

cena AMD a Intelu
Dobré dopoledne... jakto že amd je celkem levnější než intel? vyplatí se jít do intelu či do amd? Díky
Dobré dopoledne... jakto že amd je celkem levnější než intel? vyplatí se jít do intelu či do amd? Díky
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
AMD je proti molochu Intelu malý krcálek, musí teda soupeřit nižšími cenami. Kdybych si já teď stavil nový stroj, jdu do Ryzenu.
Na takovy Pentium G4560 nema AMD zadnou odpoved.
---
Intel ma vyssi marze a take trzby, proto ma i vyssi ceny, je to prirozene, protoze byl donedavna bezkonkurencne nejlepsi a mohl si ty ceny nasadit jake chtel. Zakaznici jsou take na Intel zvyknuty a tak nema Intel duvod cenu snizit a pripravit se o zisk. Pokud bude AMD dobre a lidi ho budou kupovat, coz se projevi narustem podilu na trhu procesoru, tak Intel ubere a ceny dorovna.
jo no to je logicke... díky Redmarxi :)
To ještě ten odporný Troll může vesele působit? To je opravdu skvělé! A k tomu ZP!
VYŘEŠENO!
nejsem troll jen se pořad neumim rozhodnout protože je to zaležitost drahá a chci aby mi ten PC vydržel pár let víš? :) jinak odpověďi lidí nad tebou jsou plně inteligentní a takové odpovědi jsem hledal..
Mam intel xeon, kdybych mel ted kupovat novy procesor s deskou aby par let vydrzel, vzal bych radeji ryzen a spis priplatil na GPU.
PC není jen CPU. Samozřejmě Intel a ostatní také kvalitní komponenty.
Cena zvycajne zhruba odpoveda vykonu daneho CPU. Zhruba. AMD niektore veci ma lacnejsie, ale vykonnejsie veci su pri podobnom vykone cenovo podobne.
Momentalne je AMD opravdu levnejsi nez Intel pri stejnem vykonu, ale to se muze behem par mesicu zmenit. Urcite to neni tak, ze by AMD chtelo za kazdou cenu konkurovat cenou, je to videt treba na grafikach, ktere jsou cenove mnohem vyrovnanejsi.
No jenže Intel má různý akce/slevy MB + CUP dost výrazny a pak to vychází stejně,jinak za plnou palbu vyjde AMD levněji to pak jo.
Takhle: AMD ma vetsi potencial i pro rychlost pameti a pretakt, tudiz budeme-li vychazet z toho, ze si koupim CPU+desku+pameti, tak to nakonec u AMD vyjde draz, ale zase to bude o to vykonejsi. Budeme-li ciste uvazovat CPU, tak je AMD Ryzen levnejsi jak Intel.
Intel ale nema konkurenci v mainstreamu, nic za cenu Core i5-7400 od AMD nesezenes a lowend tam je to uplne jasny, za cenu co se prodava Intel Pentium G4560, se AMD vubec nechyti asi nikdy (v dohledne dobe).
Neblaznete Pane !!
- Pár Ryzenu jsem měl, větší potencionál RAM (coz přesně nechapu, uz i kvůli NB, kde do desek vyrobeny 'relase' > 'brezen' což jejich M-radič slabý bod jejich CHPST), OC bych u ryzenu nedoporučoval tedy az na 5/7 X a CHPST x370, kde tam jestě něco udělat jde, ale zbytek, naký slabší OC ano, ale rychle překročí větev 'OC' =/ 'Vykon =/spotřeba' rychle přebide hranice rozumnosti az 1Ghz + pro 5% výkonu navíc, jen příklad 3.5Ghz OC na 4Ghz je výkon 100% navíc, ze 4Ghz na 4.5 už jen 50% nad 5Ghz už jen par % a jen zvyšovaní spotřeby a TDP.
(až na 1800 a 1800X, 1500 mám v OC vyzkoušené všehny, Ryzen bych nechal tak jak je, kdybych chtěl neco stabilniho, s max 15% OC)
Nějak takle jsem to myslel, někdy lepší obrázek, jak 100 slov :
)
(kde opravdu vyhra vykonu se zastaví někde na 4.5Ghz ma třeba o 50 BODU navíc, u 5Ghz je to jen nejakých 20 a pak už se stupnuje jen TDP bez podstatného vykonu navíc, pozor jde jen o ukazkové čísla, přetaktovat UCP na co nevyší frekveci, třeba 7Ghz, ale nemít výkon, neni dobrý potentionál OC, kde mužeme dojít k záveru, že má dobrý potentional mezi 15 > 25% OC, pak už je to jen vytapení bytu
PS : Ale je pravda že to OC stoji na prd i u intelu
[img=/file/view/29198-krivka-pomer-oc-vykon-rohlik-png]http://pc.poradna.net/file/view/29198-krivka-pomer -oc-vykon-rohlik-png[/img]
K tej RAM, ja to vidim tak ze Intel oficialne ma podporu len do DDR4 2400 apod. Viz napr. https://ark.intel.com/products/97147/Intel-Core-i5 -7400-Processor-6M-Cache-up-to-3_50-GHz alebo
https://ark.intel.com/products/97127/Intel-Core-i7 -7820EQ-Processor-8M-Cache-up-to-3_70-GHz
Nechapem preco ludia kydaju na AMD ze je nad 2400 za urcitych okolnosti nestabilne, ked intel to vobec nepodporuje. Jasne ze tam su potom problemy, ak je moc velka zataz zbernice apod, ale AMD sa aspon snazi ist do 3200 oficialne apod, intel ta arogantne odbije ze 2400 a trhni si OC si urob sam. (prakticky neskusam kam by siel intel v OC, nerobim nic s OC ani nechcem robit ptz PC ma byt stabilny a ne hokus pokus)
Mám KABY + RAM 3000MHz + CHPST Z270, hodně jsem osazoval Kingston 2600, nevím kde je problém.
(ryzen taky podporuje jen 2400Mhz, 2666 pro Single Chanel)
Protože tomu tak bylo, až s odstupem casu a UPs AGESA/MicroCodu se situace zlepšila.
Ale ta ram ti nejde na 3000. Alebo si si to tak nastavil sam (vlastny OC). A slo by ti to aj na ryzen lebo mas mozno len 2 single rank moduly.
Jen jsem si vybral v profilu XMP.
Ved OC. Intel ti teda uz nic negarantuje, mozno to je aj nestabilne, nevies. V specifikacii stoji 2400.
A garancii neni rec, jen ti píšu, že mi jede KABY + RAM na 3000MHz nic vic.
(i na PC ze kterého pisu, je Intel + DDR4 2600MHz, bez nastavovani, bez navstevy BIOSU, zadné blokovani na 2400MHz nebylo, POZOR ! bavim se o zakladnich deskach Z270)
A je to bezproblemov? (robil si memtest86+)? Len sa pytam, informacne :) Moze to byt samozrejme aj bezproblemov.
Né, popravdě nedělal, ale jestli tě to opravdu zajímá, určite si můžu najit čas a zkusit to.
- Ano, pak některé testy typu Benchmark, Stress etc jsem provádel u OC procesoru, RAM jsem také měril + Stress, latence, ale bez MEM86.
(jak to bylo stabilní/v ~ 1h testy stability, díl je nenechávám zpravidla spuštené mi to přišlo zbytečné, navic jsem nešahal ani na časovaní, jen jsem desaktivoval HPET)
Nemusis robit kvoli mne, vpohode ja ti verim ze to funguje :)
HPET nemusis deaktivovat, lepsie je ked je povoleny.
- Veř či nevěř, ale s HPET-OFF tam nějaky rozdil je, dobře, není mozna viditelný, ve hrách, ale třeba uvedený RYZEN hodně uživatelů pocítilo "nepatrné" zlepšení, v na mém PC když jsem to měřil, kde byl rozdil vidět nejvic bylo v 'latency' z nejakych 46 na 42 ns, merené na DCP.
(ale jak rikam, je to zanedbatelné, ale u RYZENU je rozdil vyraznejsi jak u Intelu, zkousel jsem to na Ryzen 5 1600 i na 1700 s Kingston 2600MHz CL16)
- Deskativoval jsem ho přímo v BIOSu, jinak přes příkazový řádek pomocí :
Nezavisi to od cpu, moze to zavisiet od ovladacov, ked to vypnes tak zas moze byt horsia reakcia pri prepinani uloh v multitaskingu apod., trhy, apod. Neviem ci je dobre honit sa za maximom u nejakeho syntetickeho testu, a potom mat pripadne zhorsenie v inych veciach. Ale ok neni to az tak podstatne, da sa to aj vypnut, oni to stejne starsie win vobec nepouzivali aj ked to bolo zapnute, ani neviem ktore win to uz vedia pouzit. V niektorych situaciach moze byt lepsie disabled, v inych zas enabled.
Presne tak to taky v realite je.
(ano dobře s odchylkama dle použitého/osazeného HW, platformy, ale v základe, něco přidá, něco veme v obou situacích Dis/Enable tak jak píšeš)
Pretakt RAM na Intelu ti navic neprinese takovy zvyseni vykonu jako na AMD. V tomhle je AMD o tridu lepsi, zatimco u Intelu je 3000MHz jen placani penezma, u AMD to ma opravdu realny prinos.
Aneb Intel má vysokej výkon tak jako tak že nic není zapotřebí dělat a AMD k tomu nejlepšímu musíš pěkně popohnat OC všude kde se dá.
Jenze absolutni vykon je u AMD vyssi a o to jde. Samozrejme za vysokou cenu, ale to uz jsme se bavili, ze u AMD, kdyz chces jit na maximum, tak zjistis, ze je ten Intel vlastne levnej.