Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomoc s Biosem

Zdravim ve spolek, potřeboval bych se zeptat, jestli by mi někdo nedokázal poradit s nastavením biosu, týkajícího se napájení předního usb panelu, jenž je přes piny napojen na desku. Rád bych, aby po vypnutí/uspání pc tyto porty deska trvale nenapájela. A dále nastavení probouzení pc z režimu spánku myší či klávesnicí pokud to lze.

deska: gigabyte ga-m656-s3

manuál biosu: motherboard_manual_ga-m56s-s3_e.pdf - od stránky 32 začíná celkový přehled biosu s grafickým vyobrazením

OS: W10

Dík za váš čas
Změna kategorie, původně: PC sestavy (karel)

Dík za feedback, ale zatím to nefunguje, jak by mělo. Primárně bych chtěl především vyřešit funkční probouzení pc ze spánku. Nastavil jsem tam Power On na dvojklik myšky, což tedy reaguje, ale počítač má problém naskočit zpět do systému, většinou se nějákým způsobem sekne. Nevím jestli ta deska vůbec bude spolupracovat s win10 podporu tam nemá. Zvukovku jsem taky nerozchodil, ale tam jsem to vyřešil přes grafiku hdmi a lcd se zvukovkou, takže to je pohodička, ale chtěl bych nějak vyřešit ten režim spánku.. Nevím jestli bych měl něco zkoušet v nastavení napájení různých částí hardwaru v napájecích profilech ve windows.

To usb taky zatím přední port panel nevypíná, ale to mi zas tolik nepřekáží, ovšem spouštět počítač neustále od biosu je celkem zbytečně časově neefektivní.

Včera jsem přeházel krámy z desky Asus M2A74-AM, což je taky už dost šrot, ale s tímhle neměla vůbec problémy. Aktuální Gigabyte GA-M56S-S3 je šrot podobnýho kalibru, ale s trochu širšíma možnostma a obsáhlejším nastavováním Biosu. Nějáký věci jsem tam zkoušel nastavit, ale furt to není ono, komp jinak šlape dobře, systém jen win10 x64

Včera jsem před sestavením zresetoval Cmos, takže Bios byl v defaultním nastavení..

Z manuálu strana 37. jsem nastavil Init Display First na PCI namísto defaultního PEG
ze strany 44. jsem nastavil ACPI Suspend Type na S3(STR), HPET Mode na 64-bit mode a ty dva parametry podle tvé rady

To netuším, já jinej OS nemám, když zkoušim pc probudit dostanu se max k úvodnímu obrázku přihlašovací obrazovky win10, ale kolikrát z karty nepřijde signál vůbec a pak se komp resetne a jedním dlouhým a dvěma krátkými pípne, což nějakým způsobem signalizuje asi GK, je možný, že si to nechce tykat s aktuálně naistalovanou GTX 460 (je dost nenažraná na to, co nabízí), ale když spouštím počítač normálně, není s ničím problém všechno naběhne, karta je jinak v pořádku. Mohl bych ještě zkusit dát nějakou starší bez přídavnýho napájení, ale vlastně nevím, proč by tahle měla něčemu vadit. Včera jsem jen přendal věci z druhý desky na tuhle, stará měla jen dva DDR sloty, přičemž ten druhej začal vyhazovat BSOD a se 4GB se nedalo v náročnějších aplikacích pracovat, tak musela pryč, jinak maj podporu HW dost podobnou obě desky

To víš, že bych nejradši nahodil čistou instalaci, ale nejsem si jistej jestli by to mělo nakonec efekt a akorát si přidělám práci, přes DLL Suite si snažím udržovat systém v lepší kondici. Stará Asus se mi zdá podporu win10 taky nemá, ale neměla s nima jedinej problém, Realteky vždycky doinstaluju a o grafiku se stará GeFroce Experience, nějakej chipset a podobně, už maj ty novější OS předpokládám implementovaný v podpoře defaultně. Jinak deska má nejaktuálnější bios, kvůli rozšířené podpoře Phenom II, všechno mi teď detekuje tak jak má

počítač má problém naskočit zpět do systému, většinou se nějákým způsobem sekne
přes DLL Suite si snažím udržovat systém v lepší kondici
nějakej chipset a podobně, už maj ty novější OS předpokládám implementovaný ... defaultně

výsledek máš před sebou.

No dík kamaráde, rozumíš tomu nějak blíž? Jinak děkuju za snahu, ještě se pokusim nějáký věci zkusit poštelovat, tak nějak věřim i tomu, že kdybych tam měl výkonější GK, která má TDP tak kolem těch 95W, že by taky mělo efekt. Aktuální GTX 460 potřebuje další dva 6-piny na přídavný napájení a TDP má asi 120W, ne-li víc, prostě neproduktivní železo. Všechno k pc nastřílený do jediný ze dvou zásuvek, co mám v místnosti :D

A jinak ohledně DLL Suite, to tam mám od minulýho týdne, stará sestava furt vykazovalo chyby, při hraní gtaV velice často chybu usbohci.sys ke který jsem nezjistil na netu potřebné detaily a přes tento soft jsem se jen pokoušel dělat nějakou diagnostiku, já těmhle utilitám stejně zas takovou váhu nepřikládám a jinak mám v pc na systémovém disku převážne jen pár programů a pár her, mám radši pořádek v systému.

Abych to nějak uzavřel, je tam zřejmě zásadní problém zhlediska kompatibility, až někdy nahodim zas čistý win 10, tak mi to tyhle problémy stejně nevyřeší, nějáký drivery na chipset jsem zkoušel dohledat a instalovat i kvůli té zvukovce, ale z oficiálních zdrojů tam prostě podpora končí někde u win Vista, proto nevidim smysl v tom, tam takový věci instalovat jen tak na zdařbůh a ještě z nedůvěryhodných zdrojů, což jistě chápeš. Ta stará deska to měla s podporou obdobně, ale myslim, že hlavně i díky svojí relativní jednoduchosti fungovala celkem dobře i s novými OS

Ale já na to přece nic necpal jen abych měl v čem vrtat, jak píšu přeházel jsem jen věci z druhý desky, která má poškozenej ddr slot, win10 už používám dobře přes dva roky bezproblémově, ale teď to s jinou deskou už dobře nemaká.

Mám tam 8gb Ram ve třech modulech, jinak si spíš myslim, že bude problém v Pci-e x16 a to bude souviset i s tím probouzením. Zkoušel jsem dávat ještě starší GK, ale to bylo ještě horší, i we windowsech vypadával obraz, bylo jedno z jakýho výstupu karty, nešlo ani naistalovat včas ovladače, protože to kolikrát vypadlo během přípravy instalace apod. nechtělo se moc nabíhat ani biosu tam bývá pak to dlouhý a dvě krátký pípnutí. Myslím, že to bylo tím, že na novější gtx 460 mám 2x přídavný napájení ze zdroje, ta starší grafika to táhne jen přes Pcie slot proto skoro nemá šanci, takže to bude asi odpověď. Je to nějákým způsobem asi postižený Pci-e, i když po zaběhnutí ve windovsech už to maká bez problémů i při hraní. Navíc deska má trochu neduh i v chipsetu, ten topí, jak vzteklej, byl dost horkej už na dotek, tak jsem na něj koukal v Everestu v klidovým režimu má kolem 70 stupňů v záteži už asi na víc jak 80 nevyleze, ale dost topí už od startu, jinak ostatní části maj teploty naprosto pohodový, procák dostal i novou pastu, skříň je chlazená všechno se tam drží od 35-42 stupňů, pocitově cítím, že to je v cajku i dotekem

Pracuju tu jen se šrotem, co mi zbyl ve skříni, když budu chtít jistotu, tak samozřejmě rozumně zainvestuji, do rozumných komponent, to je samozřejmě to nejjednodušš, ale taky nákladnější a hlavně jsem zvyklej věci opravovat a ne vyhazovat, protože takhle se to nedělá bráško.. :-)

A desku jsem dřív nepoužíval, mám jí tu už nějakej čas ve skříni, měla být údajně funkční, zřejmě není..

Je to škoda, mně se do starýho stroje už investovat nechce, nemá to moc smysl kvůli starým komponentům a novej tak akutně nepotřebuju, to mám zase smysluplnější investice, kdyby teď fungovalo všechno jak má, jsem tak na dva roky ještě naprosto spokojenej a pak bych až přešel na novej. Mám tu ještě jednu desku hp, taky má víc možností, tim myslím víc slotů Ram, Sata, apod., jenže se mi zdá, že ta zas nepodporuje muj Phenom II X4 945 a nacpat tam druhý čtyřjádro jen 2,2GHz je na nic, takže to je vždycky něco proti nečemu :-)

Mám ve starším baráku docela poddimenzovanou elektriku všechno napojený z jedný zásuvky, když jsem na předchozí desce např. zapl stolní lampičku, tak to počítač probudilo kolikrát ze spánku na této desce vždycky tak na dvě sekundy vypadne obraz se zvukem z HDMI, což zase ukazuje na to Pcie

V tom případě musí být obě volby enabled, pokud chceš probouzet PC klávesnicí a myší. Pak ale nemůžeš čekat, že nebudou napájeny USB porty, když je potřebuješ pro klávesnici a myš. Prostě si musíš vybrat.

Jinak nechápu co řešíš. Mně W10 startují 5 sekund, a to mám vypnutý faststart.

Asi máš pravdu, jinak stará deska měla tohle nastavené defaultně a vše fungovalo jak mělo tak nějak samo, navíc i dost zjednodušené nastavení biosu znemožnovalo potřebu muset tam hodně věcí nastavovat, aby si to dohromady s HW a SW rozumělo a plnilo to své funkce i s limitovanou podporou ovladačů. Když jsem na starý desce počítač uspal, tak ztichl a vypl zařízení v usb, ale probouzení klavesnicí nebo myší zůstalo aktivní. Možná, že to jen nějak házelo usb porty do úsporného řežimu, čímž zbytečně neudržovalo připojené zařízení plně aktivní nebo nevim, proto jsem se zeptal zde, jestli má někdo zkušenosti.

Jinak win10 už se rozbíhaj celkem slušně, ale tvých časů se starými komponenty asi nedosáhnu, nicméně když si člověk zvykne na tuhle pohodlnější funkci uspávání, tak je to pro něj zase krok zpět nemožnost využívat ji. Já takhle probouzim pc několikrát denně, jelikož dělám i jiný věci mimo pc ke kterým neustále odbíhám. Ale co se dá dělat, furt hledám možnosti, jak udržet se straýmama kráma relativní výkon a nemuset kupovat novej pc, když to pro mě nemá až takovej smysl, kdybych teď nebyl doma na neschopence, tak bych ani nevymejšlel, ale mam asi dost času, tak si hraju :-) Dík za pomoc

Včera jsem se rozhodl problém vyřešit nákupem nové základovky s ddr3kama modulama myslim, že to na patici AM3+ ještě pár let v poho zvládnu, možnosti upgradu jsou tam furt velký vzhledem k tomu, že mi zatím bohatě dostačuje i stávající Phenom II X4 945, takže pro mě je to investice i do budoucnosti, deska má podporu ovladačů pro win10, takže to ráno po vyzvednutí přestavim na modernější desku a problém bude vyřešen, tak děkuju moc všem za reakce a dávám Vyřešeno(moderátore) :-)