
VS absolvent vyssi plat?
Dobry den, vrta mi ted hlavou myslenka. Vsude se rika ze VS absolvent ma v praci vyssi plat a to i kdyz dela stejnou praci co stredoskolak. Rad bych vedel jak to chodi v praxi protoze me napada:
Proc by si zamestnavatel bral na stejnou pozici VS-kolaka kdyz za nizsi plat to muze delat stredoskolak
jak tak vidim VS-kolaky (bavime se o IT) napada me ze VS-kolak != kvalifikovanejsi pracovnik, tak proc by mel dostavat vic, to je to dane zakonem? To se mi opravdu nezda, aby stat diktoval toto soukromnikum...
Podle mě se tady nekouká na to, co kdo umí, ale na to, "nač má papír".
Příklad:
Známá, co absolvovala nějaký rychlokurz na počítače (a neumí pomalu nainstalovat program), dostala bezva prácičku, jelikož na to měla kvalifikaci. Byla upřednostněna před klukem, co má počítač zmáknutý 10x lépe, nicméně je to vyučený truhlář a žádný papír na IT kvalifikaci nemá.
Platí zejména u státních institucí. U středo/vyso to bude podobné. Nezáleží jim co umí, ale jakou má školu. I když pravda. Na té výšce něco člověku do hlavy nalijí, to je fakt, takže je tu jakási "jistota", že to bude ovládat.
jestli tohle nebyla ta pravá devíza jejího přijetí.
U státních institucí je přesně naškatulkováno, co musí mít dotyčná postava za školy, kursy a školení na ono pracovní místo. Nedodržením tohoto bodu znamená velké problémy pro vedoucího. Jestli osoba něco skutečně umí nebo ne, není nikde předepsáno. Jeden můj známý je vedoucím pracovníkem u jisté státní organizace. Jednou přijal místo vysokoškoláka šikovného, leč jen vyučeného pracovníka. Dostal za to půl roku sporožiro (=za trest srážky z platu). Tak se prej na to může akorát vy**t a je mu nyní srdečně jedno, co dotyčný zvládne hlavně, že splňuje tabulkové předpoklady. Pak na něj nikdo nemůže.
V soukromém sektoru je to přesně naopak. Podle nových zákonů si nesmíš vybírat pracovníky, nesmíš bez povolení pracovního úřadu ani zaměstnat rodinného příslušníka (hrozí likvidační pokuty). Jinému známému tak pracák poslal na funkci vedoucího prodejny dva cikány, s předchozí kvalifikací: Kopáč + basa.
Ano. Tak nějak jsem to měl asi na mysli, nicméně neumím se pořádně vyžvejknout a příklady z IT také nemám
Je to přesně ono.
Nicméně je fakt, že to, co tu píší odstatní (VŠ = rychleji se naučí/pochopí/zjistí) není vůbec od věci.
Opravdu asi záleží, jestli jde o soukromý, či státní sektor.
Nono! Já mám jen dvě střední školy se dvěma maturitami
. Abyste tu taky všichni nedostali pár po čuni!! 
Třeba u nás ve fabrice je to tak, že VŠ se na pozici dostane zvenčí snáz, než SŠ. Ten SŠ si musí svoji pozici napřed vybojovat - tedy ukázat, co umí. Začíná obvykle na nižší pozici, kde nejsou tak vysoké nároky. Alespoň absolvent SŠ by neměl šanci se dostat "nahoru" rovnou. Mluvím tu o doborných pozicích, nikoliv o místech nákupčích, či jiných "úřednických" místech, kde stačí ovládat počítač a umět trochu plkat anglicky.
U VŠ se tak trochu automaticky předpokládá, že vědí něco o programování mikročipů, tvorbě přogramů a dalších blbostech a hlavní je - když neumí, sám se o sebe postará a naučí se to, dokáže se prokousat hromadou manuálů. Což se u absolventů středních škol z 90% říct nedá, myslím těch, co jdou ze školy makat, ti co na to mají, jdou studovat VŠ.
Ne že bych já měl vejšku, já jen vycházím z toho, co jsem za těch pár let u nás ve fabrice viděl.
Že by ADAST? Mě pobavil kamarád, dělal v tiskárně a měli tam nějakého strejce z Adastu na servis řezačky; tento pronesl větu které jsme se chlámali jak pitomci (pravda, po asi osmi pivech): "tož to řekněte temu borcu co vám to brúsí"...
Sorry za OT
Adasťácký slang. Ten miluju.
Reakce na dotaz na hotline Heidelbergu po popsání problému: "..... to je něaké divné....." A už jsem věděl s kým mluvím. Málem jsem rozkous sluchátko.
