Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak nejlépe zazálohovat uživatelská data na PC?

Po dlouholetém bezproblémovém používání domácího i firemního PC bez zálohování (sypu si popel na hlavu), jsem se nakonec rozhodl chovat trochu odpovědněji a konečně začít zálohovat uživatelská dat. Problémem je, že pořádně nevím, co všechno a kde na PC je rozházeno, takže bych potřeboval poradit, co vlastně mám zálohovat, abych v případě potřeby to mohl rychle najít a obnovit.

Systémová data ani tak nepotřebuji, v případě potřeby si nainstaluji čistý systém nebo použiji systémovou Recovery, jde mi jenom o uživatelská data, ale chci tam mít i všechny uživatelské nastavení programů, poštu, historii chatů Skype, Viberu, Telegramu a pod.

Jak to provést co nejjednodušeji a kvalitně? Místo na externím disku a čas neřeším, teď mi jde o hrubou zálohu, později data vyfiltruji a budu je dělat systematičtěji a elegantněji.

Zatím jsem vyzkoušel RoboCopy a Zálohování na Windows XP, ale není to úplně ono, RoboCopy některé soubory vynechává a tápu v parametrech nastavení, Zálohování na Windows XP zase neumožňuje přístup do výsledného souboru jako disku, jenom má režim obnovení a taky mám trochu strach, co v případě poškození výsledného souboru, jestli budou vytáhnout jednotlivé soubory.

Chystám se vyzkoušet Cobian a Acronics, popřípadě další programy, ale napadlo mě, jestli by to nešlo vyřešit nabootováním nějakého online Linuxu a jednoduchého zkopírování disku na externí disk.

Já používám Clonezillu s tím, že obnova do původního stavu je otázkou pár minut. Vždy jednou za týden dělám kompletní zálohu. Dále zálohuji zvlášť nastavení Firefoxu, Thunderbirdu a video - foto. Jen jednou jedinkrát jsem to potřeboval a byl jsem rád, že tu zálohu mám.
Ruční přírůstkovou zálohu umí i Total Commander.

Zisti si kde aky program drzi svoje datove subory a nastavenia. S tymto ti nik neporadi, pretoze to nik nevie, jedine autor toho programu. Niektore programy to vedia zalohovat cez svoje nastavenia, daktore vobec. Moze to byt hocikde, ci v registroch, ci dakde na disku.

Obecne staci zalohovat c:\documents and settings alebo c:\users v zavislosti od OS, ktory pouzivas. Vacsinou je tam vsetko, ale ani tak sa neda zarucit, ze tam bude 100% vsetko. Vymyslel si si haluz, ktora nieje nijak standardizovana, takze to musis robit rucne, nic s tym neuobis. Kazdy program si nastavenia a roznu historiu uklada podla seba.

Buď ozálohuješ celý oddíl Windows, a pak budeš mít komplet zálohu (Windows záloha, Acronis, AOMEI,...), nebo to budeš muset vyzobat z %appdata%, registrů, popř. programdata a program files ručně, v závislosti na tom, kam ten který program rozesel svá nastavení.

Nejrychlejší záloha je postup:

1. vyčistění pomocí Windows clean od starých updatů, tempů apod.
2. restart
3. záloha pomocí Windows backup na jiný oddíl v PC.

Windows Backup to zazálohuje do jediného souboru, se kterým je dost problematická práce. Jde mi o zálohování několika PC/NB na jeden externí disk a chci mít zazálohované soubory dostupné jednotlivě buďto přímo na externím disku nebo jako výsledný soubor připojitelný jako disk. Proste chci ze všech PC/NB nahrnout data na jeden externí disk a pak se v něm přehrabovat a mazat nepotřebná a duplicitní data.

Jsi si jistý, že jednoduché Ctrl-A/Ctrl-C/Ctrl-V zkopíruje celý disk do zadaného adresáře? Pochybuji, to by bylo moc jednoduché. Kdysi jsem něco podobného zkoušel a neustále to házelo chyby o nedostupnosti souborů. Přeskakovat to ručně byl opruz a u automatického potvrzení riskuji, že kvůli nějakému atributu složky to přeskočí i potřebné soubory.

