Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Náhlé masivní zpomalení W10 bez viditelné příčiny

Ahoj, včera jsem musel nečekaně ven a nechal jsem počítač zapnutý a když jsem se vrátil, tak byl z důvodu malého výpadku proudu vypnutý. Po zapnutí se ještě nějakou dobu choval normálně myslím... Pak se ale z ničeho nic začal masivně zpomalovat... Explorer prostě reagoval bez nadsázky tak 50x pomaleji, na otevření task manageru jsem čekal jako na smilování... jenže nic moc neukázal... Jen 100% vytížení disku... To je ale u 10 docela klasika, jenže v tomhle případě ten počítač je fakt neovladatelný... Teď ráno po zapnutí mi ještě pořád najíždí Windows... Asi 10 minut.

Zkusil jsem zakázat suprefetch atd... Jenže tyhle věci to akorát trochu zpomali... Samozřejmě bez výsledku...

Nastavil jsem offline virovou kontrolu W. Defenderem, nic... (A trvalo to teda než se ten počítač vůbec restartoval)

Zkontroloval jsem zdraví disku, pro jistotu i checkdisk... Nic

Memtest přes Windows taky žádné chyby.

Napadlo mě i vytížení třeba nějakým ransomwarem... Jenže žádné "úžasné přílohy" neoteviram a nevzpomíná si, že bych poslední dny dělal na internetové bázi cokoliv neobvyklého...

http://www.tomshardware.co.uk/forum/id-3080737/sud den-running-slow-100-disk-usage-windows.html

Tady se mi zdálo, že řeší podobný problém... Jenže to řešení se týká SSD pravděpodobně v pci zapojení nebo co to je... A já SSD vůbec nemám.

Jinak je to win 10 pro 64 bit, Intel i5 3350p, 16gb RAM, MSI GTX 760 OC, deska taky od MSI, žádný převratný model. HDD WD blue 1 TB, jednoplotnovy... Není ještě nijak moc starý, měl by vydržet...

PC se takhle na první pohled nijak nezahřívá. Zrovna teď mi načítá obrazovka k zadání hesla... Už dobrých 5 minut.

Nevíte, co se s tím může dít? Chtěl bych si preinstalovaní win nechat jen jako krajní možnost.

Ještě mě napadlo zkusit CCleaner, defragmentaci... Jenže tu si w10 přece dělá průběžně. To by ten počítač ale musel první najet:)

Díky moc za rady.

Pokud disk při testu seriózně vykazuje vadné sektory - tak opravdu není co řešit.
Ale tuto vlastnost popisuje více uživatelů: dlouhý stav, kdy je systémový disk po startu zatížen na 100%. Vždy šlo o klasické HDD. To přišla na disky hromadná nákaza? Na SSD tento stav není tak nápadný, protože je "maskován" rychlostí SSD...
Totéž, ale v menším měřítku, vyvádějí po startu osmičky (8.1). Takže to je "vlastnost" Windows?
Sám Velký Microsoft pro tento stav nabízí řešení. Lukas1982 dne 13.5.2017, 09:05 hod v tomto vláknu uvádí odkaz.

Mě to postihlo také. Zatím se zdá být řešením používání poslední verze z března tr. (1703). Tam tento nežádoucí jev má mírnější průběh.

Marketingové oddělení Microsoftu chtělo dokázat, že desítky mají rychlý start - ale že po startu systém stále něco kutí - to neuvádí. Stejně marketingovou lží je, že desítky běhají i na starším hardware. Běhají, ale jak? Blbě. SSD disk to řeší, ale ne beze zbytku. Zlé jazyky tvrdí, že po startu shromažďuje systém data, která posílá do Redmondu, a že jich je!

No tak nevím, do jaké míry může HD Tune při kontrole sektorů "lhát" někde na nějakém fóru jsem četl, že někomu HD Tune vykazoval vadné sektory u nového disku připojeného přes USB a při napojení na klasické SATA je to prý "přesnější" či co. Každopádně jsem se k vyzkoušení toho řešení s těmi registry ani nemohl dostat - bylo to tak zpomalené, že se to nedostalo ani na přihlašovací obrazovku - v "lepším" případě to prostě zůstalo trčet na té černé obrazovce se zeleným oknem a v horším to rovnou vyhodilo BSOD.

A jelikož jsem ten disk posléze nadormátoval a nainstaloval win znovu (kde jsem provedl ten HD Tune test, který cca 7 řádků sektorů vyhodnotil 15 špatných - při tom prvním spuštění po instalaci vše OK) a pak, když jsem systém restartoval, tak to začalo dělat znovu úplně to samé... Prostě se mi začal srát disk a snažil jsem se to zoufale zachránit :) - nebo by to byla taková náhoda, že to jak na potvoru začlo znovu dělat po úplně čisté instalaci? to asi fakt ne :D

Takže pokud se HD Tunu "dá věřit," tak vskutku není co řešit :)

Ale čekal jsem od toho disku víc, než necelých 5 let no...

a spíš se mi zdálo, že ten disk byl zatížený na 101 na druhou % :D :D

každopádně mě napadla ještě jedna věc - koukal jsem ještě na nabídku SSD a ono už to fakt není tak drahé, na HDD snad nějak našetřím, než mě ten nedostatek místa začne opravdu iritovat :D

který z nich je podle vás nejvýhodnější? resp. jaký je dle vašich zkušeností/zjištění vliv těch přídavných funkcí jako např. v Samsungu 850 Evo?

vzhledem k ceně je pro mě nejpřijatelnější tenhle: (60gb prcka fakt ne :D)
https://www.alza.cz/adata-ultimate-su800-128gb-d44 35991.htm

a mooožná bych šel i do tohoto, o něco většího: https://www.alza.cz/sandisk-ssd-plus-240gb-d426832 4.htm?catid=18851840

no a právě mi vrtá hlavou, jestli ty věci typu TRIM stojí opravdu za to vzhledem k přidané hodnotě např. u tohoto modelu: https://www.alza.cz/sandisk-ultra-ii-240gb-d221777 3.htm?catid=18851840

nebo u zmíněného Samsung 850 Evo 250 Gb - cena už je docela vysoko :(

Môj subjektívny názor ak máš mašinu doma, nevypínaš ako pako PC power gombíkom, využívaš ako každý rozumný človek oba spánky RAM s plynulým prechodom do hiberfile, v tom prípade si kúp klasický ložiskový pevný hdd, ktorý rozdeľ na dva logické oddiely. Systémový oddiel výhradne na Windows a druhý oddiel na nainštalovaný SW a na zálohy.

Pri správnom využívaní systémových prostriedkov a rýchlej RAM, nespozoruješ žiaden rozdiel v rýchlosti. Ušetríš šušne v porovnaní s pomerom dát na úložiskách ssd vs. hdd.

W10 x64 po čistej inštalácii, záplatovaní a zbavení balastu, zaberie miesto na logickom oddiele max.10 GiB. Samozrejme bez súborov swap a hiberfile čo je výhoda, ak používaš bitovú zálohu systémového oddielu namiesto onánie s priblblými antivirmi, anitimalicious a spol. AV marketingových hovadín, ktoré vyslovene škodia v prípade W10 lebo upatlaní výrobcovia antivirov sa nedokážu v reálnom čase prispôsobovať zmenám vo vývoji zo strany MS pri OS W10.

rozdělení disku na oddíly - ani náhodou takto popsaným způsobem:
nainstalované aplikace na d: stejně sdílí některé své knihovny v program files\common, v system32, samozřejmě má ta aplikace své záznamy v registrech na c:
ty oddíly nejde kopírovat ani zálohovat zvlášť - pak tedy nemá žádný smysl to dělit. tento nápad je úplně slabomyslný.

rozdělení disku má význam pro oddělení systému + aplikací na c:, a odsun dat výhradně na d:
je to velmi vhodné pro plánovanou migraci na ssd / klonování celého systému, i pro zálohování (systém do image, data přírůstkově).

jediné aplikace, které má smysl dávat na jiný než systémový oddíl, jsou bezcenné/kradené hry, kde nezáleží na nefunkčnosti po obnově zálohy.

Takže pro jistotu teda to SSD zázračný medvěde?:) Co myslíte

Stejně jsem ho plánoval, ale chtěl jsem ho holt přidat ke starému disku... Tak to udělám naopak a plotnak na data dokoupim někdy později. Mám ještě jeden sekundární, menší disk, takže to s tím místem nějak vydržím. Akorát teda nevím, jestli ten Adata nebo nějaký jiný 120 gb model... Ty 240 jsou už docela drahé - v případě toho Samsungu např. Chápu, že za tu cenu od nich nemůžu čekat žádné zázraky. Spíš bych chtěl vědět, zda se to pro mě, jakožto ne moc náročného uživatele vyplatí.

Konečně už mi pojede svižně prohlížeč, načítání atd. :)

nákupem ssd nejde udělat chybu. jenže 120gb je tak akorát na systém s aplikacemi a wear leaving.
adata je krám. když už, tak kingston má levnou řadu uv400.
+ další výdaje za datový disk (1.500-2t)

ale pokud je trvale nedostatek peněz, pak nákup ssd letos oželet (stejně jsou proti loňsku o 50% předražené), data a systém dát na klasický 7.200ot disk.

jo... no koukal jsem na srovnání Samsung Evo 850 a toho od Adata a vycházel, co se reálných parametrů týče, celkově hůře > ale v čem je to vlastně krám oproti tomu Kingstonu například?

