Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Linux - zálohování běžícího systému

Ahoj,

rád bych se poradil se zkušenějšími. Opět situace, raspberry, osmc tedy prakticky debian a rád bych systém nějak zálohoval ale ideálně celý, kompletně, ne jen konkrétní adresáře.
Zálohování aktuálně řeším tak, že vypnu systém a udělám image karty který pak překopíruju ručně na NAS. To je sice funknčí, ale není to úplně to co bych si představoval. Rád bych to prostě zautomatizoval a ideálně pak dělal jen rozdílové zálohy.

Je reálné zálohovat běžící systém?

Dále, prakticky nesouvisející dotaz, potřebuji zálohovat složku ~/.kodi/userdata/, to bych si zazálohoval přes webmin a cron, v tom problém není. Problém je, že webmin mi nechce cestu ~/.kodi/userdata/ uznat jako validní. Prostě nevím jak to zapsat jinak. Nenapadá někoho něco?

reálné to samozřejmě je. Osobně mám rád fsarchiver, byť živé oddíly zálohuje s upozorněním.
Kdyby to byl "velký" OS, bylo by řešením použít LVM a jeho snapshot.

Co se tvé druhé otázky týká, webmin ti zřejmě nejede pod stejným účtem jako to Kodi? Tilda (~) je totiž "zkratka" pro tvůj homedir (u uživatele "pepa" to běžně bývá /home/pepa), viz /etc/passwd. Edit: a logicky, webmin jede pod svým účtem, nebo účtem www-data (platí pro klony Debianu), případně účtem roota (záleží na implementaci)

Díky, v rámci druhé otázky se mi tam povedlo doklikat, takže pohoda.

S fsarchiverem netuším, provedu zálohu jako image a pak si budu asi hrát až na to najdu sílu:) Aktuálně zálohuju složku www, mysql databáze a nastavení knihovny ve videoarchívu, takže to v zásadě stačí, ale rád bych se to naučil i pro další, větší projekty.

Díky

Co se týká zálohy běžícího linuxu (v podstatě té karty s OS):

1) Nemusí být příliš častá, pokud ti nejde o logy. Je třeba ji udělat v podstatě jen po aktualizacích.
2) Nejjednodušeji bych to viděl na dd prvních 512B (MBR a partisn tabulka) a pak tar všeho ostatního s vyjmutím systémem generovaných adresářů adresářů (/dev /proc) a logů (/var/log).
3) Souborově (případně přes tar, pokud je třeba zachovat práva a záloha se provádí do "nelinux" filesystému) pak zálohovat čistě data.

Obnova by pak znamenala zpět dd prvních 512B a následné rozbalení taru

Co potřebuješ k tomu, aby si obnovil systém na úplně čistý počítač?

Nejjednodušeji kompletní image systému, ale ten se blbě dělá celý za jízdy a trvá dlouho.

Tak ještě jednou, co vlastně potřebuješ pro BMR (bare metal restore - obnova na nové železo)?

1) Potřebuješ zavaděč.
2) Potřebuješ mít stejné rozložení partitions (nemusí být stejně velké jako původní počítač)
3) Potřebuješ veškeré systémové soubory včetně oprávnění
4) Potřebuješ zálohu souborů, pokud tam je nějaká práce s daty

ad 1) ten příkaz dd udělá image z prvního sektoru na disku - tam je zavaděč i partition tabulka.
ad 2) ta obnovená tabulka nemusí pasovat na disk, dá se štělovat velikosti jednotlivých oddílů, ale musí sedět názvosloví. Bacha, jestli někde (zavaděč, fstab) není ID disku, ale cesta /dev/.....
ad 3) data můžeš zálohovat libovolnými způsoby, podmínkou obnovy / oddílu je zachování práv (uvnitř TARu to tak je). Narozdíl od windows, kde se registry mluví skoro neustále, tak v linuxu nic takového neprobíhá, takže záloha / stačí v podstatě jen při upgrade systému. Z této zálohy je možné vynechat datový adresář, ten zálohovat častěji a jiným způsobem, pak se z ní vynechávají systémem generované adresáře /dev /sys /proc , ty si jádro vytvoří při startu.. respektive /dev /sys /proc v záloze jsou prázdné adresáře.
ad 4) datový adresář pak podle fluktuace dat mít zálohovaný třeba na denní bázi nějakým inkrementálním zálohovacím způsobem.