Ne, já jenom když něco dělám, tak to dělám pořádně, snažím se chápat, co dělám a snažím se předcházet budoucím problémům. Záloha dat, u které za pár měsíců, když již nebudu mít k dispozici původní data, zjistím, že je nefunkční nebo se s ním obtížně manipuluje, mi bude dost na nic. Raději strávím trochu času s pochopením toho, co dělám a vyberu způsob, který mi nejlépe vyhovuje, než to potom řešit s GB dat. Ono třeba prohrabat několik stovek GB dat, kdy u souborů nebudu moci porovnat datum vzniku, protože kvůli špatnému nastavení zálohovacího programu se datum vzniku přepíše na datum kopírování, není žádná výhra.

Jenže ty chceš profesionální řešení zdarma. Jistě to lze udělat, ale budeš si to muset pořešit sám. Jen připomenu, že prosté kopírování rozhodně nevede k úspěchu, protože řada informací je latentní, nebo vázaná na konkrétní instanci OS.

Buď budeš zálohovat image (pokud z ní chceš tahat jednotlivé soubory, tak např. ten Acronis to umí), nebo si budeš vybírat, ale pak u každé jedné aplikace si budeš muset prakticky ověřit obnovitelnost.

Co je profesionální na prostém zálohování uživatelských dat a snaze udělat to co nejlépe a s pochopením toho, co provádím? Já se to právě snažím pořešit sám a již jsem nad tím strávil dost času, ale je snad logické, že se na některé složitější záležitosti ptám zkušenějších nebo znalejších.

Teď by mi úplně stačilo najít podrobnější popis a vysvětlení jednotlivých přepínačů parametru /COPY:DATSOU, t.j. D=data, A=atributy, T=časová razítka, S=zabezpečení=seznamy NTFS ACL, O=informace o vlastníkovi, U=informace o auditování.

Pokud je to narážka na placený Acronics, tak nemám problém si jej zakoupit, ale bohužel těch PC je cca 5-6 ks a to se pak taková licence celkem prodraží. Je sice pravda, že aktivně využívám tak 3-4, ale stejně je to dost a navíc jsem na Acronis slyšel dost rozporuplné ohlasy, kde část uživatelů je nadšená, ale stejně velká část na něj nadává, kudy chodí.

Takže co teď? Přestaneme zálohovat, protože je to věda nebo se všichni zapíšeme na studium informatiky, abychom zvládli zazálohovat svá data z PC, popřípadě si na to budeme najímat specialisty, kteří nám budou chodit domů a zálohovat uživatelská data? Nějak jsem nepochopil smysl tvého příspěvku. To se zrovna může zrušit i celá poradna, protože tázající většinou ví kulové a řeší tady nesmysly.

A co by si chcel akoze? Bud sa to naucis sam, alebo si niekoho zaplatis. Dedo mraz, ani vila zvonilka ti to spravit nepridu. Sa uvedom, riesis kraviny.
Za ten cas co tuna vyplakavas si to uz mohol mat vyzalohovane 10x. Pisal som ti vyssie ako to musis spravit, ina cesta nieje, na nejaky program, co bude vsetko zazracne vediet, zabudni. Preco? Preto, ako som ti napisal ze to cele funguje. A je fuk co si myslis, alebo co si kde pocul. Je to proste tak a povie ti to kazdy kto sa do IT vyzna.

Rady si dostal. Tak utekaj zalohovat a neotravuj tu s kravinami. Iba co marnis nas a svoj cas a si uplne neefektivny.

Kde je to nabízené řešení? Udělat nejdříve pořádek na 5-6 PC a potom zkopírovat to, co potřebuji? Ne, tohle mi fakt nevyhovuje a dokonce i vím jak na to, ale potřebuji upřesnit několik maličkosti. Naučím se to i udělám to sám a od toho je přece poradna, abych se zeptal, čemu nerozumím. Pokud neumíš poradit a diskuze rozčiluje, tak se jej jednoduše neúčastní.

Nejsem tak blbý, jak to tady vypadá a mé strachy jsou oprávněné: http://www.yac.mx/cs/pc-tech-tips/hardware/How_To_ Move_Files_Without_Losing_Your_Time_And_Data.html! :))

OTÁZKA, mám velkou sbírku fotografií na myWindows 8.1 PC, která se rozrostla do bodu, kde jednotka je nyní téměř zaplněna. Snímky jsou uspořádány do mnoha složek, které mám rád seřazené podle data. Vyrovnat se s rostoucí sbírku, jsem koupil větší disk a kopírovat přes všechny obrázky. Zdálo se, že to funguje dobře, ale když jsem se podíval podrobněji jsem si všiml, že všechny soubory má stejné datum a čas. To znamená, že už nejsem schopen řadit mé sbírky podle data. Můžeš mi pomoci?

OTÁZKA, mám velkou sbírku fotografií

chceš snad vážně tvrdit, že do zálohy systémového disku cpeš i uživatelská data, která na systémovém oddílu nemají co dělat a která přitom stačí běžně zkopírovat?
nastav si omezený účet a přestaň si hrát na správce pc. to je nejlepší, co můžeš pro ty data udělat.

navíc jsem na Acronis slyšel dost rozporuplné ohlasy, kde část uživatelů je nadšená, ale stejně velká část na něj nadává, kudy chodí.

acronis je oprávněně placený soft, i jeho home verze patří mezi blbuvzdorné a spolehlivé řešení.

pro automatické zálohy několika set pc v práci používám jiné řešení. ale co se týká jednoduchosti a kompatibility, patří acronis mezi špičku.

názory idiotů z dětských warez fór snad dokážeš odfiltrovat sám. na posouzení rozporuplnosti pisatele žádné zvláštní iq nepotřebuješ.

ale stejně jsem si mohl líp všimnout nadpisu dotazu.

jege, 04.03.2016 16:43

u uživatelských dat obvykle nemusíš řešit zámek souboru (pokud je soubor používán, příště nebude), oprávnění (když je zálohovací skript spuštěný pod systémem nebo daným uživatelem, vlastník ho přečte a tobě po něm nic není), neřešíš junction ani 32/64bit cesty, u dat neřešíš stav za chodu / offline.

acronis nebo jiný podobný sw v případě dat pomůže tím, že má nějaký plánovač, že si spuštěním jako služba zajistí práva system, a že má přijatelnější gui než je příkazový řádek s xcopy.
u dat totiž xcopy či robocopy na tvé zadání stačí.

a jedna technická pro příklad s tříděním: při kopírování souborů zůstávají atributy jako např. čas souborů. ty se aktualizují jen u adresářů.
ale pak už je otázka, co vlastně požaduješ: zálohu souboru, nebo identické třídění na dalším disku a tedy image disku?

Problém, který řeším byl popsán hned v úvodním zadání a je zbytečné řešit, jak to má být správně a pod. Prostě to tak je a musím řešit stávající stav a připomínky, že to mělo být úplně jinak, mi moc nepomůžou.

Acronis hodlám vyzkoušet, ale placená multilicence na cca 6 PC je pro mě zbytečně drahá a navíc, když existuje dost free řešení, tak i trochu zbytečná. Rovněž nemám zkušenosti a ani moc důvěru k jednosouborovým zálohám, u kterých nevím, jak to vlastně funguje a jak se bude chovat výsledný soubor při případném používání, poškození a pod. Mimochodem, jedna technická otázka - lze u Acronis záloh pracovat s jednotlivými soubory i po ukončení platnosti trial verze? Teď potřebuji udělat zálohy a pořádek na více PC najednou, ale následně mi postačí pracovat s 2-3 PC a to bych si případně i zakoupil multilicenci.

Potřebuji identické třídění, včetně i původní čas adresářů a souborů, ale ne image disku ve smyslu obnovení celého systému ze zálohy. U výše uvedeného příspěvku ohledně zálohování fotografii, který mimochodem není můj, se ale píše, že při kopírování fotografií se změní i datum kopírovaných souborů na aktuální.

Záleží na tom, o jakém disku mluvíš. Datový ano, systémový ne. Pro vysvětlení: já mám systém na oddílu C:, kdežto data (fotky, dokumenty ap.) na oddílu D:. Systémový zálohuju tak, že jednou za rok udělám klon pomocí AOMEI. To je pouze pro případ havarie disku. Protože skladbu programů neměním příliš často, stačí to. Datový kopíruju pomocí TC prostě čas od času, podle potřeby.

Pro mne je to 0%! Pochybuji, že někdo by měl radost z vadného souboru i kdyby to bylo "jen" v "domácích" podmínkách. Datům a uživatelům je typ prostředí šumafuk, nasraní budou stejně.
Malý příklad, který se tu dost často objevuje: Představte si třeba USB flash disk, kde dojde k neblahé události - název souboru je stejný, velikost je stejná, ale pohled na soubor hexadecimálním editorem prozradí, že tam jsou třeba jen logické nuly.

Určitě budu porovnávat fotky, videa, dokumenty a pod. podle kontrolních sum ... Fakt nejsem padlý na hlavu ... i když s pomocí nějakého chytrého nástroje by to možná bylo celkem šikovné řešení. Zatím jsem o ničem podobném neslyšel a nikdy s něčím takovým nepracoval. U instalaček nebo ROM je to běžné, ale porovnávat kontrolní sumy u uživatelských dat mě nenapadlo.

Díky za námět na další vlákno! ;-):-D

Svatá ty prostato! Chtěl bych být také tak "zdravě" zduřele sebevědomý, jako vy! Total Commander, fc - i zde, diff, Krusader,...
Ověření konzistence zálohy je naprosto nezbytné! Ani se raději nedomýšlím, co považujete za archivační médium... odstránené zbytočné invektívy (los)

Svatá ty prostato, fakt jsem netušil, že TC používá na porovnání souborů i kontrolní sumy. Nějaké příkazy jsou u fotek, videí a pod. zbytečně nepraktické, jednodušší je to porovnat přes TC a v případě pochybností i normálním pohledem.

PS: Vůbec jsem do teď netušil, že TC umí i náhledy fotek stejně jako Průzkumník! :-)

Systémová data ani tak nepotřebuji, v případě potřeby si nainstaluji čistý systém nebo použiji systémovou Recovery

připravovat zálohy a vyignorovat se na systém nedává smysl. samozřejmě je to trochu obtížnější v případě, že na jednom systémovém oddílu leží data se systémem na společném hnoji.
1) co nejvíc očištěný systém z toho jde dostat buď reorganizací dat,
2) nebo hledat zálohovací program, který má parametr exclude pro adresáře. (možná to umí všechny, nevím)
image celého systému stačí dělat jen občas, nejstarší image pak mazat.

jde mi jenom o uživatelská data

1) na to stačí xcopy a sledovat/logovat přitom errorlevel. ale pokud to děláš na používaném systému, zákonitě musí kopírování používaných souborů selhat - snad se dá s uživateli domluvit, jak se mají u záloh chovat.
2) nebo využít nějaký ten imagovací program, který dělá zálohu na pozadí, a parametry exclude tentokrát vyloučit celý systém. nedostaneš ovšem jednotlivé soubory, ale nějaký image soubor, který ten program umí přimapovat jako disk.
netuším proč trváš na třídění zálohovaných souborů - tak buď děláš zálohy, nebo zkoušíš druhou kopii systému.

ale chci tam mít i všechny uživatelské nastavení programů, poštu, historii chatů Skype, Viberu, Telegramu a pod.

nastavení je buď v appdata v uživatelských adresářích na systémovém disku, nebo v registrech (hkcu\software\sw... - dá se vyexportovat). ale to si musíš pro každý soft najít sám.
pak uděláš offline zálohu/image adresáře c:\users\uživatel
1) xcopy bude často selhávat na používaných souborech s nastavením
2) imagovací soft použije třeba službu stínová kopie a udělá zálohu i za běhu (s hkcu větví registrů a dalšími otevřenými soubory), ale ukládá data do image.
3) nebo konečně odstěhuješ data a downloady pryč z c:\users, viz výš, a zimaguješ/offline zkopíruješ celý zbylý users adresář jen s nastavením

Jak jinak dokáži porovnat a smazat duplicitní soubory?

to je zbytečný problém, který se zálohováním nijak nesouvisí, není jasné proč to sem cpeš.
to si má uživatel vyřešit na svých datech dávno před zálohováním.

uzivatelskymi daty se bezne mysli data nevazana na software, to jest video, fotky, dokumenty, ...

takze uzivatelska data je nejlepsi zalohovat prostym prekopirovanim na ten externi disk.

---

ty ovsem pozadujes i zalohu nastaveni programu a ta je mnohdy ve Windows vazana i na registr systemu, coz tedy znamena udelat image systemoveho disku, ale to zjevne slyset nechces, nicmene tak to je a naloz s tema informacema jak uznas za vhodne.

A co se podívat na původní zadání pečlivěji a popřípadě si nejdříve přečíst i ostatní příspěvky? Kromě videa, fotek, dokumentů a pod. potřebuji i uživatelská data programů, ne jejích nastavení, t.j. faktury a uživatelské sestavy u Pohody, chaty u Skype a Viberu, soubory s emaily u poštovního klienta a pod.

Prostým překopírováním toto vyřešit nelze, jednak nevím, co všechno budu potřebovat a kde se to nachází, takže musím zkopírovat všechno, jednak některé soubory prosté překopírování nesvede a jiné zase pozmění nežádoucím způsobem, např. data vzniku složek a podle některých info i souborů.

Ty se do toho sám zamotáváš!!

Chystám se vyzkoušet Cobian a Acronics, popřípadě další programy, ale napadlo mě, jestli by to nešlo vyřešit nabootováním nějakého online Linuxu a jednoduchého zkopírování disku na externí disk.

Přesně to jsem ti radil například s Clonezillou která umí přesně to, co jsi v původním dotazu požadoval.
Žádný zálohovací program ti SÁM nevyhledá data která chceš zálohovat, to musíš vybrat ty sám!

A budu asi sty prispevek, ktery ti jasne odpovida:

Uzivatelska data jako video, fotky, dokumenty se zalohuji prostym prekopirovanim.

Uzivatelska data programu se zalohuji dle manualu k zalohovanemu programu, to je u kazdeho programu jine, popripade nemusi zalohovani umet. Potom bud zalohujes prostym prekopirovanim, pokud program tvori klasicka uzivatelska data, napriklad jsou vystupy v PDF apod., jestlize konkretni zalohovany program zalohovani neumi a proste zkopirovani neni mozne, potom viz. zalohovani nastaveni programu.

Priklad emailovy klient Mozilla Thunderbird:
Muzes proste zkopirovat cely profil, muzes odzalohovat profil jednoucelovym programem MozBackup (momentalne uz nepodporovany, ale stale funkcni) nebo muzes emaily vyexportovat do nektereho standartizovaneho exportniho formatu.

Nastaveni programu mohou byt i v registru systemu, proto se programy, jejich nastaveni zalohuji spolu se sytemem do image disku (diskoveho oddilu).

---

Nic vic neni, svet ceka na tebe az vymyslis nejaky genialni zalohovaci system, preji mnoho uspechu.

Asi po stý odpovídám! Potřebuji HRUBOU zálohu 5-6 PC předtím, než se v nich začnu hrabat, přeinstalovat, mazat, měnit disky, prodávat nepotřebné NB atd., takže nemohu a nechci se teď v nich nemohu a nechci hrabat, vybírat co zálohovat a co ne, řešit co a kde je tam nainstalováno a kam si který program ukládá vytvořena data. Takže chci jednoduše zkopírovat systémové i datové disky na externí disk tak, aby mi to zbytečně neměnilo atributy souborů a umožnilo je pak třeba porovnat Total Commanderem nebo CCleanerem, ale zase aby mi to zbytečně nekomplikovalo práci se soubory na externím disku.

Předpokládané způsoby řešení jsou - jednoduché zkopírovaní souborů pomocí live Linuxu, ale zatím jsem to nezkoušel a nevím, jestli to splní to, co od toho požaduji, zkopírování pomocí RoboCopy, kde ale zápasím se správným nastavením parametrů, zálohování pomocí Windows Backup (nepraktické prohlížení a porovnávání souborů ve výsledné záloze), použití speciálních zálohovacích programů typu Acronis (placený, nevím jestli lze se zálohou jednoduše pracovat na jiném PC), Cobian Backup, Clonezilla, Aomei Backupper a pod.

Nic geniálního nepotřebuji, určitě již někdo takového řešil přede mnou!

Píšu si do poznámek! Asi mi nezbude nic jiného než každý z doporučovaných programů vyzkoušet, jestli zvládne to, co požaduji, ale bude to dost záhul vyzkoušet Acronis, Cobian, Aomei Backupper, Clonezillu a Drive Snapshot, a zjisti, jestli dělají to, co požaduji, např. porovnání /adresařů/souborů v Total Commanderu.

Edit: Já se tím prokoušu, ale když už to budu umět, tak dokáži i relevantně poradit jiným a budu psát to, co umím a vím na 100%, namísto svých domněnek a výsměšných poznámek. Nedávno jsem tady pomáhal Bagrovi vyřešit skenování do emailu na multifunkčni OKI a byť jsem to pokládal za zbytečnost a Bagra za pedanta, který chce vyzkoušet všechny možnosti nového zařízení, tak jsem na své OKI rozchodil skenování do emailu firemního, Seznamu a Gmailu, protože s každým měl nějaký problém a přes poštu mu poslal podrobný popis nastavení a další instrukce. Nakonec jsem zjistil, že až tak velká blbost to není a že to občas využijí také.

OK, takze je ti jasne, ze potrebujes udelat image disku a mit moznost si ho na jinem pocitaci pripojit a vykopirovat si z nej co budes potrebovat.

Tohle umi Acronis True Image, protoze ho mam na starsim pocitaci a tohle jsem delal, ale povazuji za vysoce pravdepodobne, ze to bude umet i nejaka free varianta, mozna vsechny. Na novem PC licenci na Acronis uz nemam a teda jsem sahl po free AOMEI Backupper, protoze mel dobre recenze na netu, ale zatim jsem ho netestoval, takze nemuzu slouzit. Pocitam, ze pres Google bys mohl najit, zda pozadovanou funkci ma.

Klaním se denně s tváří obrácenou k východu (parafráze Š&G), že už moc let nepoužívám Widle. V Linuxu používám LuckyBackup, zazálohuje lautr vše, celý systém, aniž by to nějak vřeštělo, že něco nejde (automaticky to vynechá tmp, proc, dev, sockety a pdobné co netřeba zálohovat). Zkopíruje soubory co se změnily, smaže co zmizelo od poslední zálohy, zbytek nechá. Můžu si nastavovat co všechno chci zálohovat. Usera zálohuji tak týdně, ostatní systémové soubory při větších updatech. Spokojenost nejvyšší. Když je třeba ze zálohy něco vráti, prostě se to Dolphinem nakopíruje zpět, případně samozřejmě LuckyBackup dovede vrátit zpět vše či podle nastavení. Tečka finito. :-)

Závidím!

Konečně někdo, kdo hned pochopil, co vlastně potřebuji a napsal i řešení, byť na jiný systém. Bohužel, používám Pohodu, která na Linuxu nefunguje a podle informací na Internetu nefunguje ani přes Win. Rovněž používám i pár specifických programů pro aktualizaci spotřební elektroniky, které jsou rovněž jenom pod Windows, maximálně pro Mac.

V podstate je ti odpoved od Rce uplne na hovno. To je spis narazka na Rce, protoze on tu obcas vede proslovy o tom, jak na hovno se tu radi a pak sam da odpoved uplne k nicemu.

Takze mily Rce kazdemu bylo naprosto jasne, ze tazatel chtel pomoci s Windows, az na jednoho. :-)

Jinak pokud te to teda zajima, tak na linuxu to jde v podstate jeste jednoduseji pres klasiku prikazovy radek:

http://wiki.ubuntu.cz/z%C3%A1loha_a_obnova_syst%C3 %A9mu

Cela podstata je v tom, ze na linuxu ma uzivatel s administratorskym opravnenym pristup ke vsemu i za behu systemu a vse se zapisuje do klasickych konfiguraku, neni tu zadny registr, cimz se zalohy podstatne zjednodusuji.

Jinak pokud te to teda zajima (...)

Blééé, to vím taky. BTW to jde také příkazem DD.

na linuxu ma uzivatel s administratorskym opravnenym pristup (...)

Ó jistěže. Ovšem když si zálohuji svá data a své nastavení, adresář ~/., tak nepotřebuju rooot oprávnění a zazálohuje se mi prostě vše co jest třeba. I když je v Linuxu jen velmi málo míst, kde se nedá pod uživatelem číst, většinu míst přečteš (a tudíž bez pindů se zkopírují) i s user oprávněním v pohodě. Obvykle programy a systém zálohovat není nutno, vše se dá znovu nainstalovat, leč ze zálohy je to samozřejmě rychlejší. Ale když zdechne HD, je stejně lepší vše nainstalovat znovu. Nejdůležitější jsou data. Já míval data extra na samostatném oddíle, na C bydlely jen Wokna. I v Linuxu obvykle zálohuji jen home a ze systému většinou jen etc, páč tam mám vychytaná nastavení. Ostatní spíš kvůli dobrému pocitu "Že to mám".

Jestli je dobře, že někde je nebo není registr, to je na jinou diskusi a nebudu se pouštět do FW.

PS: A nemám proslovy jak se tu radí či ne, mám pouze silné projevy, když se tu místo rad nadává tazateli, to IMHO není profesionální a už vůbec ne slušné. Mně je možno nadávat dle libostí, já se neurážím. :-)

LuckyBackup exituje i v portu pro Widle, viz index.html. Nevím jak ale na Windows bude fungovat. Tam je problém se systémovými soubory. Když na nich Widle sedí (jsou spuštěné, čtou se/zapisují), tak prostě sám systém Windows do toho nedovolí nikomu šáhnout. A že za běhu Windows je toho načteného ó jé. Pro Window jsem Lucky nezkoušel.

PS: Pohoda v pohodě běhala pod Linux ve Wine, sám jsem jí několikrát tak rozchodil. Ovšem je to už déle, teď tomu může už být jinak :-/.

Reseni pro Tebe:

1) Ocster Backup (ideálně verze Pro) umi vse, co muzes potrebovat - dokonce i outlook maily inkrementalne! - kromě registrů pro jednotlivé programy separátně). Nabizeji 30 denni trial zdarma, vzdy na Velikonoce dávají obrovske slevy, poridis to doslova za hubicku i pro nekolik PC.

To co chces v uvodu udělat: v Ocster dej file 1:1 copy, bez šifrování a komprese. Ze všech PC si to sesypej na (nemusi byt) jedno uloziste. Nastav si v Ocster filtry, co chceš vse kopírovat/zalohovat...

2) Pak na ten sesypany bordel vrhni jwduplfiles s hledanim duplicit pres velikost souboru AND CRC.

Az se s tím (hlavne moznostmi Ocsteru) pořádně seznamis, nastav si to přesně, jak budes porebovat do budoucna.
Čistce duplicit na zdrojovych PC se nevyhnes, ale i tady Ti ten jwduplfiles pomůže, staci ho vrhnout na namapovane disky z tech PC, spuštěno z jednoho z nich ...

Děkuji za tip.

Zajímavé, že někdo pochopí dotaz hned a umí stručně i slušně doporučit vhodné řešení, další zase sáhodlouze diskutuje nad zadáním a snaží se mě přesvědčit, jak je nesmyslné a že teoreticky by daný problém neměl vůbec existovat. Teoreticky možná neměl, ale prakticky existuje a potřebuji jej vyřešit.