Anebo odpověď od servisáka na dotaz našeho vedení, v jakém stádiu je oprava: "...no, válečky se točijó..."
)
(To už jsme lezli po zemi.
Adast to není, ale je pravda, že je to od nás nedaleko.
diky za odpovedi ale vesmes tu rikate ze ten kdo ma VS se do prave spis dostane zminujete tu takovy <nenachazim vhodne slovo uz jdu spat :) > prace, me zajima programing a zajima me jak to chodi v praxi, zda vzdy VS dostane za stejnou praci vic nez stredoskolak, husti nam to profesurci do hlavy i studaci a ...
A prave u prog. si myslim ze vezmou schopnejsiho nez toho s titulem bo to vidite jinak? rad si prectu odpovedi, dekuji zatim za ohlasy, tohle je super forum
Ten s titulem je schopnejsi, aj co sa tyka prograovania. Si zas nemysli ze ked poznas printf() tak ze vies programovat. Programovanie je aj o znalosti riesenia specialnych problemov, specialnych algoritmoch, optimalny navrh datovych struktur, plus samozrejme schopnost samostatne si nastudovat manualy a nove veci atd. Ten s titulom to vie lepsie ako ten bez titulu. Mozes si mysliet co chces ale je to tak, ak si myslis ze si tak schopny tak chod na vysku.
P.S. ale netvrdim ze kazdy kto skoncil vysku ze je schopny, to je ale vec prijmacieho pohovoru do zamestnania, aby si firma vybrala toho co nieco vie, plus na to je skusobna doba aby ukazal ze niec vie.
Ak si myslis ze si tak extrene schopny ze vysku nepotrebujes tak skus sa zamestnat a uvidis. Ty vies...
ne ja znam i wprintf a sprintf :D ne vazne, kladete duraz na "je" s tim ja si dovolim nesouhlasit a to bud:
-mam proste jine osobni zkusenosti
-mluvime kazdej o jine VS
spousta lidi co sla na VS UJEP aplik. infor. tak nikdy neprogramovala, vetsina je zde kvuli titulu nebo sítím a vetsina se tim nechce ani zivit. Dost lidi tu s tim zapasi i kdyz sme za 1. semestr probrali dva vnorene cykly a trosku objekty a tridy, je to proste neuveritelna nuda...zatimco kamarad sel do Prahy a vypravi mi jaky to tam maj tezky....jj a to je mozna prave ten rozdil v te ktere skole, rozhodne si vsak s tim "je" troufam nesouhlasit rekneme ze todle by bylo lepsi: "ten s titulem nemusi vzdy lepe kodit, ale muze :)"
Trochu blbo som sa vyjadril, v prispevku som to trochu rozpisal, ze nie kazdy kto skonci vysku je schopny. Tak to trochu upravim na:
"Schopny clovek s vyskou je schopnejsi ako schopny clovek bez vysky"
pretoze na vyske sa nauci / objavi / sam si nastuduje veci o ktorych bez vysky nevie. Ci uz sa to tyka samotneho programovania alebo veci okolo toho ktore sa sice javia nepodstatne, ale podstatne su (alebo mozu byt v buducnosti) zavisi od toho do akej oblasti sa clovek dostane. Ono si to zober tak ze clovek s vyskou je zvycajne na pozicii aj analytik apod., t.j. aj navrhne ako to robit, v spolupraci so zakaznikom, pozna vyhody/nevyhody roznych sposobov ako sa da problem riesit, a podla toho ma na krku aj urcitu mieru rozhodovania a zodpovednosti. Na druhej strane "programator"ovi sa povie urob funkciu/metodu ktora bude mat taky vstup a taky vystup, povie sa mu ako to ma robit (ake fcie alebo co ma pouzit apod) a on ju napise. Ten vysku fakt nepotrebuje ale ani nemoze cakat plat taky ako ma ten analytik ktoreho som spominal v prvom pripade.
P.S. aby som ti dal aj nejaky priklad: naprogramuj databazove jadro (aby to vedelo insert, delete, select, triedenie apod). Mozno sa ti to javi ze sak naco sak existuje oracle, ale a) aj ked pouzivas oracle tak ak vies ako to vnutri funguje tak vies volit optimalnejsie postupy, a vies kde mozu vznikat zadrhele b) niektore firmy maju vlastne DB riesenia.
Az budes to databazove jadro robit tak narazis na zavazne problemy typu ako ukladat data aby sa dalo rychlo robit triedenie, a ako urobit delete (ked nieco zmazes tak v databaze ostane "diera"), apod. Neexistuje idealne riesenie, a na vyske sa napr. dozvies akymi moznymi sposobmi sa to da robit a ktore su kedy vyhodne, apod. To bol len priklad, takych oblasti je vela, napr. aj pri beznom navrhu datovych struktur, kedy je co vyhodne, napr. nejake dynamicke tabulky alebo co, ako sa to robi, atd.
P.S.2. alebo priklad z "praxe"
naprogramuj program na riesenie tohoto: http://pc.poradna.net/question/view/171018-kolik-kr eciku-dzungarskych-budu-mit-za-rok, konkretne zadanie je potom tu http://pc.poradna.net/question/view/171018-kolik-kr eciku-dzungarskych-budu-mit-za-rok#re-171205 ale nepozeraj si diskusiu
najprv to urob a potom si pozri moje riesenie (je tam kdesi dole v diskusii), ma vyhodu ze je prehladne (mala pravdepodobnost chyby) a je kratke (uzitocnych tak 15 riadkov kodu), nepotrebuje vela RAM (vies odhadnut kolko RAM potrebuje?), ale ma jeden zavazny zadrhel. Vies aky zadrhel ma a kedy sa ten zadrhel prejavi resp. co mam nastavit v compileri aby som ten zadrhel oddialil? Ak nie tak chod na vysku 
to je zajimava uloha, urcite az mi bude lepe se do ni pustim, ale nezlobte se na me ale pausalizovat to cele tim ze nevi li clovek co je to za zadrhel a kde co nastavit v kompilatoru aby to slo aby sel studovat VS...
Clovek se muze ucit za pochodu, treba i ve zkusebce....
Bol som dlhsie mimo takze tuto odpoved uz to asi citat nebudes ale aj tak odpoviem, to co som pisal v tom priklade (a otazka ze kde je v tom zadrhel) je prave to, co by mal analytik vediet aby vedel ako nieco naprogramovat. Ten priklad vyssie a otazka kde je tam zadrhel smeruje na jednu z uplne zakladnych veci, ktoru by mal programator v C vediet. Ak ju nevie tak ja osobne by som takeho programatora nezamestnal.
Vseobecne analytik ak je viac sposobov ako problem riesit tak za prve musi o tych sposoboch vediet, a za druhe musi aj vediet odhadnut ake vyhody/nevyhody alebo naroky na systemove prostriedky maju rozne sposoby ako problem riesit. To sa neda ucit za pochodu. To su pre analytika zaklady, ktore sa v praxi nenaucis, na to je vyska, kde sa vobec dozvies ze nieco take existuje. Ak si na vyske nebol tak ta mozno ani vzivote nenapadne ze existuje napr. nieco ako rekurzia a ake su jej nevyhody a preco (mozno uz o rekurzii vies aj teraz, ale nie som si isty ze vies ako presne to prekladac preklada a teda kde je jej riziko). Alebo vies robit multithreadove aplikacie? Vies co to je kriticka sekcia a naco to je? Apod.
Bez vysky by si mozno zbytocne stracal cas tym, ze by si objavoval uz objavene (o com sa mas prave dozvediet na tej vyske). To je akokeby si povedal ze naco je pokladnicke pri pokladni zakladna skola, sak mozno uz vie kolko je 2+3, ale kolko je 4+7 uz nevie ale nevadi sak ked bude treba 4+7 tak si odbehne k inej pokladni a opyta sa kolegu a casom sa mozn onauci aj kolko je 22*34, ale aj tak potom nebude vediet ze ako to vyratat, a bude rok skumat a objavovat nejaky sposob nasobenia cisel, ktory sa moze za 5minut naucit na zakl.skole :) Jasne ze to bol blby priklad, lebo to za nu vyrata pokladna tak to nepotrebuje, ale predstav si ze by raz musela vyratat 22*33 na papieri.
P.S. ci pojdes na vysku resp. ak uz si tak ci ju dokoncis je tvoja vec, mne je to fuk, len odpovedam na otazku ci vysokoskolak != kvalifikovanejsi pracovnik. Tvrdim ze schopny clovek po absolvovani vysky je urcite kvalifikovanejsi ako akokolvek schopny clovek bez VS.
sleduju tohle forum obden ale tenhle topic na me svitil hned (jelikoz je ve firefoxu navstiveny tak je misto modre barvy fialovy :) )
Dekuji za odpoved, cenne informace, zkusim si to prebrat...jen me mrzi ze to co by mohlo ukoncit studia (ted je zkouskovy) neni zitrejsi pisemka ze C# ale treba matika ci fyzika
Preju hezky vecer a jeste raz diky
Ano matika a fyzika (zvykne byt v prvych rocnikoch) je dost narocna, treba cez to prejst. Nie je to uplne zbytocne, predstav si ze by si mal programovat hru kde mas urobit realisticky let vrtulnika apod. Bez derivacii a integralov a aj nejakych znalosti fyziky by si sa asi nepohol z miesta. Este budes mat aj dost narocne predmety napr. tusim nejaku dost teoreticku elektrotechnniku apod., ale aj to sa moze cloveku zist, napr. aj pri analyze zvuku (fourierova transformacia apod). Ja osobne som to uz v praxi potreboval (pri robeni testovacieho software pre jeden nas vyrobok).
To ho stejně na výšce nenaučí, borec mu na přednášce za 10 minut řekne, co je to vlákno, popíše problém deadlocku a ještě pár nějakých kravin. A pak na zápočet očekáva profesionální distribuovanou aplikaci, která komunikuje s databází a zvládne obsloužit 500 userů najednou...
Takže nezbývá, než investovat do knížek nebo hledat na google, kde je to popsáno srozumitelněji a dá se to pochopit. Na VŠ všechno nenaučí samostudium je nutné. Podle mě, je hlavním předpokladem to, aby studium daného člověka bavilo, když ho to nebaví tj. chodit tam nechce a dělá to jen kvůli rodičům, tak je to o ničem...
Ale "prebera" sa to tam. T.j. dozvie sa o tom a ma moznost to pochopit, prip. bude vediet ze ked to raz bude potrebovat tak ze kde to najde a ze si to bude musiet dostudovat ak to bude potrebovat. O to ide. Ci to pochopi to je uz jeho problem. Ale ak by na vyske nikdy nebol, tak sa s tym nikdy nezaoberal a teda o tom ani nevie ze to existuje.
P.S. a zaobera sa tym dlhsie ako 10minut, teda aspon u nas v KE pred 10rokmi sa tym zaoberalo urcite dlhsie aspon niekolko celych prednasok. Ja som ale moc na prednasky nechodil tak neviem presne kolko
Psal jsem o tom, co se dá u vysokoškoláka a středoškoláka absolventa předpokládat.
V soukromé sféře obvykle následuje přijímací pohovo + nějaký test, aby zjistili, jaké máš skutečně znalosti.
Pak už jen záleží na tom, jakého člověka potřebují. Zda kodéra, který dostane zadání a podle něj to naprogramuje, nebo člověka, kterého postaví před problém a on si musí provét analýzu, anstudovat materiály, domluvot se se zákazníkem na podrobnostech a následně to naprogramovat nebo předat zaání kodérovi...
jj souhlas s obema, jj taky mi logika rika kdyz umis tak je jedno co mas za skolu zaplatej te aby si te udrzely...jen sem chtel vedet jak to chodi v praxi a ne jen domnenky
Zatim diky
To jsem rád, že to skončilo všeobecným smírem. Už jsem se obával, že se nám tu poperou páni inženýři se středoškolskou či učňovskou mládeží....
nechapu proc, vsichni mame svuj nazor a je treba ho respektovat, obzvlaste o svatcich... kdybych jej zatracoval nebyl bych lepsi nez RH
a) já titul nemám, ale jelikož ještě studuji, možná se ještě někdy nějaký stane. Ale až se mi někdo zeptá jestli jsem inžinýrem nebo umím stavět železnice, ať udělám krok vpřed, tak ho neudělám (nestuduji IT obor)
b) neexistuje nic horšího než hovado s titulem. Hovado bez titulu je oproti tomu většinou ještě docela sympatický člověk. Extrémním příkladem budiž vt. (všemi tituly) Henryk Lahola.
c) titul výrazně ulehčuje získání určitých druhů zaměstnání
d) byla tady řeč o programátorech, to jsou často společensky úplně nepoužitelní lidé a VŠ de facto zaručuje, že byli schopní vylézt mezi lidi, mluvit a reagovat na ně a plnit nějaké, byť často stupidní, úlohy ve škole a dají se tedy zaměstnat.
e) obecně člověk s technickou VŠ bývá považován za jakousi záruku toho, že je trochu zodpovědný, má nějaké cíle a ambice, které se zdá budou překrývat s představou ideálního corporate drone. Technicky vzdělaní lidé mají tendenci se nechat snadněji zotročit typickou korporací než třeba humanitně vzdělaní lidé.
ad e) Technicky vzdělaní lidé se většinou zajímají o technické věci a práci, ne o lidské pocity a ideály. Proto studovali technickou školu.
