Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ubuntu - málo místa na svazku "boot"

Čaute,

mám na PC operační systém Ubuntu 14.04 LTS a jak ke konci dubna vyjde nová verze 16.04 Xenial Xerus, chtěl bych přejít na ni. Mám celkem zabordelizovaný disk a když už na něm uklízím, spojím to aspoň s něčím příjemným - tou novou verzí systému.

A rovnou se už předem zeptám, ať potom nepochybím podobně, jako když jsem instaloval stávající vydání 14.04, jak postupovat při rozdělování disků na začátku instalace. Když jsem to nechal instalačku vyřešit automaticky za mě, moc chytré to nebylo, protože na mě při spuštění systému či po pokusu o aktualizaci vyskakují tabulky s hláškou, že na svazku "boot" je málo místa. Proto se zeptám, jak krok za krokem postupovat při rozdělení disku (nebo zvolení systému souborů nebo co to vlastně tehdy při té instalaci chtělo - už si to přesně nepamatuji) a jakou případně zvolit ideální velikost (HDD je o velikosti 500GB, takže raději na všechno nechám více jak méně). Možná se na mě sesypete, že šlo všechno řešit dodatečně i za chodu nainstalovaného systému, ale byl jsem prostě línej si na HDD uklidit dřív a na nějaké zvětšování partitionů či co prostě už nebyl prostor :-[

[http://pc.poradna.net/file/view/25301-malo-mista-p  ng]

A když už jsem v tom dotazování, když jsem ořezával snímek obrazovky ve Photofiltru, nacpaném do Ubuntu přes rozhraní Wine - pro mě jedinečný free soft na úpravu fotek a nerad bych volil jiný, jen mě v tom Linuxu lehce zlobí - napadlo mě se zeptat, jestli nemáte někdo podobnou zkušenost při výběru oblasti, kdy rámeček pro výběr, ať už jakéhokoliv tvaru, dělá po zakliknutí a přejíždění myší tohle (kopíruje to pohyb myší od zakliknutí až po její puštění):

[http://pc.poradna.net/file/view/25302-photofiltre-  png]

Dělá mi to jak nejnovější verze Photofiltru, tak i ty jeho starší. Kdybyste mi s tím někdo poradili, bylo by to pak úplně tip-ťop.

Nastavení používám stejné jako radí Redmarx N, na systém mi stačí 25 GB, swap tam mám také. Ubuntu Tweak je užitečný, i když jej používám jen na vyčištění nepotřebného "smetí". Pokud by některé programy přes wine nechodily korektně, zkus VirtualBox a v něm windowsXP. Já jsem tak rozchodil stařičký scaner.;-)

Zas je mi líto skrz jeden jediný Photofiltre dělat nějaký VirtualBox. A ta Vista Business (vč. downgrade na XP Pro), co mi zbyla jako pozůstalost po mém ex-notebooku, byla bohužel jen OEM... :-(

Ještě počkám, jestli se někomu nepodařilo vyřešit stejný problém. Ani nevím, jestli třeba pro tu grafiku, co mám integrovanou na desce, neexistují třeba nějaké dodatečné ovladače, třeba by to mohlo být i tím.

fotofiltr nevim, zkus playonlinux.

rozdeleni oddilu pred instalaci delam vzdy rucne a to dva oddily "/" a "/home"

"/" je zakladni partisna na ktere jsou veskere instalace vcetne boot proste vsechno, velikost je otazka, zalezi na mnozstvi instalovaneho softwaru, nekomu staci s prehledem 25GB, pro nekoho je pomalu 100GB malo, dal bych 50GB.

"/home" je partisna, na ktere je plocha, slozky s medii a dokumenty, konfigurace programu, profil firefoxu a thunderbirdu, programy instalovane pres wine, ..., v tvem pripade necelych 450GB.

Nic vic dal nedelit.

Vyhoda je ta, ze pri nove verzi ubuntu zformatuju "/" a "/home" necham, takze mi zustanou vsechny uzivatelska data vcetne vetsiny nastaveni jak systemu, tak programu zachovana.

Dík, pěkně jsi to rozepsal. Bude ten swapovací oddíl potřeba i u 4GB RAM? Chci dokoupit ke stávajícím 2GB ještě jeden stejný modul RAM, když teď to má po odečtení paměti pro integrovanou grafiku všehovšudy jen 1.7GB RAM - k tomu je teď SWAP automaticky nastaven instalačkou 1.9GB a pořád to "hrabe" na disku.

Ten Photofiltre i při instalaci přes PlayOnLinux dělá pořád to samé. Prostě když při výběru oblasti táhnu myší, dělá to takovýto paskvil. A jeho hustota záleží na tom, jak rychlo tou myší posouvám.

Ne.
Platí to typicky pro LTS verze, které si projdou několikaletým updatováním, nebo klasické, které někdo přeinstaluje upgradem.

A třeba dělat to není, ale v určitém okamžiku je těch jader v /boot tolik, že už neumožní updatovat na nejnovější verzi, protože na oddílu už není místo. Pak už ale musíš. ;-)

U vetsiny softu, ktery je open-source si proste najdes pridavne repositare pro Ubuntu a potom to instalujes pres to. Synaptic se o zavislosti postara. U ostatniho softwaru je to problem a musis si to doresit po vlastni ose, ale jinak to nelze.

Pro běžný provoz Ubuntu 14.04 LTS dostačuje diskový oddíl 10 GB, ext2, active partition - vše ručně vytvořeno. Odkládací oddíl nepoužívám. Následně dokončím instalaci, aktualizuji a vše funguje od chvíle vydání verze bez problémů. Data jsou na jiném diskovém oddílu.