Windows 10 32-bit a DOS?
Jen se chci ujistit, myslím, že od XP(32) se tohle nezměnilo…
Platí pořád, že pod 32-bitovými W10 půjdou nativně provozovat 16-bitové aplikace, dělané pro DOS? Našel jsem si třeba tohle: https://www.groovypost.com/howto/enable-16-bit-app lication-support-windows-10/ - zkoušel tu někdo DOS pod W10/32?
Díky.
(ne, nezbláznil jsem se )
Nevím, jestli nativně, ale pod DOSBoxem určitě.
DOSBox nevyhovuje (respektive nestačí, i když tu kdysi TW dával link na nějaký vylepšený fork). A kdyby vyhovoval, fungovalo by to i pod 64 bity.
Nazdar
• Nevim jak MS-DOS, ale [16Bit] aplikace jdou, jen je zapotreby je povolit v :
1) <WIN + R>, do prikazového radku napsat :
2) Administrator MODEL
3) Komposanty (? CR)
• Nasledovne najit polozku typu : 'Zabranit spusteni 16Bit aplikaci', ZDE NASTAVIT
*Ilustracni obrazek.
[img=/file/view/27963-16bit-png]http://pc.poradna.net/file/view/27963-16bit-png[/img]
• V otazce registru (je-li potreba) :
Hodnota [0] NE, [1] Ano povolit.
Vice je napsano v GP, pri kliku na vyse uvedeny parametr na obrazku.
Tak DOS jsem nezkoušel, ale provozuji 16-bitové Účto. K jeho plné funkčnosti stačilo otevřít CMD, kliknout na ikonu v levém horním rohu okna, zvolit Vlastnosti /Možnosti, zaškrtnout volbu Použít starší konzolu a dát OK. A zvětšit FILES na 150 v CONFIG.NT.
Edit: Samozřejmě pod 32-bitovými W10
Díky, tohle jsem chtěl potvrdit.
Tichý má na webu popsáno dost záludností Účta ve W10 - včetně řešení.
faqwin.htm
Ty moje programy jsou mnohem starší. Třeba o pdf nemají bohužel žádné povědomí… přitom by se mi to velmi hodilo. Ale alespoň neprotestují, když jim (zatím jakoukoliv) tiskárnu předhodím jako jehličkáče Epson FX 800.
Nastavování autoexec.bat a config.sys (případně ty "mutace" v XP) jsem zvládal bez ztráty kytičky, to problém není
Nechapu, proc to davno nemas virtualizovane treba ve VirtualBoxu. Pak te nebude nic trapit - na jakykoliv pocitac nainstalujes VirtualBox, nakopirujes a pridas virtualni stroj, kde mas vse potrebne k ucetnictvi a fungujes.
Já W10 nemám, všude mám W7/64/Pro a 16-bity provozuji v XP-modech (také virtualizace).
Dotaz byl spíše teoretický (zda to funguje), protože 32-bit OS na výkonném PC (s 16GB či více RAM) není 2x rozumné, opět bych musel použít dualboot. Teoreticky by ve W10/64 mohl být ve VirtualBoxu (VMWare) W10/32 bez přístupu k WAN, jen LAN. Tím by se vyřešily i zcela zbytečné aktualizace W10/32 skrze winupdate. Ale spíše bych tam použil XP, mám pořád nějaké nepoužité licence.
Virtualizace z Windows je celkem naprd. Ve VirtualBoxu muzes mit Windows XP, jednoduse to preneses z jednoho pocitace na druhy, takze nemusis resit, na cem ti to pobezi.
V Seamless rezimu pak mas spustene ucto a vypada to, jako by to byla aplikace primo v tom hostitelskem systemu.
Ved prave o to ide ze pod 64bitovym OS (vyuzijes celu RAM na normalne aplikacie/hry) mozes mat virtual s 32bitovym OS kludne aj WinXP, a uctom. Virtualbox je zdarma, xp licenciu moyno nejaku mas, takze...
Otazka je ale potom ze naco ti je ten 16GB RAM pocitac ked na tom robis uctovnictvo, to ti staci aj nejaka starina alebo 5W baytrail s 2-4GB RAM :)
P.S. a ten virtualny .vhd si budes vediet kopirovat medzi PC, t.j. bude to uplne HW nezavisle, nakoprujes .vhd za minutu na akykolvek novy HW a jedes.
Nač výkonný PC? Na hry :)
"Má dáti - dal"...blbé hry...
Ty si pisal ze chces 16GB RAM a W10, ja neviem na co to chces :)
Ono to není nijak aktuální :) Já si chtěl jen ověřit běh 16-bitů v W10/32, protože to, že to kdysi (XP, W7 atd) fungovalo, neznamená, že tomu bude pořád. Známe to házení klacků pod nohy ze strany MS…
S novým počítačem počítám nejdříve někdy za 1,5 až 2 roky, jeho konfiguraci zatím jen odhaduji. Jasně, že výkon chci kvůli hrám. Ale pokud se nestane něco jako neočekávaná x-mega výhra ve Sportce (ale nesázím ), budu muset na něm i pracovat - a tedy popasovat se s rozchozením těch mých historických aplikaci.
W10 primárně určitě nechci, ale kdoví, jaké budou za 2 roky možnosti. Mám dvě neOEM W7/Pro, v úvahu připadá i dualboot. Ale je to všechno daleko.
Ty programy jsem používal už na 386SX z 2MB RAM
Na výkonném PC bych provozoval už jen ten DOSbox. Je to prostě nejjednodušší.
edit: i to PDFkání by tam šlo zprovoznit.
Nakonec, vždyť to můžeme vyzkoušet. Mám sociální NB s W10/64, nainstaluji/rozchodím do něj doma ovladače na tiskárnu (sdílenou z jiného PC). Na disk dám ty své dvě zásadní apky a vezmu k Maděř.
Snad ty 16-bit aplikace nebudou CPU vytěžovat na 100% (jak jsme tu kdysi před sto lety řešili ve WinXP). Protože třeba tohle zpomalovadlo by tam možná použít nešlo…
Když tak na tím uvažuji, výhodou by mohlo být i snadnější sdílení po síti, když programy i data (tedy soubory) jsou přímo přístupné z Windows - ne jako v případě virtualizace, kde je celý pevný disk v kontejneru. Provozujeme to totiž na dvou PC a potřebuji k tomu přistupovat z jednoho PC, což je dnes nepohodlné, protože na tom druhém PC musí být v daný okamžik spuštěn virtualizovaný OS.
Ok, domluveno.
Na vyzkouseni si na nejaky pocitac nainstaluj VirtualBox, na nej Win 10 x32 a vyzkousej to.
Pokud ti to pobezi v tom virtualu, pobezi to i primo na pocitaci.
já bych s x86 OS už čas neztrácel, je to kontraproduktivní.
Kdyby mi L-Core někde vystavil nějaký ukázkový prográmek, klidně bych zkusil vytvořit DOSboxové prostředí...
Po 25. něco připravím.
Ono to totiž není tak jednoduché, nejde o prosté spuštění jednoho *exe či *com. Ten jednodušší (KHK PC-Kaufmann) spouštím z *bat tvaru:
kde:
kev (kev.com) je utilita na nastavení češtiny, zde Kameníci (jinde Latin 2)
khkkval.pjl zabezpečuje poslání nastavení formátu tiskové stránky na tiskárnu
euroline (euroline.bat) je další docela rozsáhlý *bat s různými errorlevely, nakonec spouští příslušný *exe
Ten složitější (dBASE) spouštím z *pif, kde je odkaz na *bat. Každý klient má svůj *pif, *bat je stejný, tvaru:
Ve virtualizovaném OS žádný problém. Zda tohle dokáže DOSBox, netuším.
DOSbox je klasické DOSové prostředí. Dokonce to umí fullscreen jako kdysi.
Já to znám jen z her.
Do těch svých baťáků budu tedy (asi?) muset vyměnit pakovací 7z.exe (32 bit) za něco šestnáctibitového, třeba starý *arj, arj.sourceforge.net
Nebudeš. Budeš je spouštět stále stejně, jen se část přestěhuje dovnitř dosboxu a tvůj 16-bit exáč budeš volat přes dosbox.
edit nějako takto:
no a ten start.bat už poběží uvnitř dosboxu:
edit2: C: je uvnitř namapováno na cestu na D:
A ten parametr se asi bude muset předat přes soubor (to jsem ještě nezkoumal)
Vypadá to zajímavě.
Moje jakési pokusy s DOSBoxem před lety nedopadly, třeba to nakonec dopadne teď. No, uvidíme :)
Dnes na jedné straně jsem rád, že mám účto zcela mimo možnost kontaktu s internetem (ty XP-mode virtuální stroje mají "WAN kontakt" zakázán na routeru), na druhé straně je poněkud nepohodlné mít třeba při kopírování dat po LAN spuštěny de facto 4 PC (2x hostitelské W7, 2x hostované XP).
Odstavení internetu podle potřeby třeba také nějak půjde ošéfovat. Akorát se mi moc nelíbí představa, že by k snadno čitelným *dbf souborům měly mít přístup W10 (telemetrie, CEIP). Možné řešení (narychlo plácnuto) třeba bude v nějakém blokování přístupu W10 na internet a následném mazání toho, co W10 mezitím nasyslily a připravily bonzovat. Ale tohle teď zdaleka není na programu dne. Ani na programu roku. Dnes v tom problém nevidím; z XP bez internetu se přepnu do W7 s internetem. W7 sice asi nějak "vidí" i dovnitř XP, ale protože W7 mám bez šmírování a bez aktualizací, nepředpokládám, že by měly tendence informace z XP někam posílat.
jestli ti jde o zabezpečení, použil bych v takovém případě TC kontejner s nějakou povedenou enkrypcí. Jen upozorňuju, že Windowsí systémy umí VHD soubory normálně přimountovat (a dokonce z nich i startovat), takže kdyby byla telemetrie tak evil, jak píšeš, potom by ti únik do XP-virtuálna moc nepomohl..
IMHO může nastat tenhle problém:
http://vyvoj.hw.cz/navrh-obvodu/software/primy-pri stup-na-io-porty-pocitace-pod-windows-2000xp.html
Nebo jsem zaslechl něco o tom, že hodně staré programy psané v Pascalu také v novějších počítačích mohou mít nějaké problémy.