
Existuje nějaký live Linux v češtině?
Existuje nějaký live Linux v češtině? Podle rady na http://pc.poradna.net/q/view/1549987-rozsireni-ram -a-vymena-hdd-u-asus-s101 jsem zkoušel Lubuntu, ale ten je jenom anglicky, byť v některých návodech jsem viděl, že na 1. místě je výběr jazyka, ale zase další píše, že u live verze to neplatí.
Slax je naprostá pecka, doporučuju to dát do ramky, je to jak letadlo.
SlaxGuide.htm
Slax je opravdu rychlík, ale setkal jsem se s tím, že v systému není žádný repositář s programy a na jeho místě je napsáno něco v stylu, že daná funkce se připravuje, ale pochopil jsem, že příprava repositáře je momentálně u ledu. Nějaké moduly jsou na modules.php, ale žádná velká hitparáda to není, omezený výběr a to co tam je, je v neaktuální verzi, např. Libre Office. Existuje nějaké jiné a lepší úložiště programů pro Slax nebo jednoduchý způsob konverze rpm a deb balíčků?
Nasledovnik slaxu je porteus (resp. v nejakom case vznikol zo slaxu, a odvtedy sa vyvija oddelene, ak sa vobec slax este vyvija tak sa to da takto definovat :)
Díky, ale podle https://forum.porteus.org/viewtopic.php?t=2571&p=3 8072 to s moduly a češtinou také nevypadá na velkou slávu. Má s tím někdo vlastní zkušenost?
Neviem jake moduly tam potrebujes, ja som to pouzival kedysi ako zalozny OS, je tam uz v tom nejaky firefox a zbytok neviem office nepotrebujem, cestinu som do toho ale nestrkal. Pisem len ze porteus bude pravdepodobne novsi jak slax.
Komplet výbavu jak na XP - prohlížeče, emailové klienty, kancelářské systémy, grafické editory, videopřehrávače atd., t.j. všechno, co co může běžný uživatel při práci na PC potřebovat.
Tak to radsej skusaj nejake Lubuntu alebo Xubuntu
LXDE je prý nemoderní, zastarale vypadající, jako W 3.x a vůbec eané desktopové prostředí. Že i tohle je na jednojádrovou atomovou zoufalost více než dost, to mu nedojde. SLAX je sice hezká Live distribuce, ale notně omezená a nejen osobou letitého jediného vývojáře. Arch nezvládne, ale pokud mermomocí chce KDE4, pak OpenSuSE 13.2 se řádnou instalací na tu jeho SD kartu, což už jsem mu navrhoval výše a on nepochopil. Pochopitelně to HW nezvládne webový prohlížeč a některá videa typu Samsungův život v oceánu, ale to je jedno.
Kde bylo to doporučení na instalaci OpenSuSE na SD kartu? Nějak ho tady nevidím.
Mimochodem, podle http://www.dsl.cz/clanky/2250-opensuse-11-4-system -s-3d-prostredim-ktere-ozivi-i-vas-slaby-netbook by to po určitém vyladění také mohlo slušně fungovat.
To jste asi jen "přehlédl", jak jsem několikrát naznačil. A cpát tam prastarou distribuci může napadnout jen jedince bez znalostí, či sice namyšleného, ale rozumu chabého.
Jo, žádný disk "C:\" a "D:\" NENÍ! Budu zcela upřímný, vy na to prostě nemáte a vaše známá arogance na tom nic nezmění.
Takže ještě jednou a pomalu i pro méně chápající:
"Kde bylo to doporučení na instalaci OpenSuSE na SD kartu? Nějak ho tady nevidím."
Několikrát jsem přešel celé vlákno, ale žádná předchozí zmínka o OpenSuSE tady není a rovněž o SD kartě jste předtím vůbec nemluvil.
Ohledně arogance by se určitě dalo polemizovat, kdo z nás je arogantní, viz. výše uvedený příspěvek. A pokud nevíte nebo nechcete vědět, proč se z historických důvodů používá označení disk C: (většinou systémový) a D: (většinou datový), tak raději do podobných vláken vůbec nepište a ušetříte si práci a ostatním čas.
