Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kolik mista pro "sedmicky a nejake ty officy"?

Mohl by mi nekdo poradit s rozdelenim disku? (Jak se to dela vim, nevim kolik nechat pro windows)

Potrebuju nainstalovat notebook (ne pro sebe) a nechat na disku misto pro pripadnou instalaci "sedmicek a nejakych tech officu" nekdy v budoucnu, s tim, ze neni zcela jiste, zda k ni dojde a pokud ano, tak se budou pouzivat vyhradne na kancelarskou praci, nikoli na hry. Samotne dokumenty nebudou nijak prehnane velke (rekneme 100 MB).

Ja windows uz leta nepouzivam, takze netusim, kolik mista je potreba pro ne nechat (cim min, tim lip, protoze to pujde na ukor normalniho pouziti a neni jiste, zda se tam vubec budou kdy pouzivat).

Taky nevim, zda maji porad problem s partisnama (sveho casu musely byt (aspon castecne) na primary partition, z extended nenastartovaly, aspon ne normalne)

Diky za vsechny rady

loading...

porno, video, gramo, radio... tam nebude (nebo aspon ne v casti dostupne Windows)

zálohy, doklady, dáta tam taky primarne neboudou v casti dostupne Windows, jen tech +/- 100MB (= +/- jedna celorocni data)

Zbytek HDD bude pro bezne pouziti, tedy Linux, do tech Windows se bude bootovat jen v pripade potreby, ze neco nepujde udelat jinak, a v takovem pripade se tam prislusny dokument snadno dohraje a po zpracovani prehraje zpatky.

Takze jde skutecne jen o to, kolik mista zabere "normalni skromna instalace sedmicek a nejakych officu" a jde o to, toto misto co nejvic stlacit, protoze se to bude pouzivat jen zridka a kdovi jestli vubec.

Z uvedeného je zrejmé, že použiješ dualboot OS W7 + OS Linux inštalovaný na dva primárne oddiely jedného pevného disku.

Zrejme Linux máš na Internet, W7 na hry a prácu.

Pri OS W7 si ponechaj swap, aspoň okresaný na veľkosť 800MB, nevypínaj ho(!), niektoré programy aj samotný systém s pagefile ešte pracujú aj v prípade ak máš SSD.

Taktiež môžeš vypnúť Indexovanie u W7, osobne Indexáciu aj Hiberfile spolu so spánkom do RAM využívam.

Mám teraz na svojom hdd pri 64 bit. OS W7 zaplnených 29,1 GiB s balíkom MS Office, Abdobe, Firefox, šach od Fritza, zálohy zn: EaseUS Todo Backup Workstation 6.5, + nejaké drobné doplnkové programy pri zapnutom Hibefile a swap.

Body obnovy nepoužívam, zložku System Volume Information zmažem pod Linuxom pri spiacom W7.

Na čistenie manuálne nastavených zložiek tmp, temp, usw., mám drobný program aj v ČZ lokalizácii, ktorý poteší každého užívateľa ak sa pozorne nastaví. Hlavne jeho automatické čistenie zložiek po reštarte PC, Po spustení - autoruns, alebo v politike Gpedit.msc:
Link:
www.clearprog.de
http://www.clearprog.de/filedl/Setup_ClearProg_1.6 .1_Beta8.exe

Linux mam (ci uzivatelka bude mit) na praci, hry, internet a vsechno, W7 jen pro nektere specificke dokumenty, pokud by s nimi byly nejake zvlastni problemy, kvuli kterym by stalo za to prebootovat do Windows a po uprave zase zpatky.

Kde se vypina to indexovani?

(Hibernovat se nebude, pocita se s tim, ze se do Windows pujde jen v pripade potreby, rekneme tak jednou a uhersky mesic, a ze se postizene dokumenty budou kopirovat tam a zpatky, coz by mohlo s hibernaci delat problemy (kdyz systemu neco behem spanku seberes, neco pridas, neco vymenis za mnohem novejsi verzi, tak muzes narazit na nejruznejsi osklivosti v podobe neulozenych kesi jak v systemu, tak v programech, ktere muzou ten soubor mit "otevreny"))

swap asi potreba nebude, jeho vypnuti bych hledal nekde okolo mista, kde to mely XPcka, body obnovy by asi taky mely byt pobliz (Tusim, ze nejak Tento pocitac/System/(nejake zalozky ci prokliky))

To rozhodne najdu a povypinam. Jsou jeste nejake dalsi podobne zrouty mista?
Pripadne ma cenu nastavovat nejake automaticke komprimovani souboru a kde se to dela (ze se to ukladalo zazipovane a pri cteni se to transparentne rozzipovavalo) - v DOSu na to byl nejaky ovladac (Doublespace, nebo tak nejak), ktery to delal transparentne na pozadi ...

(Jinak asi pokud dojde na instalaci, tak prvni vec, co udelam po uvedeni do provozu a nekolika dennim otestovani, ze nic nechybi, bude, ze celou partition zabalim nekam jinam, kdyby se neco rozbilo, tak misto instalace ji tam jednoduse rozbalim znovu a dokumenty dokopiruju)

swap aj body obnovy ("ochrana systemu") sa vypina v ovl.panel-system. Swap vypinat len ak je tam dostatok RAM, aspon 2GB, idealne 4. Ked neni ani 2GB, tak nastavit napevno napr. na 1GB swap apod.