Mám to chápat tak, že i když má ten Kingston "jen" 2D TLS technologii, tak je pořád "spolehlivější" než ten od Adata, který už je postaven na 3D TLS? Uvažuju totiž i nad tím 256 modelem, který je oproti tomu 128 celkově lepší... Jasně, že pak už vyvstává argumet, proč rovnou nejít do toho Samsungu, ale ten je pořád o pár stovek výš :) Jo kdybych to teď nemusel tak akutně řešit.

Protože jestli je ten Adata šmejd jen kvůli toho, že je o něco línější (řekněme teda ten 256 Gb model), tak to pro mě není až zas taková tragédie - pořád je přece znatelně svižnější než plotňák.

Jde mi i o tu spolehlivost - moc bych ho ani nevytěžoval, větší data a programy bych nainstaloval hned na začátku a pravidelně bych spíš ukládal menší soubory typu .pdf .doc .mp3 (sem tam) Spíš bych si ho chtěl šetřit a nezatěžovat ho zapisováním filmů a různých velkých souborů, které se vcelku rychle točí...

A kdybych jsem se už rozhodl pro ten 2xx model, tak už bych se asi i vybodl na interní disk a rovnou koupil nějaký 5200 ot. přenosný :) klidně jen 500 - 1000 Gb

jsou slova, která se ve slušné společnosti nevyslovují: alza, adata, acer, ...
že má něco papírové parametry není tak důležité. používá to nějaký řadič, má to nějaký firmware a nějak to funguje. taky to má léta nějakou pověst - to se do jednoduchých ttd nevejde.

alzu jako odpad mám zablokovanou v hosts, tak cenu nevidím. ale tuším, že zhruba za cenu 240gb ssd můžeš mít 120gb ssd + 1tb hdd.
není to korektní porovnání, protože s kapacitou se může měnit iops, jde dohledat.

- třeba pařan nic neřeší, vezme bez ptaní 240gb disk a na něj vrazí rovnou své milované hry, ať už to má přínos nebo ne. k tomu klasický disk jako archív odložených her, vlastních vytvořených dkumentů (0), postahované hudby a filmů.
- někomu stačí v pc jen ssd 240-500gb a všechna data léta zabírající neužitečné místo má odložené na domácím nasu v síti.
- při nedostatku peněz se dá žít jen s plotnovým diskem, který je rozdělený na systém (64-100gb) a data. ssd koupit až z vánočních odměn.

není jeden správný postup pro všechny, jaký disk s jakou kapacitou vzít, nebo jakého výrobce.

Nechci si zas kupovat nějaký disk když bych posléze zjistil, že jsem mohl mít za podobnou cenu lepší - jak věrohodný je UserBenchmarks - dal jsem je vedle sebe ten Adata a FuryX a výkonově měl ten Adata v něčem navrch.
Jako Kingston je pro mě taky důvěryhodnější no. Koukal jsem na oficiální prospekt k Fury a jeho TBW je papírově docela závratné :) akorát mi není úplně jasný údaj DWPD (má tam 2,5) - zápisy disku za den nebo jak to mám chápat?

jak věrohodný je UserBenchmarks

vůbec. porovnává jen nesmyslné papírové údaje.

líbí se mi, že tě donekonečna baví porovnávat parametry, o kterých jsem nikdy neslyšel. když jsem kupoval první ssd, taky jsem to prožíval. zase jsem jich nekupoval tolik, abych znal všechny značky.
stačí si uvědomit, že i kdybys koupil 2x rychlejší disk, že rychlost systému nevzroste dvojnásobně, ale pokud se dá nějak určit, tak řekněme o 10-20%.

místo zápisů za den řeš iops. nebo zapomeň na nekonečné porovnávání tabulek a kup prostě co potřebuješ, dokud jsou otevřené obchody.

Nikdy jsem se ještě o SSD nezajímal no :D Půjdu do toho Kingstonu. Nepláuju ten disk během 3 let 340x přepsat, tak snad nechcípne z nějakého jiného důvodu :D Jako nějaké časté, extrémní kopírování ode mě čekat nemusí, tak snad třeba těch 6 - 7 let zvládne... A do té doby ta technologie zase pokročí jak blázen, tak už beztak budou i disky s běžně 10 letou zárukou :D

Děkuji všem za rady a trpělivost, Jsem zas o trošku chytřejší :D

Nuda:
Môj subjektívny názor ak máš mašinu doma, nevypínaš ako pako PC power gombíkom, využívaš ako každý rozumný človek oba spánky RAM s plynulým prechodom do hiberfile

Je věc do pranice, zda "rozumný člověk" nechává počítač (a další spotřebiče) ve stavu stand by, aby bez užitku žraly energii.

Tonoucí se stébla chytá - stěžovatel/tazatel zkoušel řešení, popsané Microsoftem? Viz https://support.microsoft.com/cs-cz/help/3083595/t ask-manager-might-show-100-disk-utilization-on-win dows-10-devices-with-message-signaled-interrupt-ms i-mode-enabled

Běžný uživatel nemá šanci zjistit, co vše W10 načítá po startu. Procesor je na nule, disk na 100%. Co na př. pověstné "živé" dlaždice...
Je zajímavé, že Task Manager nezobrazuje data, stahovaná a odesílaná do Redmondu. Je to vidět na př. když se stahují aktualizace, jsou to kvanta dat a v Task Manageru se provoz na síti jaksi nekoná.

Windows protokolují kde co. Příklad: Windows 7 dokážou shromáždit za měsíc provozu cca 2GB dat v protokolech (je to vidět při použití funkce Vyčištit systémové soubory). Přitom během provozu nevyskakují žádné chybové hlášky. Naštěstí se jejich odesílání do Redmondu dá zakázat. Při pomalejším připojení k internetu to může být značná zátěž.

tak co se internetového připojení týče, tak mě to nikdy tak moc nebolelo, 25 Mbit down sice není dneska nějak závratné číslo, ale mám solidní agregaci a nikdy jsem nepostřehl, že by mi to šlo pod 2 Mb efektivně...

No co se té telemetrie týče, toť otázka :D polemizovat se nad tím dá, ale i to je jeden z důvodů, proč bych pro systém a nejpoužívanější programy/hry bral spíš SSD.

Po instalaci OS tam sice moc místa nezbude (v případě těch 120/128 gigových, ale na programy a hry (Rust, Space Engineers, nebo i poslední Mass Effect) to stačí - a když na něm bude méně místa, tak nějakou tu větší hru prostě přehodím na plotňák. Navíc u mnoha her je přínost SSD skoro neznatelný, ale u těch tří zmíněných to myslím ale má docela vliv (načítání lokací a u Rustu to prý trošku ladí i stuterring a různé malé záseky v menu atd. obecně

Telemetria sa dá manuálnym nastavením sw firewallu integrovaného vo Windows a v súbore hosts elegantne eliminovať. Sú na to hotové skripty určené pre ladičku PowerShell prípadne pre cmd.exe.

Tiež je vhodné týmto integrovaným firewallom desiny zablokovať o.i. veškeré kritické porty in/out pre TCP (135, 445, 1001) a UDP. Kompletný zoznam šteklivých trojan-portov si schrasti na nete.

Prípadne si nainštaluj tento xindel na skenovanie portov: LPS.exe 1.2 www.advanced-port-scanner.com

Stiahni si ProcessHacker 2.39 a po inštalácii ho spusti ako Správca, pričom sa dozvieš po reštarte systému o odosielaní dát a o zápisoch na disk aj neviditeľnými súbormi po ustálení mašiny. Tých zopár desiatok bonzujúcich *.exe pripájajúcich sa na servery MS podprahovo, tj.na pozadí, si ľahko odchytíš a vyblokuješ manuálne integrovaným firewallom W10. (tj.SearchUI.exe a spol.)

W10 sa dá tak, ako predošlé verzie a edície od OS Vista pohodlne ukočírovať vlastnými nástrojmi z dielne MS do podoby, že CPU drží na 0% a odosielané dáta s pripojením na servery sú nulitné.

Ak si paranoik, potom je možné automatickým skriptom (dávkou) vyblokovať veškeré *.exe a *.dll v zložke Windows stovkami riadkov vo firewall. Len si tým spomalíš štart OS.

Osobne mám vykopaný z W10 načisto Defender s vyčistením Registrov po balaste "windows defender". Bonzujúce spomaľovače, šmejdy z radov AV, nepoužívam absolútne žiadne. Desina a browsery mi lietajú, ako raketa. Dáta cestou telemetrie, ceip, appraiser odosielané do ústredia MS, sú minulosťou.

Jediným problémom sú tzv. bezpečné servery poskakujúce na rôznych IP a portoch: *.*deploy.static.akamaitechnologies.com, ktoré tiež notne využíva MS k prenosu dát. Tam si nedokážem ani pri predradenom HW firewalle, nastavený na interaktívny režim, poradiť s odchytením šifrovaných paketov v podobe 64kB cookies hlavne počas reštartov systému.