Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Linux pro starsi (10 let) notebooky

Predpokladam, ze to tady bylo uz aspon petkrat, ale - jaky Linux byste doporucili pro starsi, cca 10 let stare notebooky? 2GB RAM, Pentium M kolem 1,5GHz.
Az potud standardni situace, ale:
- ISO se musi vejit na standardni CD (takze max 700MB). Notebooky nebootuji z USB (nebo bootuji, ale nepouzitelne), takze neni mozne instalovat z USB DVD, USB flash apod. Nevadi mi sitova instalace (ve stylu Debian netinstall) z nejakeho maleho ISO, ktere si dotaha dalsi balicky z netu
- chtel bych nejake standardni rozhrani podobne Windows (neco jako Xfce, LXDE...), takze zadne TinyCore
- ovladace pro bezne grafiky (Intel chipsety, stare ATI) se automaticky nainstaluji a bez uprav nejakych konfiguracnich souboru pojede grafika v nativnim rozliseni panelu
- rozumny SW manager (aptitude apod)

Pouziti - spis jako zalozni pocitac na chatu apod. Koupil jsem ctyri Fujitsu za par korun (doslovne), tak premejslim, co s nima. Za normalni situace by tam sly WinXP, ale na ne jsem nesehnal pouzitelny prohlizec :)

Vzhledem k tomu omezeni ohledne bootovani nemam zrovna chut napalovat desitky CD a zkouset jedno po druhem :) Kdyz nic jineho, muzu tam dat Lubuntu, ale podobnych Linuxu jsou tuny a mozna mate nejaky tip, ktery by mi sedl vic? Jako hlavni omezeni vidim ty ovladace grafiky, protoze zatim jsem na to vzdycky narazil (kdyz jsem pred casem hledal distro pro podobne stare thin clienty)

Diky moc!

já s panem kozákem ve většině jeho komentářů nesouhlasím, ale je to tak:

2GB RAM, Pentium M kolem 1,5GHz

na takovém (jednojádrovém) shitu je těžké spustit nějaký systém, který by nespotřeboval vůbec nic a ještě na něm běžel funkční prohlížeč, schopný zobrazit dnešní nenažrané stránky, přeplácané samými skripty.
v případě takového železa to vidím jako marný boj.

Pridavam se k vam a vyjadruji svou podporu.

Na takto stare PC dej jakoukoli variantu Ubuntu, je to opravdu jedno, co tam das, ale jestli znas Ubuntu, tak fakt neni zadnej duvod proc ho nedat. Ovsem pozor jako GUI musis klidne dodatecne pouzit neco opradu odlehceneho. Kdysi jsem mel na starem pocitaci fluxbox a zralo to nejakych 50MB. Na tyto stare PC ideal.

Nicmene jak uz ti rekli a musim stoprocentne souhlasit, tvuj hlavni problem je prohlizec a webove stranky, je to dneska desne rozezrane a bude to opravdu pomale, snaz se aspon pres nejake adblocky a noscripty zablokovat vsechny externi prvky na webu, at se to dokaze aspon nejak rozumne nacitat, nadseny asi nebudes i tak.

[TiP] ~ Neboj se zkusit i OS typu [Android x86], ktery by mohl jet docela svizne s pristupem na Google Play ke stahnuti zakladnich aplikaci jako VLC player a podobne.
- Takle ho muzes pouzivat treba ke sledovani videa, poslouchani hudby nebo k serfovani na internetu a pritom by jsi nemel mit nejaké vyznamné zadrheli, nebo cekat minutu na otevreni okenka.
[Androidx86] na stahnuti : http://www.android-x86.org
* Jestli si spravne vzpominam, v IT nejsi uplny novacek, kde nejaka instalce nebude urcite problém ;-)

[Muze se hodit] : Existuji ruzné custom varianty které pouzivaji jiny GUI, nejaké zakladni najdes v nasledujicim videu :
* Driv jsem casto pouzival RemixOS na Androidx86 nadstavbe, ale nevim jak jsou na tom dnes s vyvojem.

Na prezeranie dnesneho obsahu nema Fujitsu za par korun dostatok vykonu. Pouzivam Intel Pentium 800MHz 1GB RAM Centos5x FF 3.x. Pouzitelne to na internet je ak sa vypne javaskript a nacitanie obrazkov, inak nacitanie stranky trva a trva a trva... Bez internetu to fici ako blesk, tada ak zohladnime ze 8 jadrovy 4GHz CPU je kapanek rychlejsi.

Dobrý deň,
z vlastnej skúsenosti odporúčam Slax : občas ešte používam kvôli stále dobrej výdrži na batériu cca 10 rokov starý Asus EEE (1 GB RAM, Atom) s Win XP - windows optimalizovaný na "výkon" :-) - na internet ešte stále Operu a na starej SD karte v zabudovanej čítačke mám Slax ver. 7.0.8, ktorý zaberá cca 220 MB - keď pri bootovani EEE vyberiem Slax s kompletným natiahnutím do RAM, tak je to oproti XP nezvykle rýchle, sú tam už nainštalované všetky bežne potrebné aplikácie, na internet je tam nejaká staršia verzia Firefoxu, ovládače sú už všetky v Slaxe (nepotreboval som nič doinštalovávať - okrem BT, ktorý mi ale nechýba), grafické prostredie aj ovládanie podobné Windows, takže nemajú problém ani starší rodičia ...

Nehodlal jsem číst všechny tady ty výpotky, takže se možná budu opakovat:

1. To nevím, jestli se nějaké distribuce narve na CD a ne DVD. Jak z USB bootují nepoužitelně? Co to má znamenat? Můžeš si někam nacpat tedy na sít obraz instalačného DVD.
2 Nainstaluj Linux zásadně jen 32 bitový.
3. Rozhraní doporučuji XFCE nabo LXDE - jsou to nenáročná prostředí na paměť i zdroje.
4. Ovladače grafiky (a všeobecně ovladače zařízení) jsou součástí Kernelu
5. Software manager jaký si nainstaluješ, takový máš.