
Ztráta rychlosti internetu mezi routerem Netis WF2411 a mostem TP-link TL-WR743ND
Chtěl bych se zeptat, co může způsobovat ztrátu rychlosti internetu mezi routerem Netis WF2411, do jehož WAN portu je připojena WIFI anténa a dalším routerem TP-link TL-WR743ND, který je nastaven do módu bridge s tím, že přenos mezi hlavním routerem a TP-Linkem je bezdrátový?
Může být problém v tom, že TP link používá jeden wifi modul, jak pro komunikaci s hlavním routerem, tak ke komunikaci se zařízeními, které se k němu připojují?
tplink se šmejdem od netisu 100% nekomunikuje rychlostí 150mbit.
pokud by v bytě nebyly zdi, dala by se čekat reálná rychlost 65mbit. jestli jsi tam nastavěl zdi a do okolních bytů sis nacpal rušící sousedy, může být rychlost i třetinová.
a pokud je tplink v režimu wps/repeater, propustnost klesne dále na polovinu.
co s tím:
1) vystěhovat sousedy, zbořit zdi
2) oskenovat volnější kanál (inssider)
3) natáhnout v liště kabel, tplink nechat na konci jen jako ap (wifi-switch, bez dhcp)
4) powerline už někdo navrhoval, ve velkých bytech s okolním rušením je to skoro jediná možnost.
5) zařídit si grant na měření 5ghz v paneláku a za to nakoupit 5ghz router a klienty
6) přestěhovat router odkudsi z rohu doprostřed bytu
takže ja som len "někdo"?
hledání nechám na tazateli, já to zběžně četl, ale nezapisoval jsem si co kdo řekl.
on má spíš problém, že má v bytě zdi, to je teď taková novinka ve stavebnictví.
a i když kolem nemá rušící sousedy, při automatické volbě wifi podle kvality utlumeného signálu rušeného odrazy od zdí se mu může nastavit až géčko (22mbit)
do toho half duplex repeateru* a je tam kde je.
možná natvrdo přepnout wifi na vysílači (netis) na normu 11n - radio band.
nebo jak skromně zmiňuješ, v bytech s více pokoji může jít signál až přes 3 zdi a tam je wifi na pikaču = tam se powerline vyplatí.
edit:
*) repeater aspoň lidi chápou, že se strčí cca do půlky cesty mezi vysílač a nepokrytou oblast, tam kde už není signál. jestli má domělý bridge až za 3 zdmi, se nedivím že signál stojí za prd.
a je jedno jestli repeater nebo wds, fungují stejně.
edit 2:
a do prd..., toto kurví celý režim repeateru.
buď vyhodit notebuk, nebo dokoupit wifi-n kartu, nebo powerline a starý notebuk k němu připojit kabelem, nebo dotáhnout kabel v lištách až k notebučímu pokoji a tam zapojit tplink jen jako wifi-switch bez wan vstupu.
Ještě by mě zajímalo, jestli existuje nějaká funkcionalita routerů, díky které by v módu bridge nedocházelo ke zpomalení přenosové rychlosti na polovinu. Třeba ten dualband router, který by teoreticky pro komunikaci s uživately používal jedno pásmo a druhé pásmo k propojení s hlavním routerem?
ten tvůj wr743 umí nastavit mód bridge? žiju v tom, že lowend tplinky na tento mód kašlou, možná máš alternativní fw.
ostatně používáš ho v režimu opakovač = repeater, wifi přijímáš a wifi vysíláš, tj. navíc half duplex.
tak to nefunguje. router neví, že ty to tak chceš. až budeš na výstupu potřebovat 5ghz, má pro změnu využívat 2.4ghz k příjmu?
pořád vidím problém v módu repeater (nedejbože na výstupu zatížený starým géčkem, t.j. v něm i přijímá), a ten krám je nejspíš neefektivně umístěný až za několika zdmi kde není signál, přestože se umísťuje doprostřed trasy.
pokud bys uvažoval o powerline, prodávají se i s wifi koncovým adaptérem.
vzhledem k přítomnosti géčkového shitu je nutno tento krám nějak oddělit, ať nebrzdí celou síť. v přehnanou inteligenci routeru za 600 nedoufej.
a vida, tak až po několika odpovědích z tebe vypadne, že to má dvě poschodí, tedy mizernou průchodnost stropu k mizernému 11g?
natáhni si pod schody kabel do patra a přestaň vymýšlet hlouposti.
co zapojit na jeho konci už se tu psalo 2x.
Tak problém jsem vyřešil, ale potřebuji doladit nastavení druhého routeru a IP adresy v TV.
Wifi hlavního routeru jsem nastavil pouze na standart N a do starého notebooku s wifi b/g jsem dodal WIFI adaptér, který také podporuje N standart. Čímž jsem dosáhl toho, že se ten notebook připojuje k hlavnímu routeru rychlostí 90-120 Mbit.
Mám ale ještě zřejmě potíže s konfigurací druhého routeru, který slouží pouze jako WIFI adaptér pro TV, která je k němu připojena kabelem. Tento router je tedy v módu client a má adresu 192.168.1.2 a vypnutý DHCP. Hlavní router má adresu 192.168.1.1 a je v něm zapnutý DHCP s rozsahem adres 192.168.1.100 - 130. Nevím ale, jak správně v této konfigurací nastavit adresu TV, předpokládal jsem, že by měla být ve stejném rozsahu, jako adresy routerů? Zkusil jsem tedy několikrát statickou adresu 192.168.1.111, ale i adresy mimo rozsah DHCP serveru hlavního routeru, např.: 192.168.1.41. TV se sice náhodně po několika změnách nastavení sítě dokázala připojit k internetu, ale po jejím restartu, aniž by se jakkoli změnilo nastavení sítě, se k internetu ani k routeru už připojit nedokázala.
Mám v tom nastavení nějakou chybu nebo napadá někoho, co ještě bych mohl zkusit ?
TV nech na DHCP klientovi.
Tak v připojení mezi TV a hlavním router je ještě nějaký problém, protože připojení na internet je z TV, která je připojena k hlavnímu routeru Netis přes druhý router TP-link nastavený do módu "client",funkční vždy jen omezenou dobu. Například chvíli po té, co udělám a uložím změnu v nastavení konfigurace sítě v routeru TP_Link, restatartuji jej a z TV se pak připojím do web rozhraní routeru Netis. Pak spojení funguje bezvadně v posledním případě cca 2 minuty, následně se spojení TV do internetu přeruší a nelze jej obnovit ani restartem routeru TP-link.
Připadá mi, že tenhle problém nastal po tom, co se druhý router(TP-link) přepnul do módu client. TV ale i ostatní zařízení připojená kabelem ( s pevně nastavenou IP)do druhého routeru pak náhodně a po krátkou dobu indikovala funkční spojení do sítě i internetu, to se ale vždy po chvíli přerušilo a už se ho nepovedlo obnovit.
Napadá někoho, co by mohlo způsobovat tohle přerušení spojení. A jestli by mohla pomoci rezervace adres v hlavním routeru?