Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Šmírování uživatele off-line Windows, Android...

Na Lupa.cz jsem našel článek o Windows. Zajímá mě, všeobecně, nemusí jít jen o Windows, to sbíraní a odesílání dat z web kamery a to dokonce i off-line.

Znamená to například, že i když nebudu připojený zrovna na interetu, budu si nahrávat přes web kameru nějakou soukromou oslavu apod., že se to někde ukládá a po připojení se to bez mého vědomí někam odesílá?

Já to třeba natočím a následně vyjmu a uložím pouze na externí hdd. Takže pro mě to v přístroji už není.

A znamená to třeba, že i když já web kameru nebudu používat, někdo mě přes ní bude sledovat a vše někam odesílat? A teď nemyslím vir, to je jasné, ale oficiální společnosti Google a Microsoft.

Momentálně mám W8 a Android 4.2.2

ZDE názor z diskuze pod článkem, kvůli kterému se ptám.

Dle analýz odesílá Windows vaše data na svoje servery a servery třetích osob i v případě, že zaškrtnete, že nechceme nic odesílat. A že těch serverů je. Posílá i snímky z vaší web kamery i zvukové záznamy. Sice lze změnit záznam v hosts a trochu tomu zabránit, ale to lze rychle změnit. Dokonce sbírá data i když nejste připojeni k netu. Prostě máte doma terminál a u MS a jeho bližní u sebe Vaše data.

Opět je zde nutné připomenout mobily a tablety, kde mikrofon i kamera jsou a budou zásadním bezpečnostním rizikem.

Kameru už roky bývá dobré opatřit přelepkou, pokud ji zrovna nepoužíváte (typickým prostředníkem útoku na nic netušící uživatele je Flash) a s mikrofonem to bude složité.

Předmět Autor Datum
Android je zatiaľ "v pohode", tam by som sa neobával nejakého zbierania a odosielania dát, pokiaľ si…
pme 22.08.2015 13:35
pme
No já myslím, že Android je ještě horší... Zásadním „rizikem“ pro soukromí může být Cortana. Nikdo…
David007 22.08.2015 14:05
David007
5 riadkov textu a asi 4x slovo Cortana... Čitaš to po sebe, alebo len plácaš nezmysly? Cortana v Čes…
pme 22.08.2015 14:20
pme
Android - ha . ha. Chce to aspoň nahrát (stejně kvůli rootu) lepší ROM, a tu odzkoušet. A i přesto b…
Pan Töfl 23.08.2015 10:43
Pan Töfl
Na linuxu a tedy i na Androidu je aplikacni firewall resen pres iptables. To je uz soucasti Androidu… poslední
RedMaX 23.08.2015 12:07
RedMaX
Neboj se toho, jsou to kecy :D btw pro mě za mě, ať si odesílaj co chtěj, třeba kolikrát denně chod…
virten 22.08.2015 13:49
virten
Někomu to je fuk, někomu zase ne, každý člověk je jiný...
David007 22.08.2015 14:06
David007
Ne offline te nikdo sledovat opravdu nemuze. :-) Kdyz nejsi pripojen k internetu, tak to proste nika…
RedMaX 22.08.2015 15:48
RedMaX
Díky, já nehraju žádné hry, takže jak bych mohl znemožnit to odesílání dat? Mám Windows 8 a ten by m…
David007 22.08.2015 16:24
David007
Odkiaľ to cituješ? O akom OS je reč? :i: To neplatí všeobecne... :!:
pme 22.08.2015 16:26
pme
Článek je o Windows 10. Ale ten odstavec, který jsem sem dal, je příspěvek z diskuze pod článkem. J…
David007 22.08.2015 16:36
David007
Co se tyka Windows, tak bych doporucil firewall od nekoho jineho nez od Microsoftu, ja pouzivam Como…
RedMaX 22.08.2015 17:39
RedMaX
Takže na mě asi dost složité, abych to zvládnul, hmm:.(
David007 23.08.2015 08:51
David007
predpokladal bych, ze se jedna jen o technicke informace, ktere se hodi k vylepsovani systemu, nikol…
IQ37 22.08.2015 18:27
IQ37
Zrovna o tom pisu v diskuzi pod zpravickou. Nejsem klidny, ale data vymenou za nejakou slevu o tobe…
RedMaX 22.08.2015 20:04
RedMaX
Ano, len robte bububu to je dneska take popularne. A pritom ani jeden z vas netusi (alebo vedome ig…
shiro 23.08.2015 09:34
shiro

Android je zatiaľ "v pohode", tam by som sa neobával nejakého zbierania a odosielania dát, pokiaľ si vedome alebo aj nevedome nenainštaluješ nejakú špehovaciu aplikáciu...
WINDOWS 10 - je hrozba a riziko - nepoužívať!

No já myslím, že Android je ještě horší...

Zásadním „rizikem“ pro soukromí může být Cortana. Nikdo vás nenutí ji používat (v Česku ji dokonce ani používat stále nemůžeme) a je to stejná služba jako Siri od Applu nebo Google Now (asistence) od Googlu. Aby vám „inteligentní“ počítačový asistent mohl dobře radit, musí o vás postupně zjistit řadu věcí. V mobilu nás to ani tolik nepřekvapuje, v počítači zjevně ano. Cortana pochopitelně bude potřebovat přístup k vašemu e-mailu, kontaktům, kalendáři, SMS, komu jste volali a kdo volal vám.
Což není zdaleka všechno, Cortana ještě bude bedlivě sledovat, co posloucháte, jak máte nastavený budík, co nakupujete, na jaké filmy se díváte, co děláte v prohlížeči. Stejně jako pomocníci od Applu či Googlu navíc bude Cortana poslouchat a analyzovat, co říkáte, a bude to dělat vlastně nepřetržitě

5 riadkov textu a asi 4x slovo Cortana... Čitaš to po sebe, alebo len plácaš nezmysly?
Cortana v Česku nefunguje, Siri od Applu používa len debil, a na Android Ťa nikto nenúti používať nejakú píčovinu od Googlu...
Na rozdiel od Windows 10, kde si len myslíš, že si niečo zakázal, alebo že nepoužívaš...

Na linuxu a tedy i na Androidu je aplikacni firewall resen pres iptables. To je uz soucasti Androidu, takze zadny dalsi firewall nepotrebujes. Dobre je ale mit nejaky frontend, kde si jednoduse naklikas pravidla, ktera pak frontend do iptables zapise. Takovym velmi prehlednym frontendem je napriklad DroidWall, ktery uz jsem tu odkazoval a mohu ho doporucit. Dalsi moznosti, jak zakazat aplikacim pristup na net je pres opravneni, proste urcenym aplikacim seberes opravneni lezt na internet, to umi Xprivacy a k tomu potrebujes Xposed framework, jak uz jsem tu take psal.

Neboj se toho, jsou to kecy :D

btw pro mě za mě, ať si odesílaj co chtěj, třeba kolikrát denně chodím na WC, je mi to jedno, potom ať si u toho třeba mastěj bimbase, nebo ať nás natočej s přítelkyní v posteli, je mi to fuk. Je naivní tvrdit, že předchozí OS nás nesledovali, dokonce na celym internetu seš sledovanej, na FB seš sledovanej atd atd., takže je mi to jedno a nebudu paranoidní.

Ne offline te nikdo sledovat opravdu nemuze. :-) Kdyz nejsi pripojen k internetu, tak to proste nikam nic neodesle, opravdu hloupost.

Ano, web-kameru si aplikace mohou spustit sami, takze te to muze natacet i bez tveho vedomi, ale odeslat se to da jen po pripojeni na internet. Co se tyka samotnych Windows nebo Androidu, odesilanych dat bych se nebal, predpokladal bych, ze se jedna jen o technicke informace, ktere se hodi k vylepsovani systemu, nikoliv o tve osobni data - fotky apod. Co se tyka aplikaci, tak tam je dobre mit nainstalovany firewall, jak na Windows tak na Androidu a aplikacim znemoznit odesilani dat, castecne se da znemoznit odesilani dat i operacnimu systemu, ma to samozrejme hacek, protoze u nekterych aplikaci chces aby prijimali a odesilali data (treba online hry) a uz samozrejme nevidis, jestli to odesila i neco jineho nez ta herni data, ale to je uz na tobe, zda takovou aplikaci chces pouzivat nebo ne. Problem na Androidu je navic ten, ze k instalaci a pouzivani firewallu potrebujes administratorske opravneni (tzv. root) a ten vetsinou neni standardni soucasti a musis si ho "dondat" do Androidu sam.

