho. zatim je to porad jeste kremik, ktery je upraven na polovodic pridanim primesi do jeho struktruy, cimz v nevodivem kremiku vzniknou volne nosice naboje a kremik se stane vodivym. Pokud ovsem snizime teplotu k absolutni nule, straci se pohyblivost volnych nosicu naboje cimz vodivost klesa.

Co třeba kdybych k radiátoru přidal Peltierův článek? Spotřeba by nebyla tak velká, voda by se až tolik neochladila, trubky bych zaizoloval, takže by se nemohla tvořit námraza. A to s tou nemrznoucí směsí platí pořád. Tak co? Teď se mi to začíná vážně líbit.

Teď mě napadl tekový zajímavý nápad. Nedal by se nakonec i ten peltierův článek chladit vodním blokem podobně jako CPU nebo GPU? Myslím tím, že by byl studenou stranou na chladiči a na horké straně by byl chlazen vodním blokem. Jde tam o to, že při průchodu vodním blokem se voda skoro neohřeje, kdežto v radiátoru se zase hodně zchladí.

DOST! Už jsi se do toho chlazení nějak zacyklil. Chceš to chlazení spolehlivé a dlouhodobě funkční, nebo jen NĚCO čím se budeš naparovat v overclockerských forech? Chceš-li tichého vodníka, kup si profesionální a ověřené řešení. Pokud na extrémní tichosti nelpíš, kup si pořádný ventilátor.
Navíc, pokud vím, Peltier má docela velké proudové nároky.

ahoj zkoušěl jsem to a kompresor s chladícím výkonem 250W a 1,5L zásobníku vody mi tuto vodu při cirkulaci bez zapnutého regulovatelného zdroje tepla zchladil na bod mrazu během 6.mim ale při zapnutí zdroje tepla a nastavení hodnoty na cca 120W začal tuto vodu ohřívat až na hodnotu 66°C kde se tato teplota držela bez dalšího znatelného zvedání. Závěr?? výparník kompresoru a kompresor by musel být daleko větší aby to mělo smysl ale kde je pak další spotřebovaná energie a o rozměrech ani nemluvim. Ale dělám pokusy s výparníkovým blokem přímo na čipu a zkoužky vypadají velmi příznivě teploty kolem 17°C při tepelném výkonu 105W.