Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Možnost instalace nových programů pro Windows bez zápisu do registru

Asi po roce jsem si přeinstalovával Windows XP Home, protože jsem měl registr velký asi jako Manhattan.
Zazálohoval jsem si adresář /Program Files s tím, že se pokusím programy v něm uložené vyzkoušet ohledně jejich schopnosti se spustit bez řádné instalace. Podle mého odhadu v následně provedeném testu z nich obstálo cca 75 %.

Kromě toho používám již od přírody uzpůsobené programy tohoto typu, zvané "Portable".

Chtěl bych se proto z hlediska svého lamího uvažování zeptat, zda uvedené aplikace mají nějaké problémy při svém provozu, tj. jestli nejsou pomalejší, nežerou více paměti a apod., zkrátka, zda jim zápis v registru nějak neschází ke štěstí.

Pak by stálo za zváženou si většinu nových aplikací buď jenom rozzipovat (pokud je instalační program založen na samorozbalování) a překopírovat, případně je nainstalovat na virtuálním stroji a pak zase jenom přetáhnout adresář, případně knihovny z /Windows/System32 do svého PC.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
ony si totiž tyto tvé "portable" programy (tj. těch 75%) ty zápisy v registry vytvoří při prvním spu…
touchwood 21.01.2008 15:00
touchwood
touchi, nejsem tak zcela přesvědčen o tvém tvrzení. V práci mám totálně zablokovaný komp, ale když p… poslední
Fuente 22.01.2008 21:33
Fuente
Zdar tvému konání. Jak vidno, nejsem sám v oblibě portable programů pro desktop. Hodí se to dosti ča… nový
orang-utang 22.01.2008 19:09
orang-utang

ony si totiž tyto tvé "portable" programy (tj. těch 75%) ty zápisy v registry vytvoří při prvním spuštění, tj. jako bys je nainstaloval (tak to alespoň ty slušné softy od slušných programátorů dělají). Jediné, co možná bude chybět, jsou "zbytné" záznamy a pak záznamy o instalaci.

Podle mě nula z nuly pojde a jsi tam kde jsi byl..

Problém "velkých registrů" je jen jeden - žerou RAM (při běhu Windows jsou celé v RAM) a pak je větší riziko chyby, když se do nich láduje kdeco.

Zdar tvému konání. Jak vidno, nejsem sám v oblibě portable programů pro desktop. Hodí se to dosti často, jen zkopčit složku na USB flash a mít stejné nastavení a např. záložky browseru ssebou.

Programy původně vytvořené jako portable nemám co se rychlosti týká s čím srovnávat, ale jsem s nimi spokojen, protože mi prostě fungují a mají i výše uvedenou výhodu.
Naproti tomu produkty Mozilla, tj. Firefox, Thunderbird a Sunbird je určitě lepší na domácím PC instalovat klasicky, protože jejich portable verze potřebují k běhu bez zápisu do registrů nadstavbu pro ukládání svých dat do složky programu a tím zabírají v RAM více místa než klasická instalace (o cca 30-50%). Dobře je to vidět v Process Exploreru. Taky portable VLC žere víc RAM než jeho klasická instalace. Tuhle nadstavbu mají většinou programy z portableapps.com, co startují přes podobné plovoucí okno. Na flashce jsou určitě dobré pro ochranu soukromí, ale na desktop je potřeba vybírat jen vhodné nenáročné programy.
Dále KMplayer je sice parádní na flashce jako portable, ale na PC doma mám v něm povolen zápis do registrů, protože jinak dlouho startuje.

Např. Adobe Reader jsem taky rozchodil ze zálohy Program files, ale potřeboval k tomu svoje data z "Data aplikací". Na PDF mám i Foxit Reader a Sumatru, ale jen Adobe ukazuje nejhezčí vykreslení písma.

Není třeba virtuálního stroje, většinou jde instaler rozbalit v Universal Extractor, přinejhorším rozběhnout instalaci, zkopírovat dočasně rozbalené soubory a Cancel. Už úplně v nejhorším normálně instalovat, zkopírovat složku z Program Files a odinstalovat program. Ale to je taková zoufalost, jakou jsem ještě nedělal. Většinou jde najít vhodnější portable program, nebo jiné řešení.
Není špatný RegCleaner 4.3 (v základu portable) na kontrolu a případné smazání nově vytvořených záznamů v registrech.

Tohle je jen můj privátní názor a nikomu ho nenutím.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru