Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak je to s maximálními disky ve Windows (7 a dál)?

Různě čtu, že Windows 7 nemůže při discích nad 2TB použít MBR, že je nutno je jít do GPT.
Nikde jsem se ale pořádně nedozvěděl, zda je problémem velký fyzický disk nebo particie.

Jak je to s datovým (nebootovacím!) interním diskem o kapacitě 4TB, lze to obejít tak, že bude logicky rozdělen na 2x2TB? MBR?
Případně, pokud je problémem fyzická velikost HDD (4TB) a musí tam být GPT, může být v PC vedle dalších disků s MBR? Rozpoznají W7/8 ten GPT disk, celou jeho kapacitu.

Ještě toto:

Nevýhoda GPT je vlastně jediná: Deska se starším BIOSem, tedy ne-UEFI, z disku GPT nenabootuje.

Ano, deska "neumí" UEFI.

Opakuji, nikdy se z něj nebude bootovat. Jen data, zálohy, hry atd.

Díky za osvětlení.

(Mě to pravděpodobně bolet nebude, tak velké disky půjdou až do nového PC s W10. W7/32 kvůli 16bitům asi půjdou do virtuálu, myšlenku dualbootu W10+7 pomalu opouštím)

MBR = dovolí oddiely menšie ako 2TB. Môže mať maximálne 4 hlavné oddiely (primárne) s kapacitou do 2TiB.
Ostatné voľné miesto na diskoch označí ako nepriradené.

GPT = povolí rozdelenia väčšie ako 2TB. Maximálne až na 128 hlavných oblastí (primárne) viac, ako 2TiB.

Oběma děkuji.
Takže, abych do definitivně a polopaticky shrnul,

...pokud je dnes PC (neUEFI) s Windows 7/8 s bootovacím MBR diskem třeba 500GB (C), dále je tam fyzický disk 2TB s dvěma oddíly (D,E) po 1TB a teď se tam připojí 6TB disk, tak si mohu zvolit:
- GPT disk, klidně jedna partition 6TB
- MBR disk, až 4 partition (po 1,5TB) nebo třeba 3 partition po 2TB
V obou případech bude na neUEFI BIOSu vidět z toho 6TB disku celá jeho kapacita.

Ano?

Jak už psal MM, neuefi bios řešit vůbec nemusíš, protože to není startovací disk. Tím pádem disk řešíš až v OS, a tam je to už dávno zcela bez podpory jakéhokoli BIOSu (pokud nepoužíváš něco jako Win98), vše si řeší sám OS.

S GPT budou mít problém jen Win XP a starší (Win XP x64, alias Win2003 server pro desktop GPT umí), všechny novějěší OS si s GPT rozdělením disku rozumějí. A ty používáš XP pouze v emulátoru (AFAIK), takže ti to je jedno.

Problem je samotne MBR, ktore ma v tabulke particii pre zaciatocne cislo a pocet sektorov oddielu 32bitove cislo, a to je maximalne 2^32 * 512bajtov(1sektor) = maximalne 2 199 023 255 552 bajtov adresovatelnych na disku (od zaciatku disku).
Preto sa na disky vacsie 2TB pouziva GPT.
GPT moze mat (ma vzdy) protective (ochranny) MBR zaznam, kde je len obsadenych celych prvych 2TB aby sa nikto nesnazil robit nejake dalsie MBR oddiely (s MBR viac obsadit nejde), ale v skutocnosti sa pouziva GPT a ne MBR.

Co sa tyka dalsich podotazok v dotaze: kazdy datovy disk moze mat svoju tabulku oddielov jaku chce (MBR alebo GPT), OS je to uplne fuk, vie pracovat s obomi. Akurat disk vacsi jak 2TB musi mat bud GPT, alebo ak mas na nom len MBR tak sa daju pouzit len prve 2TB.
T.j. ak chces bootovat z 4TB disku a nemas UEFI BIOS, tak to je naprd a teda bud pouzijes len prve 2TB disku s MBR, alebo si tam das GPT a Win si das na iny mensi disk (napr. SSD) s MBR.
Existuje finta s ktorou sa da s MBR naadresovat druhy oddiel na 4TB disku ze tam bude 1.99TB +2TB (schvalne ten prvy pisme 1.9TB ptz nemoze byt uplne plnych 2TB), ale nerobil by som to radsej a normalne SW to ani nevedia urobit.
.. je aj mozne urobit legacy boot cez protective MBR, ale Windows by z toho bol na vetvi a asi by sa zasekol alebo proste nebootoval. Neni to vhodny sposob. Idealne (ked nemas UEFI BIOS) je Win dat na nejake mensie MBR SSD a 4TB disk mat ako GPT datovy.