Zrouty mista su: absolutne s odstupom najvacsi: microsoft office :D. Alebo napr. Win updaty ale to sa da napr. riesit tak ze po instalacii servicepacku (idealne rucne ne cez update) sa spusti cistenie servicepacku (googlit), a pripadne sa da tusim po updatoch precistit softwaredistribution\download, ale u 20GB oddielu to asi nebude treba robit. Precistit sa da este temp v users\meno\appdata\local.

Diky :)

A jeste se zeptam, jak na tom jsou sedmicky s instalovanim do extended partitions (tedy nikoli primary), protoze ten disk bude rozdeleny na spoustu partitions, ktere se budou cas od casu preskupovat - takze mit moznost s nima soupat (jako s celou partisnou) by se docela hodila.

(Na svojem novem NB mam uz 7 partitions, celkem 64GB/1TB, protoze na ruzne ucely mam ruzne instalace ruznych distribuci - ted zrovna 4, chystam se pridat dalsi a pak si trochu vic zacit hrat s virtualizaci, a to ho mam ctvrt roku :)

(6GB bohate staci na system s grafikou a hrou (+nejake ty prohlizece, prehravace a jine programy pro beznou potrebu) , pro kterou jsem optimalizoval nastaveni prave te grafiky a dalsich veci okolo)
(8GB pro vyvojove prostredi s crosskompilaci a kompletnimi zdrojaky vseho, vcetne kompilatoru, + CAD na vyrobu prosnaku + velika rezerva pro dalsi pouziti ... distribuovany verzovaci system je samozrejmosti ...)

Velka data jsou samozrejme nekde jinde na serveru.

Windowsom je to jedno ak vies spustit bootsektor danej particie nejakym bootloaderom. Ale instalator ti kvoli tomu vytvori dalsiu partition alebo nahadze bootloader do aktualnej aktivnej partisny, alebo ak nenajde ziadnu moznost tak sa vobec nenainstaluje.
A je treba to instalovat nabootovanim v mode legacy boot (ne UEFI boot), ked chces skakat nejakym bootmanagerom rovno na partisnu. A musi na nej byt aj ntldr resp bootmgr, a zlozka boot. A spravne si musis potom nastavit BCD udaje (bdcedit). Lepsie bude ked s particiamo po instalacii nebudes sachovat, ptz v BCD su tusim cisla oddielov.

Pouzivam Grub, spoustet bootsektory umi, s tim neni problem (a oznaceni partisny za aktivni mu je jedno, takze klidne at si to maji sedmy pro sebe). Legacy mod tam bude tak jak tak, v tom taky problem nevidim.

To BCD a instalator me moc netesi, ale asi bude nejsnadnejsi tomu teda dat posledni (4.) primarni partisnu a dat ji od konce disku.

Nainstalit na primarnu je asi najlepsi napad nech instalator nesere bootmgr subory do inych partisien.
Instalator Win ti asi prepise MBR takze ak tam mas grub tak ho budes muset obnovit (odzalohuj si predtym MBR)
Pred instalaciou Win aj odpoj vsetky dalsie disky ak tam nejake su, instalator Win je dementny, prepisuje odusu MBR aj na inych diskoch a nikoho sa nepyta ci moze.
Potom pripadne mozes experimentalne hodit obsah tej primarnej partisny do nejakej extended partisny, zrusit tu primarnu, a skusit ci nabehne extended, ak ne tak smola budes muset editovat BCD (ten bude asi ukazovat na tu povodnu) t.j. spustit z instalacky opravnu konzolu a prikazom bcdedit si pozret co tam je a pripadne to zmenit, toto neviem zhlavy ja partisnu s Win nikdy nemenim uz z principu ptz MS nevie programovat tak sa na to po instalacii proste nesaha :D

Jo, s tim, ze mi Windows blbe prepisou MBR pocitam, to delaly vzdycky.

Dalsi disky na tom NB nebudou, takze pohoda

Na prehazovani se vykaslu, necham je na te primarni, kdyz to nejde jednoduse, tak nema cenu se tim zabyvat.

---

O kvalite kodu od MS iluze nemam, na to jsem ho videl prilis moc. Pamatuju, jak jsem v DOSu narazel na veci "Kvuli zpetne kompatibilite" zatazene z QDOSu (Quick and Dirty OS - koupeny a jen prejmenovany), ktery je podedil od CP/M (kdyz ho autor zjednodusoval, aby slo i na tak slabych pocitacich jako PC) a na naprosto stejne problemy jsem pak narazel v mnoha verzich Windows (dokud jsem to neprestal sledovat). Ostatne dodnes dodrzuji zvyk oznacovat pevny disk jako C: (protoze prece kdyz uz ma pocitac pevny disk, tak ma i dve disketove mechaniky A: a B:) A takove chutovky jako ze, kdyz se zeptas na seznam prvnich 5 tiskaren a das tomu pole dlouhe 5, tak ti tam vyplni prvnich az 5 tiskaren, kdyz se zeptas na 4 a das pole dlouhe 4, tak vyplni az 4, kdyz se zeptas na 3 a das pole dlouhe 3, tak vyplni az tri a kdyz se zeptas na 2 a das pole dlouhe 2, tak program spadne kvuli neopravnenemu pristupu do pameti (to same s 1 - kdyz te zajima jen default) - tak toho jsem si uzil taky vic nez dost. A nic s tim clovek nenadela, opravit si to nesmi a zdrojaky dostupne nejsou.

tak jsem to samozrejme myslel a tak to taky bezne delam

(kdyz jsem liny tak staci treba "gzip -c /dev/sda5 >zaloha.ing.gz" a "gunzip -c zaloha.img.gz >/dev/sda8" k zazalohovani stavu jednoho systemu a jeho pozdejsimu rozbaleni na jinou partisnu - kdyz liny nejsem, tak treba jeste zaplneni volneho mista nulama, pro lepsi kompresi, ci jine vychytavky)

Pro OS Win 7 bez zbytečných balastních instalací na part. C: doporučuji 50 GB velikost. Vyhneš se tím do budoucna nutnosti změny velikosti diskového oddílu. Začínal jsem na cca polovině a už jsem X-krát přidával po 10 GB. Ušetři se toho.

Resp je mozne ze pre W7 som mal 30GB oddiel, teraz uz ten netbook nemam takze neviem uz zhlavy, preistotu nech tam da 30GB, Win7 bol co sa tyka zravosti asi najhorsi. W8 je v tomto mierne lepsi, ma aj v cisteni disku moznost vycistit updaty (softwaredistribution\downloads)

nekolik duvodu:
- povazuju za rozumne mit zvlast system a zvlast data
- kdyz zkousim ruzne optimalizace, tak virtualizovane prostredi neni optimalni pro to, vymacknout z toho pocitace co nejvic (vykonu, grafiky, ...)
- pro ruzne ucely jsou vhodna ruzna nastaveni (napriklad ted mi jedna hra jede mnohem lip s vypnutou akceleraci grafiky a dalsimi vymozenostmi - nejenze jede rychleji, ale je i lepsi obraz - zjevni si nejak nesedne s ovladaci. Zatimco jina hra se bez akcelerace ani nerozebehne. Takze nejjednodussi je mit kazdou na zvlastnim oddilu a nabootovat si podle toho, co chci zrovna hrat. Nemluve o tom, ze kdyz jsem to takhle vyladil, tak nemam zajem do toho nadale sahat, zatimco na vyvojovem systemu updatuju zakladni knihovny klidne obden, pokud se mi to hodi. A na obzoru je dalsi zajimava hra, co ale asi bude potrebovat mnohem novejsi verze knihoven, nez ty dve drive zminene. A ano, ma pro me smysl drzet hry dele, nez par verzi grafickych knihoven - casto hraju hry stare i 20 a vice let)

- pokud bude pracovat na PC vic uzivatelu naraz, tak samozrejme ma smysl mit tuto zalezitost na jednom oddilu, pokud se u toho PC ovsem stridaji, tak je pohodlnejsi kdyz ma kazdy svuj system nastaveny zcela podle sebe a nepletou se mu tam jine veci - cili nejen svuj preferovany prohlizec jako default, ale i sveho preferovaneho spravce oken (=graficke rozhrani) a u trochu porocilejsich i svou preferovanou distribuci - coze je ovsem stejne jedno, tento NB, ktery tu diskutuju, bude urcen vyhradne pro jednoho uzivatele (a vic ruznych OS).

- and last, but not least - nejsem si moc jisty, jak bezproblemove a rychle by chodily sedmicky ve virtualizovanem prostredi a kvuli par dokumentum rocne s tim nechci nijak zvlast experimentovat a plytvat cas. Zvlast na pocitaci, ktery nebude muj. Zvlast, kdyz Windows uz davno nerozumim a rozumet nemusim ani nechci.

Na tech Windows zadne hry nebudou (teda asi tam bude soliter a nikdo ho nebude spoustet, pokud ho nevyhodim hned pri instalaci)

Ty Windows tam budou skutecne jen kvuli pripadnym par dokumentum, ktere by delaly problemy v OpenOffice (LibreOffice ...). Vzhledem k tomu, ze uzivatelka pouziva ciste linuxovy NB uz leta, tak ji verim, ze ma prehled o tom, co potrebuje a ze kdyz tvrdi, ze Windows jen jako nouzovku pro dokumenty, pokud to nepujde nijak jinak, tak vi, co mluvi.

O deleni disku jsem mluvil obecne, hry mam v linuxu, jak pisu vys, maji tolik kolik potrebujou, cili jedna ma (i se systemem, grafikou, prohlizecem a vsim vsudy okolo a par zbytecnostma navrch) 6GB, druha taky, kolik bude potrebovat treti se uvidi, ostatni nemaji s nastavenim problemy, tak jsou normalne na "beznem" systemu spolu s daty.