
SATA
Zdravim!!
Mozte mi niekto poradit,ako "prepadit" satovy disk na SATA rozhranie?Vsetko mam zapojene spravne,ale Windows mi ho "definuje a prihlasi" na ATA..
Zdravim!!
Mozte mi niekto poradit,ako "prepadit" satovy disk na SATA rozhranie?Vsetko mam zapojene spravne,ale Windows mi ho "definuje a prihlasi" na ATA..
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
A on ten disk nefunguje? Nebo čeho chceš dosáhnout? Manuál k základní desce (BIOS) jsi četl a nic tam nepíšou?
Funguje,je v pohode..Chcem dosiahnut vysej rychlosti..Sata je predsa len rychlejsia.V BIOSe som to nenasiel.
Tak si přečti manuál k té desce. Třeba tam bude něco jako (Configure SATA as…)
V lepším případě zůstane rychlost stejná, v horším to přestane fungovat. Jaké je teď rychlost HDD, že máš potřebu se v tom vrtat?
a v čem je rychlejší?
Vždyť dnešní disky nedosahují ještě ani rychlostí "obstarožního" ATA/100, natož ATA/133
SATA disk ide rychlostou SATA rozhrania. To ze to vidis ako IDE radic je normalne (on to z logickeho hladiska je IDE radic), to ale neznamena ze to ide pomalsie.
Trochu lepsie by to bolo keby si SATA prepol do nativneho a AHCI modu (zapina sa v BIOSe) ale potom budes musiet nainstalovat Win nanovo (a budes k instalacii potrebovat disketu s ovladacom). Ja by som sa ale na to vy..., AHCI ti ziadne drasticke zrychlenie neprinesie.
Diky..S AHCI som mal drasticky problem a PC nesiel nabootovat
Musel som to vsetko nanovo instalovat..Ovladace som aj tak nezohnal,takze na to se...!Ale diky za rady!!
Ved som ti pisal ze ak zapnes AHCI tak musis Win instalovat nanovo. Ovladace najdes urcite na strankach vyrobcu zakl.dosky, nejaky balicek apod ktory po spusteni vytvori disketu s ovladacmi (disketu pouzijes na zaciatku instalacie WinXP, po mackani klavesy F6).
AHCI ma sice vyhody ale nie je to bezpodmienecne nutne, co sa tyka rychlosti prenosu tak ta je taka aka ma byt aj bez AHCI.
windows ho definuje správne,windows nieje "rasista" a definuje disk stále ako ATA,bez ohladu na to,či je to serial ATA,alebo paralell ATA,stále je to len ATA,výnimku spraví, pokial je disk prepnutý do RAID ready režimu-alias AHCI,alebo je viac diskov zapojených v RAID režime,čo sa týka rýchlosti,tie deklarované rýchlosti SATA rozhrania sú len teoretické maximálne rýchlosti,ktoré dané rozhranie podporuje,ovšem to neznamená,že takéto rýchlosti aj konkrétne reálne disky budú dosahovať
Tak preco potom "skolabuje",ked Win niwjw rasista,tak to moze snad prepnut sam a hned,akonahle dam-pripojim SATA disk,hmmm??!!
protože to neumíš nainstalovat..
do raid ready/raid režimu,ani do sata to windows sám od seba neprepne,v týchto režimoch vyžaduje ovládače,ktoré treba nainštalovať ešte pred inštaláciou samotného systému pomocou volby stlačením klávesy F6 a vložením inštalačnej diskety s ovládačmi pre konkrétny typ sata radiča po výzve,ktorú zobrazí inštalátor operačného systému.Implementácia sata ovládačov do už nainštalovaného systému je možná,ale do raid ready/raid režimu už je možné bez ztraty všetkých údajov a nainštalovaného systému zapojiť/prepnúť len nesystémové disky alebo novopridané disky.Pre systém je jedno,či je disk v normálnom SATA alebo PATA režime,systém to nerozlišuje,pre systém je to stále ATA režim,tak ako nerozlišuje,či má grafická karta modrú,zelenú,červenú dosku plošného spoja,na ktorom je naletovaný grafický čip+pamäte+ostatné súčiastky,alebo či konektory na prídavných kartách majú pozlátené kontakty pravým zlatom alebo nie,je mu to srdečne jedno,tak isto je to systému jedno,či je disk zapojený v paralelnom ATA radiči,alebo sériovom ATA radiči,komunikačné rozhranie ATA je stále to isté a stále je identifikované ako ATA,až keď sa aktivuje niektorý "špeciálny" režim,ktorý umožňuje nové sériové ATA rozhranie-t.j.AHCI režim,kompletný RAID režim,NCQ ap.,až potom je systém nútený zmeniť štandartné ATA komunikačné rozhranie na iný typ komunikácie
No přeinstralováním windows získáš teoreticky äž dvě procenta výkonu navíc pokud to měříš nějakýma benchmarkama. Většina disků má v testech strop 80-100mbit za sekundu a rozhranní dané výchozím nastavením biosu zcela stačí.