Díky, já nehraju žádné hry, takže jak bych mohl znemožnit to odesílání dat? Mám Windows 8 a ten by měl mít Firewall, tam by v něm se to mělo dát nějak nastavit?

A pro Android se dá ten root někde stáhnout?

Ono nejde o vylepšování systému, ale prodej kvůli reklamě.

,,Dle analýz odesílá Windows vaše data na svoje servery a servery třetích osob. A že těch serverů je. Posílá i snímky z vaší web kamery i zvukové záznamy."

Co se tyka Windows, tak bych doporucil firewall od nekoho jineho nez od Microsoftu, ja pouzivam Comodo Internet Security - antivir + firewall, ale Comodo dela i jen firewall. Kazdopadne ale je tam ono nastaveni a nastavit si firewall neni uplne jednoduche a presahuje moznosti rady zde na poradne, hlavne se nesmi klikat na vsechno co vyskoci OK, ale nejprve si musi zanalyzovat (zjistit) zda danym procesum chces pristup na net povolit, napriklad kvuli aktualizaci. Takze si rozmysli, zda to opravdu chces do PC instalovat.

Dobre je taky k zakladni ochrane mit pred domacim pocitacem vlastni router, za prve tam mas i firewall a za druhe NAT te castecne taky chrani, zase ale dobre nastaveny router neni trivialni zalezitost a mel by to nastavit odbornik.

U Androidu je root odlisny pro kazde zarizeni, navody pro jednotlive telefony se daji najit pres google nebo i na androidforu, je treba postupovat presne dle navodu, jinak hrozi zniceni smartphonu. Je take nutno dodat, ze napriklad u Samsungu je root porusenim ochrany KNOX a tedy i ztraty zaruky. Posleze aplikace na dokonale zabezpeceni jsou DroidWall a Xprivacy, ktere vyzaduje Xposed framework, ktery zase nepodporuje kazdy smartphone (jedna se o zasah do systemu), je treba si to zjistit.

predpokladal bych, ze se jedna jen o technicke informace, ktere se hodi k vylepsovani systemu, nikoliv o tve osobni data - fotky apod.

Takže se vtírá otázka: Co vlastně dělají agentury jako je slavná NSA a jim podobné? Sbírají jenom tvoje "technické" informace? Takové informace samozřejmě nikoho nezajímají. Zajímavější to je v případech, kdy Microsoftu nařídí soud (např.), aby těmhle "službám" poskytoval informace podle jejich vlastních, vyžádaných parametrů. Doslova mě děsí představa, jak tohle funguje s našimi zkorumpovanými soudy a soudci...

A tohle neplatí jenom u Microsoftu. "Hrozba terorizmu" je univerzální zaříkávadlo, které umožňuje v podstatě cokoliv. Třeba exisatenci věznice na Guantanamu (a dneska už i desítky jiných po celém světě). Já bych tak klidný nebyl.

Zrovna o tom pisu v diskuzi pod zpravickou. Nejsem klidny, ale data vymenou za nejakou slevu o tobe sbira kde kdo. Jsem urcite rad, ze se na to verejne upozornuje, ale na druhou stranu stat o tobe sbira podstatne informace i povinne a nemuzes proti tomu vubec nic, takze nejake Windows jsou smesne, nehlede na to, ze ja pisu z Ubuntu linuxu, takze jsem za vodou. :-)

Ano, len robte bububu to je dneska take popularne.

A pritom ani jeden z vas netusi (alebo vedome ignoruje) fakt, ze vas MS kludne mohol sledovat uz v dobe windows XP, akurat to nebolo tak okate.
Kto chce, uz vie za tie roky aj vase cislo spodarov, cize nejake smirovanie cez webku mu nic nove aj tak nepovie.

Na android, iOS, ci WP by som sa tiez nespoliehal, tam je to este problematickejsie zistit, nakolko sa jedna o mobilne systemy, nieje na to tolko toolov ako na windows PC a podobne. Ani neviete co je o vas odosielane. Ani netusite co vsetko o vas moze vediet google.

Uz to tu bolo, svojho casu strasny problem, ze co pri Windows XP odosiela do MS pri zistovani novych updatov.

Nic s tym nespravite, uz je neskoro. Ako som pisal, kto chce, uz XY rokov o vas kadeco vie.

Natacat daco webkamerou, ked vsetci vieme aku kvalitu tie kamery produkuju? Smirovat offline? Tymito dristami to neznaly tazatel uz iba zaklincoval :D

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru