Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Freeware překladatelský nástroj

Ahoj,
neznáte někdo nějaký nástroj, který by se dal používat pro - relativně časté - domácí nevýdělečné překládání? Měl by umožňovat překlady RTF ne po slovech, ale po celcích, zkrátka něco jako Trados Workbench, což je ovšem profi nástroj za profi peníze. No a samozřejmě featurky jako autopřeklady atd., kvůli kterým koneckonců tyto nástroje hlavně existují.
Při googlení jsem našel leccos, ale třeba už jste někdo podobné záležitosti řešili a už víte, který z free nástrojů je nejlepší?

Díky!

A translation memory, or TM, is a type of database that is used in software programs designed to aid human translators.

Some software programs that use translation memories are known as translation memory managers (TMM).

Translation memories are typically used in conjunction with a dedicated computer assisted translation (CAT) tool, word processing program, terminology management systems, multilingual dictionary, or even raw machine translation output.

A translation memory consists of text segments in a source language and their translations into one or more target languages. These segments can be blocks, paragraphs, sentences, or phrases. Individual words are handled by terminology bases and are not within the domain of TM.