Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak nejlépe zazálohovat uživatelská data na PC?

Po dlouholetém bezproblémovém používání domácího i firemního PC bez zálohování (sypu si popel na hlavu), jsem se nakonec rozhodl chovat trochu odpovědněji a konečně začít zálohovat uživatelská dat. Problémem je, že pořádně nevím, co všechno a kde na PC je rozházeno, takže bych potřeboval poradit, co vlastně mám zálohovat, abych v případě potřeby to mohl rychle najít a obnovit.

Systémová data ani tak nepotřebuji, v případě potřeby si nainstaluji čistý systém nebo použiji systémovou Recovery, jde mi jenom o uživatelská data, ale chci tam mít i všechny uživatelské nastavení programů, poštu, historii chatů Skype, Viberu, Telegramu a pod.

Jak to provést co nejjednodušeji a kvalitně? Místo na externím disku a čas neřeším, teď mi jde o hrubou zálohu, později data vyfiltruji a budu je dělat systematičtěji a elegantněji.

Zatím jsem vyzkoušel RoboCopy a Zálohování na Windows XP, ale není to úplně ono, RoboCopy některé soubory vynechává a tápu v parametrech nastavení, Zálohování na Windows XP zase neumožňuje přístup do výsledného souboru jako disku, jenom má režim obnovení a taky mám trochu strach, co v případě poškození výsledného souboru, jestli budou vytáhnout jednotlivé soubory.

Chystám se vyzkoušet Cobian a Acronics, popřípadě další programy, ale napadlo mě, jestli by to nešlo vyřešit nabootováním nějakého online Linuxu a jednoduchého zkopírování disku na externí disk.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Klaním se denně s tváří obrácenou k východu (parafráze Š&G), že už moc let nepoužívám Widle. V Linux… nový
Rce 06.03.2016 01:02
Rce
Závidím! Konečně někdo, kdo hned pochopil, co vlastně potřebuji a napsal i řešení, byť na jiný syst… nový
jege 06.03.2016 02:00
jege
V podstate je ti odpoved od Rce uplne na hovno. To je spis narazka na Rce, protoze on tu obcas vede… nový
RedMaX 06.03.2016 02:17
RedMaX
Jinak pokud te to teda zajima (...) Blééé, to vím taky. BTW to jde také příkazem DD. na linuxu ma… nový
Rce 06.03.2016 02:30
Rce
LuckyBackup exituje i v portu pro Widle, viz index.html. Nevím jak ale na Windows bude fungovat. Tam… nový
Rce 06.03.2016 02:19
Rce
Reseni pro Tebe: 1) Ocster Backup (ideálně verze Pro) umi vse, co muzes potrebovat - dokonce i outl… nový
Al2 06.03.2016 12:57
Al2
Děkuji za tip. Zajímavé, že někdo pochopí dotaz hned a umí stručně i slušně doporučit vhodné řešení… nový
jege 06.03.2016 19:35
jege
Môžem teda označiť tvoju otázku ako vyriešenú? nový
los 06.03.2016 19:54
los
Myslím, že ano, padlo tady hodně zajímavých tipů, které dokáží daný problém vyřešit. poslední
jege 06.03.2016 20:56
jege

Klaním se denně s tváří obrácenou k východu (parafráze Š&G), že už moc let nepoužívám Widle. V Linuxu používám LuckyBackup, zazálohuje lautr vše, celý systém, aniž by to nějak vřeštělo, že něco nejde (automaticky to vynechá tmp, proc, dev, sockety a pdobné co netřeba zálohovat). Zkopíruje soubory co se změnily, smaže co zmizelo od poslední zálohy, zbytek nechá. Můžu si nastavovat co všechno chci zálohovat. Usera zálohuji tak týdně, ostatní systémové soubory při větších updatech. Spokojenost nejvyšší. Když je třeba ze zálohy něco vráti, prostě se to Dolphinem nakopíruje zpět, případně samozřejmě LuckyBackup dovede vrátit zpět vše či podle nastavení. Tečka finito. :-)

Závidím!

Konečně někdo, kdo hned pochopil, co vlastně potřebuji a napsal i řešení, byť na jiný systém. Bohužel, používám Pohodu, která na Linuxu nefunguje a podle informací na Internetu nefunguje ani přes Win. Rovněž používám i pár specifických programů pro aktualizaci spotřební elektroniky, které jsou rovněž jenom pod Windows, maximálně pro Mac.

V podstate je ti odpoved od Rce uplne na hovno. To je spis narazka na Rce, protoze on tu obcas vede proslovy o tom, jak na hovno se tu radi a pak sam da odpoved uplne k nicemu.

Takze mily Rce kazdemu bylo naprosto jasne, ze tazatel chtel pomoci s Windows, az na jednoho. :-)

Jinak pokud te to teda zajima, tak na linuxu to jde v podstate jeste jednoduseji pres klasiku prikazovy radek:

http://wiki.ubuntu.cz/z%C3%A1loha_a_obnova_syst%C3 %A9mu

Cela podstata je v tom, ze na linuxu ma uzivatel s administratorskym opravnenym pristup ke vsemu i za behu systemu a vse se zapisuje do klasickych konfiguraku, neni tu zadny registr, cimz se zalohy podstatne zjednodusuji.

Jinak pokud te to teda zajima (...)

Blééé, to vím taky. BTW to jde také příkazem DD.

na linuxu ma uzivatel s administratorskym opravnenym pristup (...)

Ó jistěže. Ovšem když si zálohuji svá data a své nastavení, adresář ~/., tak nepotřebuju rooot oprávnění a zazálohuje se mi prostě vše co jest třeba. I když je v Linuxu jen velmi málo míst, kde se nedá pod uživatelem číst, většinu míst přečteš (a tudíž bez pindů se zkopírují) i s user oprávněním v pohodě. Obvykle programy a systém zálohovat není nutno, vše se dá znovu nainstalovat, leč ze zálohy je to samozřejmě rychlejší. Ale když zdechne HD, je stejně lepší vše nainstalovat znovu. Nejdůležitější jsou data. Já míval data extra na samostatném oddíle, na C bydlely jen Wokna. I v Linuxu obvykle zálohuji jen home a ze systému většinou jen etc, páč tam mám vychytaná nastavení. Ostatní spíš kvůli dobrému pocitu "Že to mám".

Jestli je dobře, že někde je nebo není registr, to je na jinou diskusi a nebudu se pouštět do FW.

PS: A nemám proslovy jak se tu radí či ne, mám pouze silné projevy, když se tu místo rad nadává tazateli, to IMHO není profesionální a už vůbec ne slušné. Mně je možno nadávat dle libostí, já se neurážím. :-)

LuckyBackup exituje i v portu pro Widle, viz index.html. Nevím jak ale na Windows bude fungovat. Tam je problém se systémovými soubory. Když na nich Widle sedí (jsou spuštěné, čtou se/zapisují), tak prostě sám systém Windows do toho nedovolí nikomu šáhnout. A že za běhu Windows je toho načteného ó jé. Pro Window jsem Lucky nezkoušel.

PS: Pohoda v pohodě běhala pod Linux ve Wine, sám jsem jí několikrát tak rozchodil. Ovšem je to už déle, teď tomu může už být jinak :-/.

Reseni pro Tebe:

1) Ocster Backup (ideálně verze Pro) umi vse, co muzes potrebovat - dokonce i outlook maily inkrementalne! - kromě registrů pro jednotlivé programy separátně). Nabizeji 30 denni trial zdarma, vzdy na Velikonoce dávají obrovske slevy, poridis to doslova za hubicku i pro nekolik PC.

To co chces v uvodu udělat: v Ocster dej file 1:1 copy, bez šifrování a komprese. Ze všech PC si to sesypej na (nemusi byt) jedno uloziste. Nastav si v Ocster filtry, co chceš vse kopírovat/zalohovat...

2) Pak na ten sesypany bordel vrhni jwduplfiles s hledanim duplicit pres velikost souboru AND CRC.

Az se s tím (hlavne moznostmi Ocsteru) pořádně seznamis, nastav si to přesně, jak budes porebovat do budoucna.
Čistce duplicit na zdrojovych PC se nevyhnes, ale i tady Ti ten jwduplfiles pomůže, staci ho vrhnout na namapovane disky z tech PC, spuštěno z jednoho z nich ...

Děkuji za tip.

Zajímavé, že někdo pochopí dotaz hned a umí stručně i slušně doporučit vhodné řešení, další zase sáhodlouze diskutuje nad zadáním a snaží se mě přesvědčit, jak je nesmyslné a že teoreticky by daný problém neměl vůbec existovat. Teoreticky možná neměl, ale prakticky existuje a potřebuji jej vyřešit.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru