
Kolik mista pro "sedmicky a nejake ty officy"?
Mohl by mi nekdo poradit s rozdelenim disku? (Jak se to dela vim, nevim kolik nechat pro windows)
Potrebuju nainstalovat notebook (ne pro sebe) a nechat na disku misto pro pripadnou instalaci "sedmicek a nejakych tech officu" nekdy v budoucnu, s tim, ze neni zcela jiste, zda k ni dojde a pokud ano, tak se budou pouzivat vyhradne na kancelarskou praci, nikoli na hry. Samotne dokumenty nebudou nijak prehnane velke (rekneme 100 MB).
Ja windows uz leta nepouzivam, takze netusim, kolik mista je potreba pro ne nechat (cim min, tim lip, protoze to pujde na ukor normalniho pouziti a neni jiste, zda se tam vubec budou kdy pouzivat).
Taky nevim, zda maji porad problem s partisnama (sveho casu musely byt (aspon castecne) na primary partition, z extended nenastartovaly, aspon ne normalne)
Diky za vsechny rady
Proč dnes dělit disky? Já naopak disky dělit nedoporučuju, zvláště pokud na PC bude pracovat více uživatelů.
nekolik duvodu:
- povazuju za rozumne mit zvlast system a zvlast data
- kdyz zkousim ruzne optimalizace, tak virtualizovane prostredi neni optimalni pro to, vymacknout z toho pocitace co nejvic (vykonu, grafiky, ...)
- pro ruzne ucely jsou vhodna ruzna nastaveni (napriklad ted mi jedna hra jede mnohem lip s vypnutou akceleraci grafiky a dalsimi vymozenostmi - nejenze jede rychleji, ale je i lepsi obraz - zjevni si nejak nesedne s ovladaci. Zatimco jina hra se bez akcelerace ani nerozebehne. Takze nejjednodussi je mit kazdou na zvlastnim oddilu a nabootovat si podle toho, co chci zrovna hrat. Nemluve o tom, ze kdyz jsem to takhle vyladil, tak nemam zajem do toho nadale sahat, zatimco na vyvojovem systemu updatuju zakladni knihovny klidne obden, pokud se mi to hodi. A na obzoru je dalsi zajimava hra, co ale asi bude potrebovat mnohem novejsi verze knihoven, nez ty dve drive zminene. A ano, ma pro me smysl drzet hry dele, nez par verzi grafickych knihoven - casto hraju hry stare i 20 a vice let)
- pokud bude pracovat na PC vic uzivatelu naraz, tak samozrejme ma smysl mit tuto zalezitost na jednom oddilu, pokud se u toho PC ovsem stridaji, tak je pohodlnejsi kdyz ma kazdy svuj system nastaveny zcela podle sebe a nepletou se mu tam jine veci - cili nejen svuj preferovany prohlizec jako default, ale i sveho preferovaneho spravce oken (=graficke rozhrani) a u trochu porocilejsich i svou preferovanou distribuci - coze je ovsem stejne jedno, tento NB, ktery tu diskutuju, bude urcen vyhradne pro jednoho uzivatele (a vic ruznych OS).
- and last, but not least - nejsem si moc jisty, jak bezproblemove a rychle by chodily sedmicky ve virtualizovanem prostredi a kvuli par dokumentum rocne s tim nechci nijak zvlast experimentovat a plytvat cas. Zvlast na pocitaci, ktery nebude muj. Zvlast, kdyz Windows uz davno nerozumim a rozumet nemusim ani nechci.
Ked tam chces instalovat aj hry tak radsej urob ten oddiel vacsi, ptz hra zabere kludne aj GB, nejake nove hry aj 100GB (ja uz nic nehram tak ma to netrha :)
Na tech Windows zadne hry nebudou (teda asi tam bude soliter a nikdo ho nebude spoustet, pokud ho nevyhodim hned pri instalaci)
Ty Windows tam budou skutecne jen kvuli pripadnym par dokumentum, ktere by delaly problemy v OpenOffice (LibreOffice ...). Vzhledem k tomu, ze uzivatelka pouziva ciste linuxovy NB uz leta, tak ji verim, ze ma prehled o tom, co potrebuje a ze kdyz tvrdi, ze Windows jen jako nouzovku pro dokumenty, pokud to nepujde nijak jinak, tak vi, co mluvi.
O deleni disku jsem mluvil obecne, hry mam v linuxu, jak pisu vys, maji tolik kolik potrebujou, cili jedna ma (i se systemem, grafikou, prohlizecem a vsim vsudy okolo a par zbytecnostma navrch) 6GB, druha taky, kolik bude potrebovat treti se uvidi, ostatni nemaji s nastavenim problemy, tak jsou normalne na "beznem" systemu spolu s daty.