Tak samozřejmě, o tom žádná, pointa téhle části mého příspěvku ale směřovala jinam. Znám to z vlastní zkušenosti, jací zaměstnanci jsou IT geekové - dřou od úsvitu do noci, často klidně na nesmyslných úkolech (protože si nejsou schopni se šéfem dojednat lepší podmínky nebo prosadit svůj názor např.), a takřka nemají žádný osobní život, jen přijdou domů, padnou do postele a spí. (A dokonce je jedno jestli mají doma jen mangaporno nebo jsou trochu normální a mají manželku popřípadě děti, vzorec je vždycky stejný). Jediné jak přijdou do společnosti je firemní večírek, kde se vylejou a se svým životním příběhem se někomu svěří.
Pracuju ve firmě kde je docela dost žen v IT, a nemusím dodávat že nejtechničtější z nich studovaly ekonomku, ostatní mají třeba komplet humanitní vzdělání, a u těch se nic z toho pozorovat nedá - tráví v práci rozumnou dobu, chodí do divadla, na koncerty, čtou knihy a chovají se vypadají docela normálně. A není to omezené jen na muž vs. žena, já taky nejsem ženská, i když zase na druhou stranu nejsem ani typický chlap.
Ano, onen geek s "prestižní" technickou školou má často "vyšší" pozici (=lépe placenou) a má větší zodpovědnost, ale co je mu to platné když si svých pěněz neužije, ve třiceti se zdravotně zhroutí a ve čtyřiceti si uvědomí, že jeho život stál za hovno...
To je přesně ono, člověk si pozdě uvědomí, že má už velký děti a pleš na hlavě a ve vzpomínkách jen tu práci.
Lol. Ty si nejaky hodnotic ludi
neprinasa radost prip. cloveka nenaplna?
Preco si myslis ze chodit do divadla alebo na koncerty je to spravne, a ze pracovat na niecom zaujimavom, alebo trebars nieco kutit apod alebo vymyslat novu teoriu relativity
Niektori ludia na koncert ani do divadla nechodia pretoze by sa tam uz po 5 minutach unudili k smrti, ale tie dalsie veci co som vyssie menoval ich bavia a prip. aj vnutorne naplnaju ich zivot. A moze mat z toho zivota omnoho viac radosti a aj uzitku, ako nejaka nablbla sekretarka ked sedi v divadle alebo doma meni malemu decku plienky, lol, tak to je radost jak svina.
Nikomu neříkám co je správné a co není, každý dospělý člověk o sobě rozhoduje sám. Ale člověk je založením společenský tvor - stýkat se s lidmi je pro člověka přirozené a prospěšné. Divadlo je jenom příklad, jakákoliv příležitost se setkat nejen s lidmi podobného založení, ale především úplně odlišného založení (což rozvíjí osobnost daleko nejvíc a geekové se tomu brání, nejraději se stýkají navzájem mezi sebou - je to bezpečnější a pohodlnější). Sedět celý den u počítače a kódovat v céčku není člověku přirozené.
Když je člověk asociální, je samozřejmě mnohem jednodušší a pohodlnější sedět u počítače a psát celé dny rozšíření pro port linuxového manažera spořičů obrazovky na MacOS, a je to o to víc pohodlnější a jednodušší, oč víc to toho člověka baví. A tím nechci říct že by to neměl dělat, ale měl by taky někdy zkusit něco jiného. A myslím opravdu jiného, ne začít kódovat něco jiného, dívat se na 367. díl hvězdné brány nebo sbírat komiksy.
Proč je nablblá? Protože neumí céčko a neví čemu se má smát když se řekne nějaký programátorský "vtip"? Umíš ty snad vyměnit děcku plenky nebo se vyznáš v ruském divadle 19. století?
Už jsem taky slyšel, že tam venku je skutečnej svět. A teď koukám, že v něm dokonce žijou lidi, komunikujou, chodí do divadla, hospody, na volejbal a tak. Co z toho mají?
Pavel
... se nám to tady zvrhává do filozofování.
Každý dělá co ho baví. Pokud někoho baví programovat a dostane práci, která ho baví, tak nevidím důvod proč by se měl zhroutit nebo litovat mládí. Tím že začnu chodit na diskotéky nebo do divadla nic nespravím, protože mi to přijde jako ztráta času. Stačí mi, že občas zajdu s kamarádama (a ne všichni jsou IT) na
.
Jinak každej IT geek ví že...
Jestli mi někdo umí číst myšlenky, jseš to ty.