
uprava el. schematu - jak rozsvitit vsech 10 led
Zdravim,
resim takovy mensi problem el. schematem ktere je na nasledujici adrese www.elweb.cz. Potreboval bych poradit jak jej jednoduse modifikovat tak aby se po rozsviceni posledni led rozsvitily vsehny ledky. Nemate prosim vas nekdo napad jak to jednoduse provest?
Diky moc
"po" nelze. Lze rozsvítit všechny současně s poslední led. 9 diod a NPN tranzistor.
V zapojení je pořeba ještě zrušit R2, místo toho každá LED musí mít svůj odpor 51ohm
Mýlíš se. "po" lze. Jenom je nutno tento stav rozpoznat, což lze buď podle toho, že žádný výstup dekodéru není v nule, nebo před dekódováním. Není to až tak složité. Ostatně - existují dekodéry s 16 výstupy, a tak dále a tak dále. Je to řešitelné, ne však pomocí tří odporů a (ať nežeru) jednoho tranzistoru, vždycky to bude chtít něco víc, protože se musí rozpoznat stav, kdy mají svítit všechny diody a musí se udělat opatření, aby toho byly schopny.
pokud ten 7493 donutíš aby počítal do 11, tak samozřejmě lze. Ale myslím, že to je pro tazatele zbytečně složité, on chce asi jenom nějaké blikátko...
Klasický požadavek hóódně muziky za málo peněz (peníze nejlépe žádné). Jak jsem kdesi psal, to se pomocí dvou odporů (a se skřípěním zubů tranzistorem navíc) nezvládne. Už jsem na konkurenčním fóru navrhl tazateli GAL16V8 v ceně á 50Kč na místě dekodéru, což by problém řešilo tak nějak samo, ale to nechtěl...
7493 umí počítat do 16ti jestli se nepletu ale je ve schématu omezený na počítání do deseti
To jsi, milý tančíku, předpokládal, že se dá požadované funkce dosáhnout bez úpravy schéma, snad pouhým aktem vůle? Tak to tedy
Milý Pytlíku. Nemá tady svůj x roků starý sešit kde mám vývody toho integráče přesně popsáné ale myslím že ta úprava je velice jednoduchá. TTL byl kdysi můj koníček...
Myslím si, že TTL jsme se my všichni elektronici starého vydání zabývali dost podrobně. Ono totiž nic jiného nebylo...
Naprogramuj si PIC alebo atmel.
Vyhody:
a) bude to 10x mensie
b) budes si moct naprogramovat rozsvecovanie lubovolne (kombinacie LED aj casovanie)
c) bude to IMHO 10x lacnejsie
d) bude to IMHO zrat 10x menej (ak neratam odber LED diod)
e) naucis sa programovat
Nevyhody:
a) bude nutne pouzit hlavu nielen na prijem potravy :)
b) bude treba si zbastlit nejaky jednoduchy programator napr do LPT portu apod (alebo kupit).
c) bude treba volit uC ktory zvladne budit aspon 10mA (a pozor aj na max.povolenu vykonovu stratu na vystupoch). Nie je to nic zlozite len treba vediet citat a pozriet si datasheety jednotlivych uC.
Nevýhoda c) by se dala obejít použitím zesilovače, nejlépe vícenásobného. Něco jako ULN2003 (byly by potřeba 2)
pokud to má na nějaké efektní blikátko na vytuněnou š120, kde se vede kabel kamsi pryč, jsou podobné oddělovače dokonce nutností.
jako oddělovače lze uvažovat i 4049/4050 (invertující/neinvertující)
Ten ULN má výhodu v tom, že se jedním pinem dají stáhnout všechny výstupy dolů.
Kdysi jsem se tím živil. Pokud bz se ti podařilo ty ledky rozsvítit, asi by stejně nesvítily protože jsou napájené přes jeden odpor a to by nedělalo dobrotu. Napadá mne po rozsvícení poslední LEDky nějak zrychlit hodiny takže by vlastně všechny LEDky blikaly tak rychle že by to oku splývalo.
Problém s poklesem jasu by zůstal (každá LED by svítila sice na plný jas, ale pouze 1/10 času ...).
....................
Taky máš problémy s písmeny y a z? Já to mám tak pomotané, že ať zvolím jakoukoliv klávesnici (jedno jestli QWERTY nebo QWERTZ), tak to zaručeně popletu - ale pozor, jenom v některých slovech. Kupř. takové slovo systém většinou píšu na dvakrát.