Vsetky linuxy idu dat na SD kartu (moze to sice niekedy vyzadovat vyssie IQ admina a schopnost citat texty, ale ist to ide :). Linux neni dementny jak Windows.
To jsem pochopil hned na začátku, ale pořád nechápu, jaký vliv na rychlost práce v systému má nainstalovaná verze Linuxu v porovnání s live verzí. Možná snad v rychlosti bootování, ale na samotnou práci v systému by to nemělo mít vliv.
Kromě to, daný netbook má všechny disky v systému typu flash, takže samotné typ připojení by až takový vliv mít nemělo a mělo by to spíše záviset od rychlosti samotného disku: http://pctuning.tyden.cz/hardware/notebooky-pda/12 790-asus_eee_pc_s101-luxusni_netbook . Ovšem nevím, jak přesně je v daném netbooku funguje hlavní flash disk, čtečka karet a USB porty a jaký vliv to má na rychlost čtení/zápisu: http://pctuning.tyden.cz/hardware/notebooky-pda/12 790-asus_eee_pc_s101-luxusni_netbook?start=10.
V konkrétním příspěvku mi šlo spíše o to doporučení Open SuSE, které jsem nikde předtím v příspěvcích ms nenašel.
Ak to myslis z hladiska rychlosti pristupu tak ano to zavisi hlavne na mediu samotnom. Ne na tom ci to je flash, existuju flash co zapisuju 4MB/s a existuju flash co zvalnu zapis 500MB/s, ale na samotnom mediu (existuju SD karty so zapisom 10MB/s a existuju aj 5x rychlsjsie).
Rozhranie sa prejavuje rychlostou ak sa dostanes na limit (SATA ma 300 alebo 600MB/s, a klasicky SD kontroller ma max len 25MB/s, existuju ale aj rychlejsie mody ak to podporuje karta aj controller, az do 100MB/s)
Ono je to celkově s těmi disky na S101 divné - jsou tam nějaké mini PCI-E SATA , a to dokonce 2 - 4GB a 16GB, SD karta a USB porty, které se od sebe mohou liší rychlostí včetně obou vnitřních 4GB a 16GB:
http://forum.mujeee.cz/upgrade-ssd-disku-v-eee-t28 7-120.html
http://forum.mujeee.cz/upgrade-ssd-disku-v-eee-t28 7-130.html
http://forum.mujeee.cz/upgrade-ssd-disku-v-eee-t28 7-140.html
http://forum.mujeee.cz/upgrade-ssd-disku-v-eee-t28 7-160.html
watch
To by se jeden z toho picnul!
Ja viem co je v EEE, tie flash boli relativne pomale, ale asi su trochu rychlejsie jak SD karty. Ked ale pouzijes nejaku slusnu SD tak sa mozno aj dostanes na rychost toho interneho (nikdy som to nemeral, eee nemam)
SD kartu mám o rychlosti 6 a tak nějak předpokládám, že u S101 to z hlediska rychlosti bude vypadat takto:
1. Interní flash disk
2. SD karta
3. USB disk
Ale třeba mě někdo vyvede z omylu.
Rychlost 6 je malo, 50% dnesnych USB stickov vie kludne aj 10 alebo 20, su aj take co vedia 100.
P.S. je to rychlost zapisu. Citat to vie zvycajne rychlejsie.
A co SD karta? U starých Classů zas tak velký rozdíl mezi 6 a 10 nebyl, u nových UHS se v tom nějak neorientuji: http://www.czc.cz/sd-pametove-karty_3/produkty#q-c -0-f_2025059=d16.0. A bude mít výměna za rychlejší kartu výraznější vliv na rychlost samotné práce s OS a programy po nabootování, které asi s rychlejší kartou bude opravdu rychlejší.
Su aj rychlejsie sd karty, treba si pozerat benchmarky googlom (hladas k tomu slovo atto alebo slovo benchmark), nepozeraj sa na pomalovane cisla na tom, ale konkretne modely, ono to neni jedno (napr. aj citanie nahodnych 4kB blokov je dost pomale a zavisi dost silne od modelu. A neudava sa to ziadnym marketingovam cislom na obale ani ziadnymi debilnymi logami).
UHS je rychlost rozhrania, to nehovori nic o rychlosti samotnej flash. UHS musi ale vediet aj controller a aj ten linux to musi nastavit spravne, inac to pojde len na 25MB/s
Vseobecne to ale neni az tak podstatne, prejavi sa to najskor hlavne na rychlosti bootovania, a pri spustani programov apod. Cinnost "praca v OS" (je to nezmysel :) to moc neovplyvnuje, ak aplikacia nepracuje intenzivne s diskom tak je to plusminus jedno.
Nepochopil, nedivím se, takže ještě jednou a naposledy:
Doporučení, že máte linuxovou distribuci konečně nainstalovat na tu SD kartu, tu bylo vícekrát! [1.]; [2] (velmi skrytě); [3.]! Nainstalovaný systém bude pochopitelně rychlejší.
OpenSUSE bylo zmíněno jako alternativa, když se vám "zalíbilo" KDE4 ve SLAXu, ale najednou jste přišel na to, že instalace aplikací asi nebude snadná. Ještě jednou, proto jsem openSUSE vůbec zmínil i s doporučením instalace na nějaké médium.
A ten "luxusní" zázrak byl šrot i v době výroby! Proč? To jsem výše zdůvodnil.
Žádný disk "C:\" a "D:\" NENÍ! Hardware je soubor.
Linux v cestine je podobne ako akykolvek OS, ci sw v lokalnom jazyku blbost.
Tych cca 50 slovicok, co sa pouzivaju v kazdom sw naucis rychlo a HLAVNE akonahle narazis na nejaky problem tak CMLko ti ho pomoze vyriesit cez anglicku chybovyu hlasku a nie cez lokalizovanu.
Hovorim to z praxe, ovela lepsie sa riesia problemy na EN OS a sw ako na lokalizovanych, kde casto ani neviem kam mam ist, kedze tie preklady su obcas pritiahnute za vlasy strasne.
Myslím, že v současné době nutit uživatele používat angličtinu v OS a programech je vcelku zbytečné, když je možnost používat rodný jazyk, ovšem s kostrbatými překlady některých anglických výrazu souhlasím.
Ja prave naopak nevidim dovod na lokalizacie, pretoze "pc anglictina" je zhruba 50 slovicok a to zvladne aj dysneviemco.
A to som mozno tych 50 este prehnal. Bezne uzivatel aj tak pouziva akurat file, save, save as..., open, close, next...a pod. Mozno ich je len zo 20.
A linux je jeden z OS, ktore len tak sme od seba nefunguju, treba ich vyladit a prave tam sa zidu originalne chybove hlasky systemu v EN.
skoro bych i souhlasil. A user hlášky stejně nečte, vždycky mu to jen "něco" napíše (takže technicky vzato, mohlo by to být i svahilsky nebo čínsky)![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
Ok vo finale pomoze OS v EN halvne cloveku, co ho potom dava dokopy a riesi s nim nejaky problem.
Celou diskusi jsem nečetl, na to nemám nervy, takže se omlouvám, jestli to už někdo psal.
Pletete si grafické prostředí a distribuci. Základ, jádro systému je všude stejné nebo silně obdobné u všech distribucí. Že sen někde používá INIT nebo Systemd nemusí běžného uživatele trápit.
Grafická prostředí - tedy ten xicht klikacího prostředí, si - na rozdíl od Widlí - může každý zvolit, jaké se mu líbí a měl by prakticky jít nainstalovat ve všech distribucích. Známe prostředí Plasma, pro výkonnější počítače, ale IMHO hodně propracované s mnoha možnostmi. Používám Plasmu asi nejčastěji. Na slabší počítače doporučuji MATE případně s rozšířením o pouťové efekty Compiz a Emerald. Pro slabé počítače prostředí XFCE. Různé distribuce se obvykle liší jen sestavou aplikací v repozitářích, s příchodem Flatpak i budou všude i stejné možnosti aplikací - už tak hodně jest.
Když nemáš nervy na čtení,tak se alespoň podívej na datum.Je zbytečné to po 4 letech vytahovat a původní dotaz byl stejně jiný.