Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno linux vs windows - viry

ahoj,

v zadnem pripade nechci spoustet nejakou vasnivou diskusi ktery OS je lepsi, chci se zeptat na jednu konkretni vec. na viry na techto dvou OS. zajima me nasledujici: rika se, ze na linuxu nejsou viry hlavne proto, ze to neni tak rozsireny OS, aby stalo za to je psat. moje otazka zni: ne ze by asi vir na linux nesel napsal, ale nema na to nahodou taky (podstatny) vliv to, ze u linuxu jsou verejne zname zdrojove kody a tak v nich nalezt chybu bude tezsi, nez ve windows, kde se na chybu verejne prijde az s velkym casovym zpozdenim?

pointa dotazu je, zda je linux opravdu o poznani bezpecnejsi, jak rikaji zastanci. ti to prece rikaji taky na zaklade nejakeho presvedceni, kteremu veri.

Předmět Autor Datum
antivirus
skrob 21.07.2015 08:00
skrob
vetsina serveru jede na linuxu, nikoli na windows, servery jsou online 24 hodin denne, 7 dni v tydnu…
gilhad 21.07.2015 08:53
gilhad
ti to prece rikaji taky na zaklade nejakeho presvedceni, kteremu veri. úplně špatně. existence a ro…
lední brtník 21.07.2015 08:57
lední brtník
Pěkně řečeno :-)
icepower32 21.07.2015 10:52
icepower32
Principialne je bezpecnejsi ptz user je skutocne user, nema prava root. Ked ale si user nutne potreb…
MM.. 21.07.2015 10:30
MM..
Dnešní viry spíše využívají lidskou blbost, než chybu v programech nebo systému. Virus má v Linuxu v… poslední
Rce 21.07.2015 23:00
Rce

vetsina serveru jede na linuxu, nikoli na windows, servery jsou online 24 hodin denne, 7 dni v tydnu, maji mnohem lepsi pripojeni nez nejake kancelarsky/domaci pocitace a jde prez ne mnohem vic dat. Logicky by se zdaly mnohem zajimavejsim cilem, nicmene tak nejak se skoro vsechny viry soustredi na Windows ... asi to fakt ma nejaky duvod :)

Jinak Linux pouzivam uz dvoumistny pocet let jako vyhradni OS jak v praci, tak doma, zatim jsem virem napaden nebyl.

Linux byl od zacatku koncipovany jako multiuzivatelsky system, zapojeny do site, s dukladnym oddelenim uzivatelu od sebe a od HW. Grafika k nemu byla dobastlena az mnohem pozdeji.
Windows zacinaly jako graficka nadstavba DOSu, kdo spustil program byl plnym panem pocitace. Sit, vice uzivatelu a bezpecnost k nim byly dobastleny az mnohem pozdeji.

BFU si nainstaluje Windows, po prvnich zkusenostech zacne pracovat pod adminem, jakmile potrebuje nejaky program, upirati ho buhvi odkud a spusti s plnymi pravy, protoze to tak delaji vsichni BFU okolo a je to pro nej nejpohodlnejsi (porad si to nese tu filozofii ssebou).

BFU si nainstaluje linux, pracuje pod uzivatelem, jakmile potrebuje nejaky program, tak ho na par kliknuti nainstaluje z overeneho repozitare a spusti s omezenymi pravy, protoze to je tak pro nej nejjednodussi a system klade jinemu postupu tuhy odpor (lepe receno - delat to jinak znamena se muset toho spoustu naucit) a vsichni okolo mu ten postup doporucuji. (porad si to nese tu filozofii ssebou).

Programy pro Windows jsou vyvyjeny firmami za ucelem zisku, snaha je tam narvat co nejvic barvicek, at to co nejvic lidi koupi, bezpecnost jsou vyhozene penize na vyvoj neceho, co neprodava, naopak se hodi si stahnout od uzivatelu co nejvic dat o jejich chovani a ty kapitalizovat - pod prsty ti nikdo cizi moc nevidi. Tymy vytvari (a plati, tudiz diktuje pozadavky) vedeni firmy pod jednou strechou podle pozadavku marketingu.

Pro linux se pouziva open source, pod prsty ti kouka kdo chce. Typicky zacinaji jako projekt par nadsencu, na ktery se nabali komunita vyvojaru z celeho sveta a ridi to (tudiz nastavuji kriteria) programatori. Vzhledem k otevrenosti to muze kdokoli forknout, takze prijmy jsou za podporu od spokojenych uzivatelu kteri plati primo vyvojovym tymum. Vzhledem k tomu, ze tech tymu je vic a vsechny maji pristup ke kodu, je jejich zajmem, aby ostatni tymy jim nekazily reputaci a dobry kod - a da se to celkem snadno prosadit. Neco, co by "posilalo data domu" nedava smysl, protoze jednak neni jednotne "domu", druhak by to vsichni hned videli a zkrouhli. (Spousta vyvojaru to dela zdarma pro svuj vlastni dobry pocit, nebo proto, ze je plati firma, ktera to pouziva a potrebuje to funkcni - cili opravy chyb maji velkou prioritu, pozlatko zdrzuje od prace a stoji zbytecne prostredky - zaroven udrzovat lokalne opravu chyby stoji dost prostredku, pokud se ji podari dostat do projektu, tak se vyznamne usetri - proto i ti firmou placeni posilaji opravy do upsreamu a nesysli je pro vlastni firmu)

Zbytek si snadno dopoctes na prstech.

(A jen tak bokem - castokrat jsem narazil na nejaky problem, tak jsem ho reportoval a autori opravu zanesli do oficialniho kodu v radu dni, mnohdy mi s lokalizaci chyby pomohl prave zdrojak, nektere chyby jsem si opravil sam a reportoval je s tou chybou a moje oprava byla prijata, casto i vylepsena. Jednu dobu jsem udrzoval jednu upravu v rozsirenem mailovem klientu sam, protoze oficialni tym mel jinou predstavu - ale dost lidi si moje patche stahovalo a pouzivalo, po par letech se ale problem stal bezpredmetnym, ja od toho odesel, jestli to nekdo udrzuje dal netusim, ale je na to porad mozne navazat - zkus si sam, v jednom udelat tohle treba s outlookem - nejde, nemas prostredky, NESMIS a komunitu neudrzis )

ti to prece rikaji taky na zaklade nejakeho presvedceni, kteremu veri.

úplně špatně. existence a rozšíření virů není záležitostí přesvědčení.

když to vezmem doslovně: narazit dnes na klasický vir je velká vzácnost. možná 90% dnešních nákaz je spyware a adware, kterých se antiviroví výrobci jednak bojí, jednak zaspali dobu a prakticky je neumí detekovat.

domácí administrátoři windows nemají v 95% případů žádné znalosti o systému, který jim přitom dovolí úplně všecho - což je sice naprosto zrůdné, ale ve windows je to tak od počátku zavedeno. dodatečným omezením typu uac se z více důvodů příliš nedaří.
win jsou desítky let vyvíjeny tak, aby je mohl obsluhoval i úplný primitiv, protože je to zákazník a je to jeho nezadatelné právo.
výchozí prostředí windows je nastaveno ať dává co nejméně informací, aby jednodušší uživatele neodrazovalo.

civilizace trvale hloupne, ulehčuje si život nástroji, které ji vůbec nenutí přemýšlet. pro tyto hlupáky jsou windows ideální.
98% středoškoláků neumí sejmout screen aktivního okna.
když už máš zaspywarovaný pc, duševně mdlý jedinec tady radí, ať spyware v pc schováš za adblock.
domácí "správci" windows považují za vrchol znalostí umístit vir do truhly. ne vůbec se nezavirovat, ne vědět jak k tomu došlo a čím tomu předejít - jejich iq stačí jen na přesouvání do truhly.

něčemu tak blbému nemůže žádný systém konkurovat (no dobrá, vtipy na android si nechám na příště).

p.s.: je mi úplně jedno, kde je víc virů. práce s windows mě živí a je mi fuk, jak je na tom tučňák.

Principialne je bezpecnejsi ptz user je skutocne user, nema prava root. Ked ale si user nutne potrebuje instalovat kdejake zavirene hovadiny a je ochotny elevovat pri tom prava, tak si taky user nainstali vir kamkolvek. A OS bude mat nainstaleny tak ze root je bez hesla (alebo tam to heslo dement zada, potom jak spusti sudo vir :)

Dnešní viry spíše využívají lidskou blbost, než chybu v programech nebo systému. Virus má v Linuxu velmi těžký život, protože nemůže pod prostým uživatelem se dostat k systémovým souborům a modifikovat je bez vědomí uživatele.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru