Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
A nejde to aspoň nějak namapovat ? Potřebuji ten disk na kterém běží Linux prohledávat, upravovat so…
JáJára 18.03.2016 15:25
JáJára
Rozumím dobře, že do VirtualBoxu nacpeš Linux a chceš do jeho souborů koukat hostujícíma Widlema? To…
Rce 18.03.2016 15:49
Rce
OK, a co třeba společný disk ? Jak pro Windows, tak pro Linux, ale problém bude v tom, že disk musí…
JáJára 18.03.2016 16:20
JáJára
To by šlo. Dokonce disk může být naformátován - tedy spíš musí - NTFS. Linux dovede číst a zapisovat…
Rce 18.03.2016 16:33
Rce
Právě, že NTFS to být nemůže!
JáJára 18.03.2016 18:39
JáJára
Jednak je to ve VirtualBoxu přes smulovanou síť a druhak Linux s NTFS spolehlivě funguje a být může.…
Rce 18.03.2016 23:36
Rce
Jenže ve všech těchto případech je ten Windowsovský systém neaktivní, neběží z něj žádný systém a Li… nový
touchwood 20.03.2016 09:03
touchwood
Rozumím. Z hostitelského systému je cesta horší, ale přes síť (nastavit ve virtualboxu síť "pouze s… nový
Rce 20.03.2016 22:01
Rce
narážíš na zajímavou výzvu: umí číst linux native api v registry? spuštěný systém si na ně nenechá s… nový
kmochna 20.03.2016 22:40
kmochna
Dobrá otázka. Nikdy mě nenapadlo to zkoušet, zkusíim to podvrhnout Wine, ten má jakési svoje registr… nový
Rce 21.03.2016 00:15
Rce
je to na lokálce v zabezpečení politiky v tajnosti. ;-) regedit na to není vybavenej. :-) jasně že t… poslední
kmochna 21.03.2016 04:55
kmochna

Rozumím dobře, že do VirtualBoxu nacpeš Linux a chceš do jeho souborů koukat hostujícíma Widlema? To asi nepůjde. Obráceně v pohodě. To hlavně, že Linux používá jiný souborový systém a Windows tomu schválně nerozumí (naopak Linux rozumí všem FS). Napadá mě jedině přes virtuální síť - přes síťový souborový systém mohlo (teoreticky) jít. Avšak při prohlížení souborů tomu zase hází klacky pod nohy jiné kódování souborů, jiný systém práv atd. Proč nemůžeš pohodlně mnoha souborovými manažery z Linuxu prohlížet soubory z něho? Z Windows moc neporadím, mám Linux hostující a Windows (kvůli poradám zákazníkům mám) ve VirtualBoxu jako hosta. Pak se přes síťové disky dostanu z Windows na Linux soubory. VB má přímo na to jakousi síťíčku pro sdílené soubory. Rozvíjím jen teoretickou úvahu, nevím, jak bych nastavil v Linuxu sdílení lautr všeho přes síť, v Linuxu nelze jen tak beztrestně chodit po celém disku a už vůbec z venku (kvůli bezpečnosti). Navíc se obávám, že Virtualbox dovede přisítit akorát ven, ne dovnitř. IMHO jediná cesta bude přes síťové rozhraní, zkus si s tím nějak pohrát.

OK, a co třeba společný disk ? Jak pro Windows, tak pro Linux, ale problém bude v tom, že disk musí být naformátováný Linuxovým formátem, jelikož soubory v linuxu které mají nastaveny nějaké hodnoty 'attr' se na ntfs nedají uložit. Hledal jsem nějaké řešení aby Windows viděl takové formáty ale na nic co funguje i pro zápis jsem nenašel :(

To by šlo. Dokonce disk může být naformátován - tedy spíš musí - NTFS. Linux dovede číst a zapisovat skoro na všechno včetně FAT a NTFS, poradí si i s právy Windows. Zato linuxový formát (ext3/4) Widle nepřečtou ani náhodou (IMHO ze schválnostních důvodů). Existují však pro windows ovladače pro FS ext3/4, ale tou cestou bych nešel. V klidu to naformátuj na NTFS, Linux to číst i zapisovat dovede v pohodě.

Jednak je to ve VirtualBoxu přes smulovanou síť a druhak Linux s NTFS spolehlivě funguje a být může. Mám starý disk od Windows XP, s NTFS, v klidu na něj z Linuxu zapisuji i čtu, mám USB disk v NTFS (abych je přečetl i jinde), v pohodě s Linuxem fungují. Vzpomínám si matně, že jsem i na NTFS z pokusných důvodů instaloval Linux, bez problémů.

Jenže ve všech těchto případech je ten Windowsovský systém neaktivní, neběží z něj žádný systém a Linux jej má otevřený výhradně. Tazatel řeší jak si sáhnout na oddíly hostitelského systému z virtuálního OS, na kterých běží.

Rozumím. Z hostitelského systému je cesta horší, ale přes síť (nastavit ve virtualboxu síť "pouze s hostem" třeba na další virtuální síťové kartě, jedině tak by to šlo řešit. Elegantnější je udělat společný adresář ve Windows a lozit tam z Linuxu. Normálně do jednoho FS hrabošit dva OS nemůžou, to je logické, v tom by byl nocný čurbinec a FS by se patrně zničil zcela a je lhostejno jestli by do toho psaly dvoje Widle či ještě Linux. Musí to ovládat jeden systém a druhý to musí mít síťově (aby o tom ten hostitelský systém věděl).

PS: Spíše jsem reagoval, proč by to nemohl být NTFS, ten to samozřejmě být může.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru